Rakieta tenisowa – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Po przeanalizowaniu rynku, opisów produktów oraz ocen konsumentów wyłoniliśmy najlepsze rakiety tenisowe. Wzięliśmy pod uwagę nie tylko cechy danych modeli, ale także ich cenę i zastosowanie. Wśród naszych propozycji znajdziesz modele dla początkujących i zaawansowanych. Jednym z nich jest sprzęt Wilson Roland Garros Equipe HP, odpowiedni w szczególności dla młodszych tenisistów, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności. Ta dobra rakieta tenisowa wykorzystuje technologię Perimter Weighting System, w efekcie czego rama jest bardziej stabilna. Zapewnia ona komfortową grę, gdyż jest dobrze wyważona, umożliwia wzięcie płynnego zamachu i zachowanie lepszej kontroli nad piłką. Kolejny godny uwagi model to Rakieta Tenisowa Head Geo Speed Mm Trade Rakieta pozwala na zachowanie kontroli w czasie gry, jest elastyczna oraz stabilna. Wykonano ją z kompozytu aluminiowego.
10 najlepszych rakiet tenisowych. Opinie w 2024 roku
Jeśli naszym marzeniem jest zostać kolejną Agnieszką Radwańską bądź Sereną Williams to koniecznie musimy przygotować się na regularne treningi na korcie tenisowym. Nie zapominajmy jednak, by zaopatrzyć się w odpowiednią rakietę tenisową, która pozwoli ćwiczyć technikę gry. Przeczytaj nasz ranking, by dowiedzieć się jaki model możesz znaleźć w sprzedaży.
Tabela porównawcza
Rakieta tenisowa Wilson
1. Rakieta do Tenisa Wilson Roland Garros Equipe HP
Rakieta do tenisa Wilson Roland Garros Equipe HP została wykonana z wysokiej klasy mieszanki materiałów kompozytowych. Zapewnia to jej większą sztywność i lepszą kontrolę. Rakieta do tenisa ziemnego ma masę ramy 286 g i wyważenie wynoszące 33 cm. Siła naciągu wynosi 23 – 27 kilogramów. Lepszą stabilność skrętną i równowagę podczas zamachu zapewnia zwiększona objętość ramy – tak zwane “3” i “9”.
Sprzęt może służyć zarówno jako rakieta tenisowa dla początkujących jak i średniozaawansowanych użytkowników. Użytkownicy przekazują że rakieta tenisowa Wilson, jak wszystkie najlepsze rakiety tenisowe, jest perfekcyjnie wykonana i spełnia oczekiwania wymagającego gracza. Design sprzętu jest wykonany zgodnie ze stylem jaki zaprezentowano na turnieju Roland Garros.
Długość rakiety wynosi 27 cali jest ona koloru granatowego i zastosowano w niej układ strun 16 x 19. Rakieta do tenisa Wilson Roland Garros Equipe HP to model dla początkujących i średnio zaawansowanych użytkowników.
Zalety
Materiał wykonania: Graphite Composite to materiał z jakiego wykonano rakietę, jest to mieszanka materiałów kompozytowych zwiększająca sztywność i pozwalająca na lepszą kontrolę podczas gry.
Uchwyt: Uchwyt wykonano z materiału Cushion-Aire Grip, zapewnia on miękki chwyt i komfort gry.
Perimter Weighting System: Perimter Weighting System to zwiększona objętość ramy, dzięki niej gracz uzyskuje lepszą stabilność skrętnej i równowagę podczas zamachu.
Niewielka waga: Masa ramy to tylko 286 g. Dzięki niewielkiej wadze rakiety ręka użytkownika nie ulega zmęczeniu.
Elegancki Design: Użytkownikom podoba się design rakiety, który został zainspirowany stylem turnieju Roland Garros.
Wady
Brak pokrowca: Producent nie przewidział dołączenia do rakiety pokrowca ochronnego.
Rakieta tenisowa dla początkujących
2. Rakieta Tenisowa Head Geo Speed Mm Trade
Jeśli celem Twojego zakupu jest rakieta tenisowa dla początkujących, być może zainteresuje Cię rakieta Head Geo Speed Mm Trade. To produkt o zoptymalizowanej geometrii, który daje najwyższą moc i zwiększoną stabilność. Waga rakiety wynosi 295 g, a powierzchnia główki to 680 cm kwadratowych. Rakietę wykonano w technologii GPT i wykorzystano do jej wykonania kompozyt aluminiowy.
Na uwagę zasługuje uchwyt Contour Cushion, który zapewnia duży komfort podczas gry. Długość rakiety wynosi 698 mm i zastosowano tu układ strun 16/19 oraz balans wynoszący 330 mm. W recenzjach klienci podkreślają wysoką jakość i trwałość rakiety oraz wygodę jej użytkowania.
Rakieta tenisowa Head Geo Speed Mm Trade to wysokiej jakości model przeznaczony dla początkujących graczy.
Zalety
Powierzchnia główki: Jako, że jest to sprzęt dla początkujących, powierzchnia główki wynosi 680 cm2 czyli 105 cali. Mimo dużej powierzchni główki, waga sprzętu została zoptymalizowania i jest niewielka.
Materiał wykonania: Rakieta wykonana jest z kompozytu aluminiowego, jej waga wynosi zaledwie 295 g przy długości ramy wynoszącej 69,8 cm.
Balans: To sprzęt neutralny typu Evan Balance, balans w wypadku tej rakiety wynosi 330 mm.
Gra rotacyjna: Otwarty układ strun 16/19 zapewnia możliwości gry rotacyjnej. Rakieta ma również dobrą manewrowość.
Wady
Pokrowiec: Rakieta co prawda została wyposażona w pokrowiec, ale jest to tak zwany półpokrowiec, który zasłania jedynie główkę rakiety.
Rakieta tenisowa Babolat
3. Babolat Rakieta Tenisowa Pure Aero Lite
Babolat rakieta tenisowa Pure Aero Lite to rakieta tenisowa o długości 685 mm, układzie strun 16 x 19 oraz balansie 330 mm. Profil na ramy przedstawia się następująco 23/26/23 mm. AEROMODULAR3 to technologia zastosowana podczas budowy tej rakiety, która zapewnia lepsze osiągi dzięki aerodynamicznemu kształtowi główki oraz zintegrowanym systemem tłumienia drgań.
Z kolei Cortex Pure Feel to znajdujący się wewnątrz ramy rakiety, pomiędzy warstwami grafitu, materiał tłumiący drgania. Na uwagę zasługuje też CARBONPLYSTABILIZER wysokiej jakości grafit nowej generacji, który zwiększa kontrolę każdego uderzenia. Rakieta jest przeznaczona dla średniozaawansowanych użytkowników i pochodzi z kolekcji Pure Aero. Zastosowano w niej owijkę synthec pro, długość rakiety wynosi 27 cali.
Babolat rakieta tenisowa Pure Aero Lite to produkt dla dorosłych średnio zaawansowanych graczy, którego kluczową zaletą jest siła i topspin.
Zalety
Profil gracza: Rakieta tenisowa Babolat, ze względu na swoją konstrukcję będzie odpowiednia dla osób o poziomie podstawowym i średniozaawansowanym, a ze względu na to, że jest to lekka rakieta mogą z niej korzystać zarówno mężczyźni, kobiety jak chłopcy i dziewczynki.
C-PLY Stabilizer i Cortex Pure Feel: System C-PLY Stabilizer i Cortex Pure Feel zapewnia graczowi poczucie kontroli i stabilności.
Waga: Waga 270 g sprawia, że manewrowanie rakietą nie obciąża ręki w trakcie gry.
FSI Spin: To technologia wykorzystana w budowie tej rakiety, która pozwala zwiększyć rotację przez zastosowanie specjalnego podłużnego systemu przelotek zarówno w głównej jak i dolnej części główki.
Cortex Pure Feel: To materiał opracowany przez firmę SMAC, który znajduje się wewnątrz rakiety pomiędzy warstwami grafitu. Jego celem jest tłumienie drgań.
Wady
Wibrastopy: To technologia pozwalająca na tłumienie drgań powstających podczas uderzenia rakiety o piłkę znacznie podnosząca komfort gry i precyzję uderzenia. Technologia ta nie została zastosowana w opisywanej rakiecie.
Rakieta tenisowa dla dziecka
4. Wilson Rakieta Tenisowa Federer 25 Junior
Wilson rakieta tenisowa Federer 25 Junior to niedroga rakieta tenisowa dla dzieci, która w rozmiarze 23 ma wagę wraz z naciągiem 205 g, a w rozmiarze 25 – 225g. Zastosowano tu układ strun 16 x 17 i rozmiar główki o wielkości 95 cali, co przekłada się na 612 cm2. Długość rakiety, odpowiednio według rozmiarów, wynosi 58,4 cm i 63,25 cm natomiast szerokość profilu ramy to 19 i 20 mm.
Taką konstrukcję rakieta zawdzięcza technologii AirLite Alloy, która sprawia, że rama jest o dużej mocy i wytrzymałości oraz pozwala na uzyskanie dobrej przyczepności i lepszej rotacji. Rakieta tenisowa dla dziecka powinna również zapewnić stabilną kontrolę, być trwała i lekka. Te funkcje zapewnia technologia QuadriForm wykorzystująca do budowy rakiety aluminium.
Wilson rakieta tenisowa Federer 25 Junior to sprzęt przeznaczony do tenisa ziemnego dla dzieci w wieku od 9 do 10 lat.
Zalety
Niewielka waga: Waga rakiety wynosi 225 g. Tę niewielką wagę rakieta zawdzięcza materiałowi wykonania, którym jest aluminium.
Rozmiar: Rakieta jest dostępna w dwóch rozmiarach 23 i 25. Obie z rakiet mają rozmiar główki 612 cm2. Rozmiar 23 ma wagę 205 g, i długość 58,4 cm, rozmiar 25 ma wagę 225 g, i długość 63,5 cm.
Zastosowane technologie: Zastosowane technologie QuadriForm, AirLite Alloy, AirLite Bumper wpływają na poprawę kontroli nad rakietą, wytrzymałości konstrukcji oraz lekkości i ochrony główki rakiety.
Akcesoria: Do rakiety dołączono pokrowiec chroniący sprzęt przed zniszczeniem pomagający przechować go i przenosić.
Wady
Kolor: Rakieta jest dostępna wyłącznie w czerwonym kolorze, jest to kolor niechętnie wybierany przez chłopców.
Profesjonalna rakieta do tenisa ziemnego
5. Rakieta do Tenisa Ziemnego Babolat Pure Aero Rafa 101455
Osobom, których celem zakupu jest profesjonalna rakieta do tenisa ziemnego możemy polecić produkt Babolat Pure Aero Rafa 101455. Jak przekazują profesjonalni użytkownicy jest to rakieta, która wybacza wiele błędów gracza i gra się nią bardzo dobrze.
Rakieta została zaprojektowana w taki sposób, że wzmacnia rotację. Zwolennikom mocnego uderzenia możemy przekazać że rakieta ta ułatwia zagranie z pełną mocą, a siłę uderzenia zapewnia nowa ulepszona formuła Pure Aero. Rakieta waży 300 g i zapewnia sztywność 71 RA. Zapewnia też neutralny balans oraz układ strun 16 x 19. Długość rakiety wynosi 27 cali. Rakietę wspiera też szereg nowoczesnych technologii.
Rakieta do tenisa ziemnego Babolat Pure Aero Rafa 101455 to produkt adresowany do tenisistów profesjonalnych.
Zalety
Technologia AEROMODULAR 3: Technologia ta poprawiając prędkość główki w trakcie zamachu i dodając piłce rotacji została uzyskana dzięki aerodynamicznemu ramieniu zawierającemu zintegrowane gromety.
Technologia CORTEX PURE FEEL: Dzięki umieszczeniu, pomiędzy warstwami grafitu, materiału stworzonego przez firmę SMAC rakieta uzyskuje lepsze tłumienie drgań.
Technologia FSI SPIN: To sposób ułożenia strun, dzięki której rakieta daje piłce dużą rotację i równocześnie uczucie pełnej kontroli nad uderzeniem.
Wady
Bez naciągu: Rakieta jest udostępniana klientom bez wykonanego naciągu. Zatem przed przystąpieniem do gry jest konieczne jego wykonanie.
Rakieta tenisowa 26 cali
6. Rakieta Tenisowa Wilson Pro Staff 26 Tennis Racket 26
Rakieta tenisowa Wilson Pro Staff 26 Tennis Racket 26 została zaprojektowana dla młodych zawodników, których wzrost zawiera się od 141-155 cm. Zatem rakieta będzie odpowiednia dla graczy w wieku około 10-12 lat. Design rakiety oparto na wzornictwie rakiety Rogera Federera model Pro Staff.
Jest to jednak całkiem nowa seria Pro Staff, która ma większą precyzję przy zachowaniu klasycznego stylu. Kluczowym jest to, że ta rakieta tenisowa 26 cali ma podwójnie splecione włókna, które są ułożone pod kątem 45 stopni. Takie ułożenie włókien zapewnia zarówno stabilność jak i wyczucie piłki. Waga rakiety wynosi 240 g, wielkość główki to 100 cali, co się przekłada na 645 cm2.
Rakieta tenisowa Wilson Pro Staff 26 Tennis Racket 26 jest przeznaczona dla młodych użytkowników w wieku około 10 – 14 lat
Zalety
Design: Młodzi użytkownicy mają okazję wypróbowania wersji rakiety tożsamej z tą jaką grywał Roger Federer.
Niska waga: Waga rakiety to zaledwie 240 g. Takie parametry są bardzo istotne przy młodych użytkownikach.
Długość rakiety: Optymalna długość rakiety wynosząca 66 cm pozwala na duży zasięg, a równocześnie zapewnia dobry serwis i rotację piłki.
Siła naciągu: Siła naciągu wynosi od 22 do 26 kg. Struny są odpowiednio naprężone, aby dać kontrolę nad piłką, ale uderzenie nie przenosi się na ciało zawodnika.
Wady
Balans: Balans rakiety to 310 mm, oznacza to, że punkt ciężkości został skierowany na rączkę i nie jest to rakieta dla początkującego tenisisty.
Rakieta tenisowa Head
7. Rakieta Tenisowa Head MX Cyber Elite 234421
Rakieta tenisowa Head MX Cyber Elite 23442 to produkcja roku 2021 przeznaczona dla tenisistów początkujących. Rakieta tenisowa Head zapewnia komfortową grę mało obeznanemu graczowi, sprawia, że gracz może liczyć na dobrą manewrowość. Takie parametry zapewnia rozmiar główki wynoszący 660 cm2 i długość całego sprzętu wynosząca 685 mm.
Balans na poziomie 335 mm został dopasowany do umiejętności użytkownika początkującego i jest neutralny. Rakieta tenisowa Head MX Cyber Elite 234421 została wykonana z krystalicznego stopu metalu i jest to konstrukcja METALLIX™. Układ naciągu strun wykonano w systemie 16/19 i jest to układ otwarty gwarantujący wygodę i umożliwiający grę dynamiczną z rotacją.
Rakieta tenisowa Head MX Cyber Elite 234421 to konstrukcja METALLIX™ wykonana z krystalicznego stopu metalu.
Zalety
Waga rakiety: Waga rakiety wynosząca 265 g (bez naciągu) stawia ten sprzęt w grupie przeznaczonej dla osób początkujących i zapewnia im swobodne uderzenie nawet przy niewielkim zamachu.
Powierzchnia główki: Rozmiar główki wynosi 660 cm², oznacza to, że gracz nie musi przyłożyć dużej siły, aby piłce nadać odpowiedni lot. Rakieta zapewnia też precyzyjną kontrolę nad uderzeniem.
Materiał wykonania: Rakietę wykonano z grafitu, który zapewnia lekkość i odpowiednią sztywność, a jednocześnie nie przenosi wiele drgań na rękę tenisisty.
Wady
Brak pokrowca: Do rakiety nie dołączono pokrowca praktycznego przy przenoszeniu rakiety na kort i przechowywaniu.
Decathlon rakieta tenisowa
8. Artengo Rakieta Tenisowa TR500 Lite
W sklepie Decathlon, rakieta tenisowa Artengo TR500 Lite jest dostępna w umiarkowanej cenie. Jest to rakieta uniwersalna, co znaczy, że może być użytkowana zarówno przez mężczyzn jak i przez panie o różnym stopniu zaawansowania gry.
Wskaźnik Swing Weight wynosi tu 235, co sprawia, że model ten jest wyjątkowo łatwy w manewrowaniu, co ułatwia też niewielka waga wynosząca 265 g, oraz skrócenie rakiety o 1 cm. Jak podają użytkownicy, również pochłanianie drgań jest zadowalające, co zapewnia wygodę i komfort gry.
Aby zmniejszyć drgania jakie odczuwa tenisista podczas produkcji wykorzystano technologię SoftFeel. Rakieta, mając dużą głowicę, o wielkości 660 cm2 jest też tolerancyjna jeśli brać pod uwagę błędy centrowania.
Zalety
Łatwość manewrowania: Niewielka waga 265 g oraz SW na poziomie 235 zapewniają dobrą manewrowalność rakiety.
Ograniczenie wibracji: Rakieta, której ramę wykonano w technologii Soft Feel, znacznie ogranicza drgania przenoszone na dłoń tenisisty.
Duża głowica: Wymiary głowicy wynoszące 660 cm2 oferują sporą tolerancję przy braku precyzji odbicia. Jest to cenne zwłaszcza, gdy graczem jest mało wprawiony tenisista.
Wady
Grip 0: Choć rakieta jest opisywana jako sprzęt uniwersalny, dla różnych grup użytkowników, jej rozmiar GRIP 0 przeznacza ją dla użytkowników o małych dłoniach. Dla innych użytkowników chwyt rakiety okaże się niekomfortowy.
Rakieta tenisowa Dunlop
9. Dunlop Rakieta Tenisowa Elite 270
Graczom rekreacyjnym polecamy Dunlop rakietę tenisową Elite 270 wykonaną z grafitu zapewniającego odpowiednią sztywność, wytrzymałość, a także tłumienie drgań odbijanej piłki. Rakieta tenisowa Dunlop o wymiarach 68,6 x 22,5 x 68,6 cm jest przeznaczona dla dorosłych graczy stawiających swoje pierwsze kroki w tenisie.
To lekka rakieta, o wadze 260 g zapewniająca swobodne uderzenie i kontrolę toru lotu piłki nawet przy małej precyzji. Zastosowano tu naciąg 16 x 19, układ otwarty pozwalający na dynamiczną grę z rotacją. Główka, w rozmiarze 645 cm2 daje sporą tolerancję dotyczącą precyzji przyjęcia piłki i jej odbicia.
Dunlop rakieta tenisowa Elite 270 przyda się użytkownikom, którzy tenisowi poświęcają rekreacyjne popołudnia i nie przywiązują wielkiej wagi do rywalizacji.
Zalety
Duża głowa: Wielkość głowy wynosząca 646 cm2 pozwala adeptowi tenisa na popełnianie błędów, które nie skończą się straconym odbiciem.
Długość rakiety: Długość rakiety wynosząca 68,6 cm jest wielkością optymalną, która nie jest wymagająca dla tenisisty, a jednocześnie pozwala na mocne zagrania.
Materiał wykonania: Grafit, z którego wykonano rakietę zapewnia jej odpowiednią sztywność i wytrzymałość, a równocześnie w dobrym zakresie tłumi drgania przenoszone na dłoń tenisisty.
Wady
Brak pokrowca: Rakieta nie została wyposażona w pokrowiec, utrudnia to jej przenoszenie na kort oraz przechowywanie, gdy nie jest używana. Jest narażona na uszkodzenia.
Rakieta tenisowa dla dorosłych
10. Rakieta Tenisowa Wilson Clash 100
Model Wilson Clash 100 spełni oczekiwania nawet zaawansowanych tenisistek i tenisistów. Często poleca się go graczom chcącym zwiększyć precyzję odbicia piłki. Rakieta ma długość 27 cali i waży 295 g. Zastosowany układ strun to 16×19. Model jest sprzedawany bez naciągu.
Powierzchnia główki wynosi 645 cm2, w efekcie czego rakieta nadaje się nie tylko dla początkujących, ale i bardziej doświadczonych tenisistów. To model sprawdzający się zarówno podczas treningów, jak i turniejów, umożliwia grę z zachowaniem pełnej kontroli. Sprzęt wykonano z grafitu, który zmniejsza intensywność wstrząsów przechodzących na rączkę.
Opinie o rakietach tenisowych wynikające z recenzji kupujących sugerują, że rakieta tenisowa dla początkujących zapewnia mocne i precyzyjne uderzenie piłki. Jej konstrukcja jest elastyczna, dlatego zachowujemy większą kontrolę nad własnym zagraniem. Co więcej, sprzęt wyposażono w technologię StableSmart, dlatego gwarantuje odpowiednią stabilność, można łatwo nim manewrować. Tenisistom spodobała się też szaro-pomarańczowa kolorystyka modelu.
Rakieta Wilson Clash 100 ma główkę o powierzchni 645 cm2. Sprzęt waży 295 g, jego długość to 27 cali, a sztywność 55 RA.
Zalety
Elastyczność: Rakieta jest bardzo elastyczna. Została zaprojektowana z wykorzystaniem specjalnej huśtawki, dlatego dobrze zgina się w pionie przy uderzeniach piłki. To model dający możliwość zachowania pełnej kontroli nad zagraniem.
Stabilność i łatwe manewrowanie: Sprzęt wykorzystuje nowoczesną technologię StableSmart, która zapewnia mu stabilność. Co ważne, manewrowanie rakietą nie stanowi żadnego problemu, a to pozytywnie wpływa na komfort gry.
Dobrze pochłania wstrząsy: Rama nie jest bardzo sztywna, dlatego dobrze pochłania wstrząsy. Z tego względu nie są one przenoszone na dłoń (co po pewnym czasie mogłoby wywołać dyskomfort).
Wady
Brakuje pokrowca: Jeśli zależy nam na bezpiecznym przewożeniu rakiety na treningi czy turnieje, musimy sami dokupić pasujący pokrowiec. Element ten nie został dołączony do zestawu.
Przewodnik zakupowy – Jaką rakietę tenisową kupić?
Rakieta jest jednym z niezbędnych elementów do grania w tenisa ziemnego. Rozpoczynając naszą przygodę z tym sportem kupno rakiety będzie naszym pierwszym zadaniem. Nabywając taki sprzęt musimy wziąć pod uwagę wiele różnych parametrów, w których bardzo łatwo jest się pogubić. Aby ułatwić Ci zakup stworzyliśmy poradnik o tym, jaką rakietę tenisową wybrać, oraz umieściliśmy ranking rakiet tenisowych wskazanych przez tenisistów jako najlepsze.
Długość
Im dłuższa rakieta, tym trudniej jest nad nią zapanować. Nasz nadgarstek musi wykazać się o wiele większą pracą. Długość rakiety, która nie powinna sprawiać zbytniego wysiłku dla początkujących powinna wynosić od 27 cali do 27,25 cali. Rakieta do tenisa o większej długości przeznaczona jest dla osób dorosłych i z doświadczeniem. Dla dzieci rakiety dobiera sie do ich wzrostu, na przykład dla adepta tenisu o wzroście 120-130 cm rakieta tenisowa dla dziecka powinna mieć 23 cale.
Waga
Optymalna waga rakiety wynosi od 270 g do 285 g dla mężczyzn, a dla kobiet od 255 g do 275 g. Należy zauważyć, że niektóre rakiety ważące 295 g są kwalifikowane już jako rakiety zawodowe, a nie amatorskie. Rakieta lekka jest bardziej odpowiednia dla osób, które nie mają jeszcze wyrobionego refleksu. Jest wtedy łatwiej zmienić kierunek odbicia piłki, niż rakietą o cięższej wadze np. 315 g.
W tak ciężką rakietę mogą zaopatrzyć się osoby, które wcześniej już miały kontakt z tenisem ziemnym. Jednak, z drugiej strony, zbyt lekka dobra i tania rakieta tenisowa może doprowadzić do utraty stabilności i do szarpania się z ręką podczas niecentrycznego uderzenia.
Materiał
Pierwszą zasadą wybierania rakiety jest unikanie aluminium. Jest najtańsze, ale test rakiet tenisowych pokazuje, że materiał ten przewodzi drgania, które łatwo mogą doprowadzić do kontuzji. Jest też miękki, co nie jest wskazane podczas gry. Lepiej też unikać innych, metalowych tworzyw, takich jak tytan. Najlepsze rakiety zwykle wykonane są z twaronu i kevlaru. Niestety są one bardzo drogie.
Dobrą opcją może być rakieta do tenisa wykonana z włókna szklanego. Nie odbiega jakością od wspomnianych tworzyw, a jest bardziej przystępna cenowo. Na pierwszy sprzęt dobra będzie także rakieta z grafitu. Materiał ten nie przenosi drgań, jest lekki, ale także sztywny, co czyni grę bardzo komfortową. Jest bardzo trwały, ale też nieco droższy.
Główki mniejsze czy większe – jaka rakieta tenisowa jest najlepsza?
Jej powierzchnia na początek przygody z tenisem powinna wynosić od 98 cali do 102 cali. W główkach o mniejszej powierzchni zwykle pojawiają się braki techniczno-motoryczne, które dają mniejsze pole czystego trafienia. Takie rakiety przeznaczone są dla profesjonalistów. Z kolei główki o większej powierzchni mogą wydawać się dobre dla początkujących (ze względu na większe pole rakiety). Niestety, często w przypadku takich główek mamy wrażenie utraty kontroli nad piłką.
Sztywność i grubość ramy
Rakietę o sztywnej ramie oznacza się od RA 69. Taki sztywny model zapewni nam dużo dynamiki. Odbita piłka poleci daleko i szybko. Rama miękka, czyli od RA 59 do RA 64, zagwarantuje nam większą kontrolę i pochłonie więcej drgań, nie dopuszczając do kontuzji łokcia i nadgarstka. Jest jednak mniej stabilna, a także ma bardzo słabą dynamikę.
Dlatego, dla osoby początkującej, najlepsze są rakiety o ramie sztywnej od RA 64 do RA 68. Zapewni to nam pośredni wynik. Im grubsza rama, tym większą moc ona posiada. Na początku nie będzie nam potrzebna zbyt duża moc, ponieważ lepiej skupić się na technice odbijania piłki. Rakieta o zbyt grubej ramie może znacznie ułatwić odbijanie, co sprawi, że nie wyrobimy sobie dobrej techniki od początku. Najbardziej odpowiednia grubość wynosi od 23 mm do 27 mm w ramie o zmiennym profilu i od 23,5 mm do 25 mm o stałym profilu.
Balans
Balans jest odpowiedzialny za nasze odczuwanie ciężaru danej rakiety. Balans na główkę to HH, czyli head heavy. Balans na rączkę to HL, czyli head light. Optymalny balans wynosi od 2 pkt. HL do 2 pkt. HH. Dla początkujących jednak najlepszy będzie wybór rakiet o balansie neutralnym (oznaczany literą E). Punkt równowagi w takiej rakiecie zwykle ustawiony jest w odległości 13,5 cala od podstawy rączki.
Dużym atutem rakiet o balansie neutralnym jest możliwość grania nimi na każdej pozycji na korcie. Ważona na główkę jest idealna w grze na dalekiej pozycji. Ważona na ramę jest odpowiednia do grania przy siatce. Jeżeli chcemy znaleźć balans w naszej rakiecie, to wystarczy położyć ją poziomo na palcach i przesuwać ją w prawo lub lewo dopóki nie zatrzyma się na którejś ze stron.
Rączka
Ważnym aspektem jest wybranie rączki, która będzie wygodna dla naszej ręki. Przed decyzją powinniśmy wziąć rakietę i machnąć nią kilka razy. Możemy także zapobiegawczo owinąć rączkę owijką. Sprawi, że stanie się ona bardziej miękka. Warto wybrać taką owijkę, która jest przyczepiona i szybko absorbuje wilgoć.
Przeplot
Przeplot strun może nie jest najważniejszym aspektem dla początkujących. Warto jednak pamiętać, że najlepiej kupić przeplot, który posiada 16 strun w pionie i 19 w poziomie. Jest to dobry wybór, ponieważ im większa różnica w liczbie strun, tym lepsza jest rakieta dla osób z wolniejszym uderzeniem, a rotowanie jest ułatwione. Splot 16 strun w pionie, a 18 w poziomie jest odpowiedni dla bardziej profesjonalnych zagrywek.
Rakiety tenisowe w dobrych cenach
Rakiety tenisowe dla amatorów możemy znaleźć już od 200 zł. Rakiety o niższej cenie mają zwykle jakiś ubytek na jakości. Lepiej zainwestować więc w trochę droższy produkt. Zakupu sprzętu możemy dokonać online w Allegro, gdzie dział “rakieta tenisowa” zawiera wiele pozycji, lub sklepie Decathlon, gdzie rakieta tenisowa jest dostępna do oglądniecia i przymierzenia sie do niej.
Jak trzymać rakietę tenisową?
Sposób trzymania rakiety tenisowej ma duży wpływ na siłę uderzenia piłki. Każdy początkujący tenisista musi nauczyć się kilku podstawowych chwytów, aby swobodnie zmieniać rotację i szybkość uderzenia. Nie musisz zapisywać się na specjalne zajęcia, żeby dowiedzieć się, jak prawidłowo trzyma się rakietę tenisową. Cenne wskazówki na ten temat znajdziesz w tej części artykułu.
Płaszczyzny uchwytu rakiety
Przed rozpoczęciem nauki chwytania rakiety należy zapoznać się z jej budową. Na szczególną uwagę zasługuje rączka, którą dzieli się na 8 płaszczyzn. Dla ułatwienia numeruje się je cyframi od 1 do 8, zaczynając od samej góry (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Wyznacznikiem do rozpoznawania poszczególnych chwytów jest położenie dwóch części wewnętrznej strony dłoni, czyli podstawy palca wskazującego i kłębika palca małego.
Jaki chwyt w grze w tenisa jest najważniejszy?
Za najważniejszy, a jednocześnie najbardziej podstawowy chwyt w tenisie ziemnym uznaje się ten określany mianem kontynentalnego (Continental Grip). Dawniej wykorzystywano go do wszystkich rodzajów uderzeń, obecnie tenisiści grają nim głównie serwis, lob, uderzenia defensywne i wolej.
Chwyt kontynentalny jest przez niektóre osoby nazywany młotkowym, ponieważ rakietę trzyma się w podobny sposób jak młotek w czasie wbijania gwoździ. Jak on wygląda? W przypadku praworęcznych graczy podstawa palca wskazującego powinna znaleźć się na krawędzi pomiędzy 2 a 3 płaszczyzną uchwytu, a leworęcznych – między 7 a 8 płaszczyzną. Kłębik małego palca powinien być położony odpowiednio na 2 lub 8 ściance.
Chwyty forhendowe
Forhend to uderzenie w piłkę z prawej strony, wewnętrzną stroną rakiety. Wyróżniamy kilka rodzajów tego chwytu. Każdy tenisista musi opanować w szczególności wschodni forhendowy (Eastern Forehand Grip). Aby go utworzyć, należy ułożyć podstawę palca wskazującego i kłębik małego palca na 3 płaszczyźnie (gracze praworęczni) lub na 7 płaszczyźnie (gracze leworęczni).
Żeby uderzyć wysoką piłkę lub nadać jej większej rotacji, możemy wykorzystać chwyt półzachodni forhendowy (Semi-Western Forehand Grip). W tym celu musimy złapać rakietę tak jak przy zwykłym chwycie wschodnim i lekko przekręcić dłoń w prawą stronę. To spowoduje, że podstawa palca wskazującego i kłębik palca małego znajdą się na krawędzi między 3 i 4 ścianką (u tenisistów praworęcznych) albo na krawędzi pomiędzy 6 i 7 ścianką (u tenisistów leworęcznych).
Chwyty bekhendowe
Bekhend jest uderzeniem z lewej strony (u osób leworęcznych z prawej), zewnętrzną stroną rakiety. Za najłatwiejszy do opanowania uznaje się chwyt bekhendowy oburęczny, inaczej Double-handed backhand grip. Jeśli to prawa ręka jest naszą dominującą, musimy ułożyć ją tak jak przy wspomnianym wcześniej chwycie kontynentalnym, w dolnej części trzonka. Lewa dłoń powinna znaleźć się wyżej i być ułożona tak jak do chwytu wschodniego forhendowego. U tenisistów leworęcznych wygląda to podobnie. Jedyna różnica polega na tym, że to lewa ręka jest ułożona jak w chwycie kontynentalnym, a prawa – jak we wschodnim forhendowym.
Podczas gry przydatny może się również okazać bekhend jednoręczny. Utworzenie go polega na ustawieniu dłoni tak jak przy chwycie kontynentalnym, przy czym musimy lekko przekręcić ją w lewą stronę. Oznacza to, że podstawa palca wskazującego powinna znaleźć się na 2, a kubik palca małego na 1 płaszczyźnie (niedaleko krawędzi między 1 i 2 ścianką, osoby praworęczne) lub kolejno na 8 i 1 płaszczyźnie (blisko krawędzi między 1 i 8 ścianką, osoby leworęczne).
Nauka gry w tenisa nie musi być trudna. Wystarczy, że nauczysz się opisanych chwytów i na podstawie przedstawionych wcześniej informacji o tym, jaka rakieta tenisowa jest polecana przez profesjonalistów, dobierzesz odpowiedni dla siebie sprzęt.
Dodaj komentarz
2 KOMENTARZ
May 5, 2021 at 7:23 am
A gdzie rakiety Yonexa Vcore ???
Odpowiadać
May 29, 2021 at 1:04 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz. Są na naszej liście i znajdą się na stronie, przy najbliższej aktualizacji.
Pozdrawiamy,
Zespół ZdrowyWysiłek.pl
Odpowiadać