Ranking 5 najlepszych rakiet tenisowych w 2022

Ostatnio aktualizowane: 12.08.22

 

Rakieta tenisowa – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Po przeanalizowaniu rynku, opisów produktów oraz ocen konsumentów wyłoniliśmy najlepsze rakiety tenisowe. Wzięliśmy pod uwagę nie tylko cechy danych modeli, ale także ich cenę i zastosowanie. Wśród naszych propozycji znajdziesz modele dla początkujących i zaawansowanych. Jednym z nich jest sprzęt Babolat Pure Aero, odpowiedni w szczególności dla młodszych tenisistów, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności. Ta dobra rakieta tenisowa wykorzystuje technologię AEROMODULAR2, w efekcie czego rama ma bardziej aerodynamiczny kształt. Zapewnia ona komfortową grę, gdyż jest dobrze wyważona, umożliwia wzięcie płynnego zamachu i zachowanie lepszej kontroli nad piłką. Kolejny godny uwagi model to Wilson Clash 100. Rakieta pozwala na zachowanie kontroli w czasie gry, jest elastyczna oraz stabilna. Jej dodatkową zaletą jest pochłanianie wstrząsów, na co wpływa zastosowany do produkcji materiał (grafit).

5 najlepszych rakiet tenisowych. Opinie w 2022 roku

 

Jeśli naszym marzeniem jest zostać kolejną Agnieszką Radwańską bądź Sereną Williams to koniecznie musimy przygotować się na regularne treningi na korcie tenisowym. Nie zapominajmy jednak, by zaopatrzyć się w odpowiednią rakietę tenisową, która pozwoli ćwiczyć technikę gry. Przeczytaj nasz ranking, by dowiedzieć się jaki model możesz znaleźć w sprzedaży.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Rakieta została zaprojektowana w taki sposób, aby spełnić oczekiwania nastoletnich tenisistów. Została wykonana z grafitu, dlatego z pewnością okaże się trwała. To model wyróżniający się ulepszonym kształtem ramy, co pozwoliło na ukrycie systemu WOOFER.

Wady

Nie wszystkim konsumentom przypadła do gustu kolorystyka produktu. Zdaniem niektórych tenisistów połączenie jaskrawego żółtego i czarnego odcienia wygląda mało estetycznie.

Podsumowanie

To odpowiedni sprzęt sportowy dla osób o wzroście 140 - 160 cm. Ma on otwarty układ strun i podłużny kształt przelotek na godzinie 6 i 12. To sprawia, że podczas kontaktu z piłką struny intensywniej się ruszają, a to zapewnia lepszą rotację.

Drugi wybór

Zalety

Rakieta jest wykonana z grafitu, dlatego wstrząsy nie są tak intensywnie przenoszone na rączkę, a to pozytywnie wpływa na komfort gry. Model zaprojektowano w taki sposób, aby gracz mógł pewnie oraz precyzyjnie uderzać piłkę.

Wady

Tenisiści narzekają na brak pokrowca w komplecie. Aby bezpiecznie przewozić rakietę, należy dokupić go oddzielnie (trzeba go przy tym dobrze dopasować).

Podsumowanie

Sprzęt ma długość 27 cali, a powierzchnia główki to 645 cm2. To model z układem strun 16x19, który waży 295 g, co czyni go uniwersalnym. Nadaje się on zwłaszcza dla graczy, którym zależy głównie na precyzyjnym odbiciu. Rakieta gwarantuje stabilność, a także odpowiednią elastyczność.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt jest dobrze dostosowany do potrzeb graczy ze średnim i długim zamachem. Ze względu na otwarty układ strun 16x19, tenisista może liczyć na większą rotację piłki i bardziej dynamiczne uderzenia.

Wady

Według części graczy rączka jest stosunkowo krótka, a to może początkowo powodować problemy z jej pewnym chwytem (z czasem powinniśmy się przyzwyczaić).

Podsumowanie

Rakieta jest lekka, bez naciągu waży 295 g. To dobry wybór zarówno dla tenisistów, jak i tenisistek. Sprzęt został wykonany z bardzo wytrzymałego materiału, Graphene XT, który zapewnia odpowiednie rozłożenie ciężaru. Powierzchnia główki to 630 cm2.

 

1. Rakieta Tenisowa Babolat Pure Aero

 

Przedstawiamy rakietę Babolat Pure Aero, która jest bardzo dobrą propozycją dla młodych tenisistów, o wzroście od 140 cm do 165 cm. Waży ona 250 g, a jej całkowita długość wynosi 66 cm. Powierzchnia główki jest równa 645 cm2. Model jest dostępny w limonkowo-czarnym kolorze.

To, co wyróżnia rakietę, to zastosowanie dwóch innowacyjnych technologii. Pierwszą jest AEROMODULAR2, za sprawą której rama ma bardziej aerodynamiczny kształt. Z kolei druga technologia, FSI SPIN, umożliwia uzyskanie większej rotacji za sprawą podłużnego systemu przelotek w dolnej i górnej części główki. Materiałem wykonania modelu jest grafit.

Za co tenisiści doceniają prezentowany sprzęt sportowy? Z opublikowanych recenzji wynika, że specjalny kształt ramy pozwala na wzięcie bardziej płynnego zamachu, a otwarty układ strun zapewnia lepszą rotację piłki. Ponieważ ta najlepsza rakieta tenisowa nie jest ciężka, młodsi gracze nie mają problemu z utrzymaniem jej w dłoniach. To odpowiedni model dla osób startujących w juniorskich turniejach tenisowych.

Rakieta Babolat Pure Aero ma długość równą 66 cm i waży 250 g. Zastosowany układ strun to 16×19. Balans modelu jest równy 325 mm.

 

Zalety

Lekkość: Nie jest to ciężki sprzęt sportowy, dlatego poleca się go młodszym graczom, biorącym udział w juniorskich turniejach.

Płynny zamach: Rakieta pozwala na wzięcie bardziej płynnego zamachu, co wynika z ukrycia w ramie systemów WOOFER i CORTEX (rama ma bardziej aerodynamiczny kształt).

Lepsza rotacja piłki: Model zapewnia lepszą rotację piłki, a jest to możliwe za sprawą otwartego układu strun (technologia FSI SPIN) i podłużnego kształtu przelotek na godzinie 6 i 12.

Solidność: Materiałem wykonania rakiety jest grafit, który wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Pewny chwyt: Tenisiści często podkreślają w swoich opiniach, że jest to model, który można pewnie chwycić, bo nie wyślizguje się z dłoni.

 

Wady

Nieodpowiednia kolorystyka: Niektórym graczom nie przypadło do gustu połączenie czerni z limonkowym odcieniem, który ich zdaniem jest zbyt jaskrawy.

 

 

 

 

Rakieta tenisowa dla dorosłych

 

2. Rakieta Tenisowa Wilson Clash 100

 

Model Wilson Clash 100 spełni oczekiwania nawet zaawansowanych tenisistek i tenisistów. Często poleca się go graczom chcącym zwiększyć precyzję odbicia piłki. Rakieta ma długość 27 cali i waży 295 g. Zastosowany układ strun to 16×19. Model jest sprzedawany bez naciągu.

Powierzchnia główki wynosi 645 cm2, w efekcie czego rakieta nadaje się nie tylko dla początkujących, ale i bardziej doświadczonych tenisistów. To model sprawdzający się zarówno podczas treningów, jak i turniejów, umożliwia grę z zachowaniem pełnej kontroli. Sprzęt wykonano z grafitu, który zmniejsza intensywność wstrząsów przechodzących na rączkę.

Opinie o rakietach tenisowych wynikające z recenzji kupujących sugerują, że rakieta tenisowa dla początkujących zapewnia mocne i precyzyjne uderzenie piłki. Jej konstrukcja jest elastyczna, dlatego zachowujemy większą kontrolę nad własnym zagraniem. Co więcej, sprzęt wyposażono w technologię StableSmart, dlatego gwarantuje odpowiednią stabilność, można łatwo nim manewrować. Tenisistom spodobała się też szaro-pomarańczowa kolorystyka modelu.

Rakieta Wilson Clash 100 ma główkę o powierzchni 645 cm2. Sprzęt waży 295 g, jego długość to 27 cali, a sztywność 55 RA.

 

Zalety

Elastyczność: Rakieta jest bardzo elastyczna. Została zaprojektowana z wykorzystaniem specjalnej huśtawki, dlatego dobrze zgina się w pionie przy uderzeniach piłki. To model dający możliwość zachowania pełnej kontroli nad zagraniem.

Stabilność i łatwe manewrowanie: Sprzęt wykorzystuje nowoczesną technologię StableSmart, która zapewnia mu stabilność. Co ważne, manewrowanie rakietą nie stanowi żadnego problemu, a to pozytywnie wpływa na komfort gry.

Dobrze pochłania wstrząsy: Rama nie jest bardzo sztywna, dlatego dobrze pochłania wstrząsy. Z tego względu nie są one przenoszone na dłoń (co po pewnym czasie mogłoby wywołać dyskomfort).

 

Wady

Brakuje pokrowca: Jeśli zależy nam na bezpiecznym przewożeniu rakiety na treningi czy turnieje, musimy sami dokupić pasujący pokrowiec. Element ten nie został dołączony do zestawu.

 

 

 

 

3. Rakieta Tenisowa Head Graphene XT Radical MP 230206

 

Head Graphene XT Radical MP 230206 to sprzęt odpowiedni zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Powinien on przypaść do gustu graczom ze średnim i długim zamachem, którzy nie mają bardzo dużego doświadczenia w grze. Zastosowany układ strun to 16×19, a powierzchnia główki wynosi 630 cm2.

Rakieta waży 295 (bez naciągu), a jej długość to 685 mm. Została ona wykonana ze specjalnego materiału Graphene XT, który zapewnia odpowiednie rozłożenie ciężaru. Dzięki temu możliwe jest szybsze odbicie piłki i bardziej dynamiczna gra. Opisywany model jest wyposażony w fabryczny naciąg Head Lynx.

Tenisiści uważają, że sprzęt pozwala czerpać więcej przyjemności z gry na korcie, gdyż nie obciąża nadmiernie ręki i pozwala zachować precyzję. Otwarty układ strun gwarantuje bardziej dynamiczne uderzenia i zwiększoną rotację piłki. Ponadto rakieta jest trwała i bez względu na to, jak często trenujemy, z pewnością szybko się nie zniszczy.

Rakieta Head Graphene XT Radical MP 230206 ma długość 27 cali (685 mm). Jej balans to 315 mm, a powierzchnia główki wynosi 630 cm2.

 

Zalety

Trwałość: Do produkcji rakiety wykorzystano innowacyjny materiał, Graphene X. Takie rozwiązanie sprawia, że sprzęt jest bardzo wytrzymały i trwały, a tym samym dobrze przystosowany do intensywnych treningów.

Lekkość: Nie jest to ciężki model (bez naciągu waży 295 g), dlatego nie przyczynia się do szybkiego zmęczenia ręki. Nie trzeba więc robić częstych przerw podczas treningu.

Zapewnia dynamiczne uderzenie: Zastosowany układ strun (16×19) sprawia, że rakieta pozwala na bardziej dynamiczne uderzenie, a ponadto zapewnia zwiększoną rotację piłki.

Łatwe manewrowanie: Balans jest przesunięty w stronę rączki, dlatego manewrowanie sprzętem jest łatwe, zwłaszcza dla mniej doświadczonych tenisistów.

 

Wady

Krótka rączka: Niektórzy gracze twierdzą, że rączka jest stosunkowo krótka, przez co początkowo mieli problem z pewnym chwytem.

 

 

 

 

4. Rakieta Tenisowa Babolat Pure Drive Lite G3

 

Babolat Pure Drive Lite G3 to rakieta zapewniająca bardzo mocne, a jednocześnie precyzyjne uderzenie. Wynika to głównie ze sztywnej ramy i inercji wynoszącej 300. To, co wyróżnia prezentowany model to zastosowanie przelotek w kształcie diamentów. Za sprawą takiego rozwiązania gracz może liczyć na większy sweet spot (miejsce na naciągu pozwalające na najbardziej efektywne uderzenie).

Sprzęt ma długość 27 cali, a powierzchnia główki wynosi 645 cm2. Waży on 270 g, dlatego jest bardzo dobrym wyborem dla początkujących tenisistów. Rakieta jest wyposażona w technologię CDS (Cortex Dampening System), za sprawą której wibracje przenoszone na rączkę są niewielkie.

Za co gracze docenili sprzęt marki Babolat? Spodobało im się przede wszystkim to, że rakieta umożliwia zachowanie kontroli nad uderzeniem. Ponieważ wstrząsy nie są mocno odczuwalne, ręka nie męczy się szybko w czasie gry. Ciekawe jest to, że model cieszy się popularnością nie tylko wśród początkujących, ale i bardziej zaawansowanych tenisistów.

Sprzęt Babolat Pure Drive Lite G3 waży 270 g, a jego długość to 27 cali (685 mm). Sztywność ramy to 72 RA, powierzchnia główki wynosi 645 cm2.

 

Zalety

Mocne uderzenie: Rakieta została skonstruowana w taki sposób, aby gwarantowała bardzo dużą moc uderzenia. Istotny wpływ ma na to m.in. sztywność ramy.

Tłumi drgania: Sprzęt zapewnia bardzo dobre tłumienie drgań, nie są one mocno odczuwane na rączce. Dzięki temu gra w tenisa sprawia więcej przyjemności.

Zwiększony sweet spot: Sweet spot, czyli miejsce na naciągu pozwalające na efektywne uderzenie, jest większe, a wpływają na to przelotki w kształcie diamentu.

 

Wady

Kłopotliwe manewrowanie: Część graczy przyznaje, że manewrowanie rakietą początkowo bywa kłopotliwe, a wszystko przez wyższą inercję (300).

Podatna na uszkodzenia owijka: Owijka na rączce nie jest wytrzymała i istnieje ryzyko, że szybko się zniszczy na skutek intensywnych treningów.

 

 

 

 

5. Rakieta Tenisowa Artengo TR900

 

Rakieta Artengo TR900 ma okrągłą główkę, której powierzchnia wynosi 645 cm. Pozwala ona na zwiększenie mocy uderzenia. Manewrowanie sprzętem nie jest trudne, ponieważ ma on neutralny balans (325 mm). Materiałem wykonania opisywanego modelu jest włókno grafitowe High Modulus Carbon.

Wartość inercji rakiety to 285, co zmniejsza ryzyko odkształcania ramy przy szybkich uderzeniach. Jednocześnie możemy spodziewać się większej precyzji. Nadawanie odpowiedniej rotacji piłce nie jest trudne, a wpływa na to zastosowanie technologii Spin Concept na przelotkach (w ten sposób poprawiono elastyczność strun naciągu). Sprzęt waży 285 g.

Na zakup rakiety decydują się przede wszystkim zaawansowani tenisiści. Ich zdaniem to dobry wybór, gdyż sprzęt pewnie leży w dłoni, jest lekki, a w dodatku ma system Soft Feel gwarantujący redukcję wibracji. To model, który daje możliwość uderzenia piłki z dużą mocą i w precyzyjnie ustalonym kierunku.

Artengo TR900 to rakieta ważąca 285 g. Powierzchnia główki wynosi 645 cm2, a zastosowany układ strun to 16×19.

 

Zalety

System Soft Feel: Sprzęt został wyposażony w specjalny system Soft Feel, który pozytywnie wpływa na komfort gry. Wynika to z tego, że drgania, które przyczyniają się do szybkiego zmęczenia ręki, nie są tak mocno odczuwalne.

Łatwiejsze nadawanie rotacji: Nadawanie odpowiedniej rotacji piłce nie jest kłopotliwe. Rakieta wykorzystuje technologię Spin Concept na przelotkach, co zwiększa elastyczność strun naciągu w czasie odbicia.

 

Wady

Nie dla początkujących graczy: Model nie jest polecany początkującym graczom, gdyż jego sztywność i budowa mogą utrudniać przyswajanie podstawowych technik gry.

Nie do końca elastyczna rama: Niektórzy tenisiści twierdzą, że sama rama nie jest wystarczająco elastyczna, co utrudnia w pełni precyzyjne zagranie.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką rakietę tenisową kupić?

 

Rakieta jest jednym z niezbędnych elementów do grania w tenisa ziemnego. Rozpoczynając naszą przygodę z tym sportem kupno rakiety będzie naszym pierwszym zadaniem. Nabywając taki sprzęt musimy wziąć pod uwagę wiele różnych parametrów, w których bardzo łatwo jest się pogubić. Aby ułatwić Ci zakup stworzyliśmy poradnik o tym, jaką rakietę tenisową wybrać, oraz umieściliśmy ranking rakiet tenisowych wskazanych przez tenisistów jako najlepsze.

 

 

Długość

Im dłuższa rakieta, tym trudniej jest nad nią zapanować. Nasz nadgarstek musi wykazać się o wiele większą pracą. Długość rakiety, która nie powinna sprawiać zbytniego wysiłku dla początkujących powinna wynosić od 27 cali do 27,25 cali. Rakieta do tenisa o większej długości przeznaczona jest dla osób dorosłych i z doświadczeniem. Dla dzieci rakiety dobiera sie do ich wzrostu, na przykład dla adepta tenisu o wzroście 120-130 cm rakieta tenisowa dla dziecka powinna mieć 23 cale.

 

Waga

Optymalna waga rakiety wynosi od 270 g do 285 g dla mężczyzn, a dla kobiet od 255 g do 275 g. Należy zauważyć, że niektóre rakiety ważące 295 g są kwalifikowane już jako rakiety zawodowe, a nie amatorskie. Rakieta lekka jest bardziej odpowiednia dla osób, które nie mają jeszcze wyrobionego refleksu. Jest wtedy łatwiej zmienić kierunek odbicia piłki, niż rakietą o cięższej wadze np. 315 g.

W tak ciężką rakietę mogą zaopatrzyć się osoby, które wcześniej już miały kontakt z tenisem ziemnym. Jednak, z drugiej strony, zbyt lekka dobra i tania rakieta tenisowa może doprowadzić do utraty stabilności i do szarpania się z ręką podczas niecentrycznego uderzenia.

 

Materiał

Pierwszą zasadą wybierania rakiety jest unikanie aluminium. Jest najtańsze, ale test rakiet tenisowych pokazuje, że materiał ten przewodzi drgania, które łatwo mogą doprowadzić do kontuzji. Jest też miękki, co nie jest wskazane podczas gry. Lepiej też unikać innych, metalowych tworzyw, takich jak tytan.  Najlepsze rakiety zwykle wykonane są z twaronu i kevlaru. Niestety są one bardzo drogie.

Dobrą opcją może być rakieta do tenisa wykonana z włókna szklanego. Nie odbiega jakością od wspomnianych tworzyw, a jest bardziej przystępna cenowo. Na pierwszy sprzęt dobra będzie także rakieta z grafitu. Materiał ten nie przenosi drgań, jest lekki, ale także sztywny, co czyni grę bardzo komfortową. Jest bardzo trwały, ale też nieco droższy.

 

Główki mniejsze czy większe – jaka rakieta tenisowa jest najlepsza?

Jej powierzchnia na początek przygody z tenisem powinna wynosić od 98 cali do 102 cali. W główkach o mniejszej powierzchni zwykle pojawiają się braki techniczno-motoryczne, które dają mniejsze pole czystego trafienia. Takie rakiety przeznaczone są dla profesjonalistów. Z kolei główki o większej powierzchni mogą wydawać się dobre dla początkujących (ze względu na większe pole rakiety). Niestety, często w przypadku takich główek mamy wrażenie utraty kontroli nad piłką.

 

Sztywność i grubość ramy

Rakietę o sztywnej ramie oznacza się od RA 69. Taki sztywny model zapewni nam dużo dynamiki. Odbita piłka poleci daleko i szybko. Rama miękka, czyli od RA 59 do RA 64, zagwarantuje nam większą kontrolę i pochłonie więcej drgań, nie dopuszczając do kontuzji łokcia i nadgarstka. Jest jednak mniej stabilna, a także ma bardzo słabą dynamikę.

Dlatego, dla osoby początkującej, najlepsze są rakiety o ramie sztywnej od RA 64 do RA 68. Zapewni to nam pośredni wynik. Im grubsza rama, tym większą moc ona posiada. Na początku nie będzie nam potrzebna zbyt duża moc, ponieważ lepiej skupić się na technice odbijania piłki. Rakieta o zbyt grubej ramie może znacznie ułatwić odbijanie, co sprawi, że nie wyrobimy sobie dobrej techniki od początku. Najbardziej odpowiednia grubość wynosi od 23 mm do 27 mm w ramie o zmiennym profilu i od 23,5 mm do 25 mm o stałym profilu.

 

Balans

Balans jest odpowiedzialny za nasze odczuwanie ciężaru danej rakiety. Balans na główkę to HH, czyli head heavy. Balans na rączkę to HL, czyli head light. Optymalny balans wynosi od 2 pkt. HL do 2 pkt. HH. Dla początkujących jednak najlepszy będzie wybór rakiet o balansie neutralnym (oznaczany literą E). Punkt równowagi w takiej rakiecie zwykle ustawiony jest w odległości 13,5 cala od podstawy rączki.

Dużym atutem rakiet o balansie neutralnym jest możliwość grania nimi na każdej pozycji na korcie. Ważona na główkę jest idealna w grze na dalekiej pozycji. Ważona na ramę jest odpowiednia do grania przy siatce. Jeżeli chcemy znaleźć balans w naszej rakiecie, to wystarczy położyć ją poziomo na palcach i przesuwać ją w prawo lub lewo dopóki nie zatrzyma się na którejś ze stron.

 

 

Rączka

Ważnym aspektem jest wybranie rączki, która będzie wygodna dla naszej ręki. Przed decyzją powinniśmy wziąć rakietę i machnąć nią kilka razy. Możemy także zapobiegawczo owinąć rączkę owijką. Sprawi, że stanie się ona bardziej miękka. Warto wybrać taką owijkę, która jest przyczepiona i szybko absorbuje wilgoć.

 

Przeplot

Przeplot strun może nie jest najważniejszym aspektem dla początkujących. Warto jednak pamiętać, że najlepiej kupić przeplot, który posiada 16 strun w pionie i 19 w poziomie. Jest to dobry wybór, ponieważ im większa różnica w liczbie strun, tym lepsza jest rakieta dla osób z wolniejszym uderzeniem, a rotowanie jest ułatwione. Splot 16 strun w pionie, a 18 w poziomie jest odpowiedni dla bardziej profesjonalnych zagrywek.

 

Rakiety tenisowe w dobrych cenach

Rakiety tenisowe dla amatorów możemy znaleźć już od 200 zł. Rakiety o niższej cenie mają zwykle jakiś ubytek na jakości. Lepiej zainwestować więc w trochę droższy produkt. Zakupu sprzętu możemy dokonać online w Allegro, gdzie dział “rakieta tenisowa” zawiera wiele pozycji, lub sklepie Decathlon, gdzie rakieta tenisowa jest dostępna do oglądniecia i przymierzenia sie do niej. 

 

 

Jak trzymać rakietę tenisową?

 

Sposób trzymania rakiety tenisowej ma duży wpływ na siłę uderzenia piłki. Każdy początkujący tenisista musi nauczyć się kilku podstawowych chwytów, aby swobodnie zmieniać rotację i szybkość uderzenia. Nie musisz zapisywać się na specjalne zajęcia, żeby dowiedzieć się, jak prawidłowo trzyma się rakietę tenisową. Cenne wskazówki na ten temat znajdziesz w tej części artykułu.

Płaszczyzny uchwytu rakiety

Przed rozpoczęciem nauki chwytania rakiety należy zapoznać się z jej budową. Na szczególną uwagę zasługuje rączka, którą dzieli się na 8 płaszczyzn. Dla ułatwienia numeruje się je cyframi od 1 do 8, zaczynając od samej góry (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Wyznacznikiem do rozpoznawania poszczególnych chwytów jest położenie dwóch części wewnętrznej strony dłoni, czyli podstawy palca wskazującego i kłębika palca małego.

 

Jaki chwyt w grze w tenisa jest najważniejszy?

Za najważniejszy, a jednocześnie najbardziej podstawowy chwyt w tenisie ziemnym uznaje się ten określany mianem kontynentalnego (Continental Grip). Dawniej wykorzystywano go do wszystkich rodzajów uderzeń, obecnie tenisiści grają nim głównie serwis, lob, uderzenia defensywne i wolej.

Chwyt kontynentalny jest przez niektóre osoby nazywany młotkowym, ponieważ rakietę trzyma się w podobny sposób jak młotek w czasie wbijania gwoździ. Jak on wygląda? W przypadku praworęcznych graczy podstawa palca wskazującego powinna znaleźć się na krawędzi pomiędzy 2 a 3 płaszczyzną uchwytu, a leworęcznych – między 7 a 8 płaszczyzną. Kłębik małego palca powinien być położony odpowiednio na 2 lub 8 ściance.

 

Chwyty forhendowe

Forhend to uderzenie w piłkę z prawej strony, wewnętrzną stroną rakiety. Wyróżniamy kilka rodzajów tego chwytu. Każdy tenisista musi opanować w szczególności wschodni forhendowy (Eastern Forehand Grip). Aby go utworzyć, należy ułożyć podstawę palca wskazującego i kłębik małego palca na 3 płaszczyźnie (gracze praworęczni) lub na 7 płaszczyźnie (gracze leworęczni).

Żeby uderzyć wysoką piłkę lub nadać jej większej rotacji, możemy wykorzystać chwyt półzachodni forhendowy (Semi-Western Forehand Grip). W tym celu musimy złapać rakietę tak jak przy zwykłym chwycie wschodnim i lekko przekręcić dłoń w prawą stronę. To spowoduje, że podstawa palca wskazującego i kłębik palca małego znajdą się na krawędzi między 3 i 4 ścianką (u tenisistów praworęcznych) albo na krawędzi pomiędzy 6 i 7 ścianką (u tenisistów leworęcznych).

Chwyty bekhendowe

Bekhend jest uderzeniem z lewej strony (u osób leworęcznych z prawej), zewnętrzną stroną rakiety. Za najłatwiejszy do opanowania uznaje się chwyt bekhendowy oburęczny, inaczej Double-handed backhand grip. Jeśli to prawa ręka jest naszą dominującą, musimy ułożyć ją tak jak przy wspomnianym wcześniej chwycie kontynentalnym, w dolnej części trzonka. Lewa dłoń powinna znaleźć się wyżej i być ułożona tak jak do chwytu wschodniego forhendowego. U tenisistów leworęcznych wygląda to podobnie. Jedyna różnica polega na tym, że to lewa ręka jest ułożona jak w chwycie kontynentalnym, a prawa – jak we wschodnim forhendowym.

Podczas gry przydatny może się również okazać bekhend jednoręczny. Utworzenie go polega na ustawieniu dłoni tak jak przy chwycie kontynentalnym, przy czym musimy lekko przekręcić ją w lewą stronę. Oznacza to, że podstawa palca wskazującego powinna znaleźć się na 2, a kubik palca małego na 1 płaszczyźnie (niedaleko krawędzi między 1 i 2 ścianką, osoby praworęczne) lub kolejno na 8 i 1 płaszczyźnie (blisko krawędzi między 1 i 8 ścianką, osoby leworęczne).

Nauka gry w tenisa nie musi być trudna. Wystarczy, że nauczysz się opisanych chwytów i na podstawie przedstawionych wcześniej informacji o tym, jaka rakieta tenisowa jest polecana przez profesjonalistów, dobierzesz odpowiedni dla siebie sprzęt.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Włodek

May 5, 2021 at 7:23 am

A gdzie rakiety Yonexa Vcore ???

Odpowiadać
Zespół Zdrowywysilek.pl

May 29, 2021 at 1:04 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Są na naszej liście i znajdą się na stronie, przy najbliższej aktualizacji.

Pozdrawiamy,
Zespół ZdrowyWysiłek.pl

Odpowiadać