Rodzaje uchwytów na telefon do roweru i ich zalety 

Ostatnio aktualizowane: 30.10.20

 

Chcesz swobodnie korzystać ze smartfona podczas rowerowej przejażdżki? W takim razie przyda Ci się specjalny uchwyt. Jest on bardzo praktyczny, a dodatkowo nie kosztuje dużo. Jednak do wyboru jest kilka różnych modeli, więc mogą pojawić się wątpliwości, który jest najlepszy. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat poszczególnych typów uchwytów.

 

Podział uchwytów ze względu na sposób mocowania

Uchwyty na telefon do roweru możemy zaklasyfikować do kilku grup, biorąc pod uwagę sposób ich montażu. Pod tym względem wyróżnia się modele:

na kierownicę z zaczepem z klamrą

w postaci sakwy

mocowane pod kapsel steru.

Uchwyt mocowany na kierownicy, który jest wyposażony w zaczep z klamrą, to obecnie najbardziej popularny model wśród tego typu produktów. Zapewnia on telefonowi stabilność i pozwala uniknąć narażenia go na nadmierne drgania. Jednocześnie należy wspomnieć, że połączenie uchwytu z kierownicą jest bardzo sztywne i zajmuje stosunkowo dużo miejsca. To powoduje, że musimy zrezygnować z montażu innych rowerowych dodatków, takich jak np. kamera sportowa czy latarka.

Model w postaci sakwy to mała torebka, którą należy przymocować do ramy, przy rurze sterowej. Wielu rowerzystów uznaje to za wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy nie chcemy rezygnować z umieszczenia na kierownicy innych potrzebnych przyrządów. Niemniej jednak nie jest to dobra propozycja dla osób poruszających się na jednośladach szosowych. Tego typu uchwyty nie należą do najlżejszych, mocno obciążają rowery, co może mieć istotny wpływ na komfort jazdy.

Uchwyt montowany pod kapsel steru pozwala wykorzystać miejsce na rowerze, które zwykle i tak pozostaje wolne. Dzięki niemu możemy podróżować ze smartfonem w taki sposób, aby zawsze mieć do niego szybki dostęp. Modele z tej grupy są bardzo wytrzymałe, dlatego nie ma ryzyka, że uchwyt zniszczy się po pierwszej przejażdżce. Jednak jeśli często jeździmy na bardziej wymagającym terenie, nie należy nadmiernie oszczędzać na jego zakupie. Warto zdecydować się na droższy model renomowanej marki, który zapewni smartfonowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Taki uchwyt na telefon do roweru na mostek zdobywa coraz większą popularność, ponieważ nie przeszkadza w czasie jazdy, a jego zamocowanie nie jest skomplikowane.

Podział uchwytów ze względu na typ osłony

Jeśli weźmiemy pod uwagę typ osłony smartfona, do wyboru mamy dwie opcje: uchwyty z tzw. szczękami oraz z folią ochronną. Który model wybrać? To zależy m.in. od własnych preferencji. Uchwyt wyposażony w szczęki, które zaciskają się na telefonie, ma prostą konstrukcję, a jego montaż nie zajmuje dużo czasu. Na rynku jest wiele takich produktów, bo są ściśle dopasowane do smartfonów mających ekran o konkretnej przekątnej. Jednak nierzadko telefon nie jest stabilny podczas jazdy na rowerze i wypada ze szczęk, nawet jeśli dobrze dobraliśmy uchwyt pod względem jego rozmiaru. Z kolei model z folią ochronną daje możliwość swobodnego korzystania ze smartfona bez potrzeby wyjmowania go z etui. W dodatku sprzęt jest dobrze chroniony przed zachlapaniem wodą. Osłaniająca ekran folia jest stosunkowo cienka, ale wytrzymała i nie przepuszcza wilgoci.

 

Podział uchwytów ze względu na rozmiar

Jest jeszcze jeden podział uchwytów na telefon do roweru, uwzględniający ich rozmiar. Biorąc pod uwagę tę kwestię, wyróżnia się modele dedykowane oraz uniwersalne. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone do smartfonów konkretnych marek, czasami nawet szczegółowo wyznaczonych sprzętów. Uchwyty uniwersalne to takie, które pasują do większości smartfonów, bez względu na producenta czy rozmiar ekranu. Czy pomiędzy nimi a modelami dedykowanym są znaczące różnice? Tak naprawdę trudno je jednoznacznie wskazać. Produkty uniwersalne przeważnie są tańsze, ale poziom ochrony, jaki zapewniają telefonom komórkowym zwykle jest podobny. Niemniej jednak uchwyty dedykowane są bardzo dobrze dopasowane do konkretnych urządzeń i dają więcej możliwości ich obsługi podczas rowerowej przejażdżki. To większy wydatek, ale jednocześnie mamy pewność, że smartfon nie wypadnie niespodziewanie z uchwytu, co mogłoby się skończyć jego zniszczeniem.

Czy rzeczywiście uchwyt na telefon do roweru jest potrzebny?

W czasie rowerowej wycieczki smartfon nierzadko okazuje się bardzo przydatny. Po włączeniu specjalnej aplikacji może on na bieżąco śledzić i zapisywać informacje dotyczące przejażdżki (czas trwania, pokonany dystans, prędkość jazdy itp.), a także daje możliwość szybkiego znalezienia swojej aktualnej pozycji na mapie. Co prawda telefon możemy przewozić w plecaku, niewielkiej saszetce czy torebce na ramię, ale nie zawsze jest to komfortowe oraz całkowicie bezpieczne rozwiązanie. Problemem może być też prowadzenie rozmów telefonicznych za pośrednictwem słuchawek z mikrofonem czy słuchanie muzyki. Montując rowerowy uchwyt na smartfon, możemy zawsze mieć go na wyciągnięcie ręki.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments