contact
contact

Rekordy Roberta Lewandowskiego

Ostatnio aktualizowane: 15.04.24

 

Nie ma chyba w Polsce osoby, która nie słyszałaby o Robercie Lewandowskim — co nie powinno nikogo dziwić, zważywszy na to, że jest to obecnie najlepszy piłkarz świata i jeden z najbardziej rozpoznawalnych na naszym globie. Oprócz niewątpliwych sukcesów sportowych gracz ten ma na koncie także liczne rekordy, często także dosyć oryginalne, które wynikają ze stylu jego gry i niezwykłej wręcz skuteczności.

 

Robert Lewandowski i jego rekordy

Dziś zamierzamy więc przypomnieć Ci o kilku rekordach ustanowionych przez tego piłkarza, a które bez wątpienia zasługują na uwagę choćby z tego powodu, że ich pobicie wydaje się być wręcz niemożliwe, o czym doskonale przekonują nas choćby kursy dostępne w Wulkan Wegas. Zapraszamy zatem do lektury!

 

Rekord Gerda Müllera

Oczywiście nie mogliśmy na pierwszym miejscu postawić niczego innego, niż pobicie legendarnego już rekordu Gerda Müllera, do którego przez kilkadziesiąt lat nie był w stanie się zbliżyć żaden inny zawodnik. Niemiecki snajper wyśrubował swój wynik bramek zdobytych w trakcie jednego sezonu do 40 goli w sezonie 1971-1972. Przez 49 lat żaden gracz poza samym Müllerem nie był w stanie dobić do granicy 35 bramek, aż w sezonie 2020-2021 dokonał tego Robert Lewandowski. Nie tylko osiągnął 35 goli, ale zdobył ich o sześć więcej, bijąc wydawałoby nie do pobicia osiągnięcie Gerda Müllera. Takie wyniki gracze uzyskują tylko grając w gry wideo lub online automaty o tematyce piłki nożnej, ale nie w rzeczywistości! Co więcej, Lewandowski osiągnął ten wynik. rozgrywając tylko 29 spotkań w sezonie, o 5 mniej niż niemiecki napastnik 49 lat wcześniej.

 

Mecz z Wolfsburgiem

Drugi rekord, który niezwykle trudno będzie wymazać ze światowych tabel, Robert Lewandowski ustanowił 22 września 2015 roku. Wtedy to Bayern Monachium, którego barwy reprezentuje do dziś polski napastnik, rozgrywał ligowy mecz z VfL Wolfsburg. Lewandowski mecz rozpoczął na ławce wskutek lekkiego urazu doznanego nieco wcześniej w trakcie sezonu ligowego, wszedł na boisko w drugiej połowie spotkania. Po niespełna 10 minutach spędzonych na boisku na jego koncie widniało już pięć zdobytych goli. Padały one kolejno w 51, 52, 55 57 i 60 minucie spotkania.

W efekcie tego wyczynu Robert Lewandowski został dodany do księgi rekordów Guinnessa jako gracz, który zdobył najszybszego hat tricka w całej historii Bundesligi. Ponadto Lewandowski zdobył także najszybciej w historii wszystkich czołowych lig europejskich cztery i pięć bramek w meczu ligowym. Ale to jeszcze nie wszystko. Stał się także pierwszym graczem w historii, który wszedł z ławki rezerwowych i zdobył pięć bramek w meczu.

Pozostałe rekordy

Powyższe dwie sytuacje to rzecz jasna najbardziej znane osiągnięcia Roberta Lewandowskiego, ale to i tak jeszcze nie wszystko. W sezonie 2011-2012 pobił rekord liczby bramek zdobytych przez polskiego gracza w Bundeslidze. Dokonał tego, przekraczając granicę 20 goli, którą wiele lat wcześniej ustanowił Jan Furtok, w sezonie 1990-1991. W 2015 roku pokonał kolejny rekord, tym razem dotyczący liczby bramek zdobytych przez polskiego gracza w historii występów w pucharach europejskich. Wcześniejszy wynik ustanowił Włodzimierz Lubański i wynosił on 31 bramek. Na początku 2016 roku Lewandowski przeskoczył Jerzego Dudka pod względem liczby spotkań rozegranych w piłkarskiej Lidze Mistrzów UEFA — 11 stycznia polski napastnik rozegrał swoje 48 spotkanie.

Jednak na tym Lewandowski się nie zatrzymał. 9 marca 2019 roku stał się samodzielnym liderem klasyfikacji obcokrajowców zdobywających bramki w Bundeslidze. Zdobywając swoją 196 i 197 bramkę w meczu z Wolfsburgiem, przeskoczył w tej klasyfikacji Claudio Pizzaro i stał się samodzielnym liderem, szybko zresztą przekraczając granicę 200 bramek i zdążając błyskawicznie w stronę zamknięcia trzeciej setki goli. 25 stycznia 2020 roku, grając przeciwko FC Schalke 04, Lewandowski zdobył gola, który miał kilka istotnych znaczeń. Po pierwsze, w klasyfikacji strzelców wszech czasów Bundesligi Polak awansował na drugie miejsce, przeskakując Klausa Fischera (liderem jest Gerd Müller), ponadto stał się jedynym w całej historii Bundesligi zawodnikiem, który zdobył gola w 9 meczach z rzędu, grając właśnie przeciwko FC Schalke 04.

Równie imponująco Lewandowski poczynał sobie w reprezentacji Polski. W trakcie eliminacji do mistrzostw Europy 2016 napastnik ten zdobył 13 bramek, wyrównując ustalony 8 lat wcześniej rekord, którego autorem był irlandzki napastnik David Healy. W tym samym roku wyrównał swój własny rekord polegający na zdobyciu co najmniej jednego gola w pięciu kolejnych spotkaniach reprezentacji o punkty. Ponadto w kolejnym meczu eliminacyjnym z Rumunią zdobył swoją 26 bramkę w meczach o stawkę, pozostawiając w pokonanym polu Włodzimierza Lubańskiego.

5 października 2017 roku stał się samodzielnym rekordzistą pod względem liczby bramek zdobytych dla reprezentacji Polski, przeskakując pod tym względem Włodzimierza Lubańskiego. Od tamtej pory licznik bramek Roberta Lewandowskiego ciągle rośnie i nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miała się zatrzymać.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ