contact
contact

Rola adrenaliny w organizmie i sposoby jej uwalniania

Ostatnio aktualizowane: 23.06.24

 

W naszej genetyce występuje ciekawy hormon, który przekształca nasze ciała w coś na pozór nadludzkiego. Na całym świecie krążą historie o niesamowitych wyczynach dzięki działaniu adrenaliny. Adrenalina jest wydzielana przez gruczoły nadnerczy w czasie dużego podniecenia lub stresu i powoduje wiele zmian w naszym organizmie; niektóre funkcje organizmu są tłumione, podczas gdy inne są podwyższone. Prawdziwe pytanie kryjące się za tym zjawiskiem fizycznym: dlaczego niektórzy z nas lubią to tak bardzo i szukają tego? Dlaczego niektórzy z nas uwielbiają dreszczyk emocji związany z jazdą, podczas gdy inni czują się dobrze z obiema stopami na ziemi?

Co ciekawe, istnieją różne rodzaje aktywności z listy wiaderka adrenaliny, w tym speleologia, rafting, rajdy, nurkowanie, sztuki walki, skoki spadochronowe, parkour lub nawet gry darmowe gry karciane online. Bez względu na to, jaki sport ekstremalny wybierzesz, prawda jest taka, że niebezpieczne i stresujące zajęcia prowadzą do przypływu adrenaliny (lub adrenaliny) i reakcji “walcz lub uciekaj”.

 

TŁUMIONE FUNKCJE

Podczas przypływu adrenaliny, przepływ krwi w organizmie, trawienie i wrażliwość na ból są stłumione. Naczynia krwionośne w organizmie zwężają się, aby umożliwić przepływ większości krwi do najważniejszych miejsc, takich jak serce i płuca. Trawienie jest spowolnione w celu zachowania energii, a ciało doświadcza tymczasowego spadku zdolności do odczuwania bólu. Te tłumienia pozwalają naszym ciałom trwać dłużej, pracować ciężej i w końcu wykonywać zadania, które czasami wydają się nadludzkie.

 

ZWIĘKSZONE FUNKCJE

Adrenalina tworzy najbardziej wydajną wersję naszego ciała poprzez tłumienie niektórych funkcji, aby inne funkcje mogły być zwiększone. Adrenalina powoduje nagły skok do systemu ciała, który wysyła pewne funkcje do nadbiegów; ciśnienie krwi skoki, cukry są uwalniane do krwiobiegu, jest wzrost oddychania, a osoba może doświadczyć uczucia dodatkowej siły. Ten skok w oddychaniu pozwala mięśniom otrzymać więcej tlenu, aby działać na podwyższonym poziomie. Ta zdolność do postawienia się w nadbieg jest sposób ciała, aby przygotować się do każdej sytuacji.

 

Zbadaj podziemne labirynty siłą swojej woli

Chociaż niewielu ludzi uważa klaustrofobiczne tunele, ciemne puste przestrzenie i błoto zmieszane z guano za zabawę, prawda jest taka, że speleologia to wspaniała aktywność. Dobrą wiadomością jest to, że wiele jaskiń jest dostępnych dla zwiedzających. Niektóre z najbardziej imponujących jaskiń, które możesz odwiedzić to Eisriesenwelt w Austrii – największa jaskinia lodowa na świecie, cenoty w Meksyku, jaskinia Postojna w Słowenii – dom dla dziwnie wyglądających stworzeń, jaskinie glowworm w Nowej Zelandii i jaskinia Mammoth Cave w Kentucky – najdłuższy system jaskiń na świecie.

Skoki na bungee wyzwalają u poszukiwaczy wrażeń reakcje typu “walcz i uciekaj” (Fight-Or-Flight)

Jeśli chcesz poczuć, jak twoje serce gwałtownie pompuje, to skoki na bungee są dla ciebie. W rzeczywistości, skoki na bungee są prawdopodobnie jedną z najbardziej popularnych aktywności podnoszących poziom adrenaliny na całym świecie. Od kultowych mostów po opuszczone wieże, istnieją różne miejsca, w których można skakać na bungee. Co ciekawe, Macau Tower w Chinach jest najwyższym skokiem na bungee na wysokości 764 stóp nad ziemią, jak podaje Travel Channel.

 

Skoki spadochronowe, paralotniarstwo i loty w kombinezonach mogą przenieść Cię w inny wymiar

Wielu twierdzi, że sporty są bardziej ekscytujące na największej możliwej wysokości. Jeśli się z tym zgadzasz, to ekstremalne sporty lotnicze – takie jak paralotniarstwo, skoki spadochronowe i loty w kombinezonach wingsuit – są właśnie dla ciebie. Niektóre z najbardziej popularnych miejsc do skydivingu to Fox Glacier w Nowej Zelandii, Hawaje i Dubaj. Jeśli jesteś wystarczająco odważny, aby spróbować skoków wingsuit, to Troll Wall w Norwegii jest idealnym miejscem na Twój pierwszy skok. Co ciekawe, według Lift Off Adventure, ściana ta jest również znana jako Carl’s Huge Wall – nazwana tak na cześć ojca base jumpingu, Carla Boenisha.

 

Nurkowanie oferuje piękne podwodne doznania

Nurkowanie to kolejny wspaniały sport podnoszący poziom adrenaliny. Chociaż niektórzy ludzie uważają, że oddychanie pod wodą jest bardzo niewygodne, musimy przyznać, że nurkowanie jest pięknym doświadczeniem. Australia i Azja Południowo-Wschodnia, w tym Raja Ampat w Indonezji, Wyspa Sipadan w Malezji i Narodowy Park Morski Tubbataha Reef na Filipinach, oferują kilka zapierających dech w piersiach miejsc do nurkowania (według Timeout). Inne popularne miejsca, w których można zobaczyć kolorowe koralowce, zatopione struktury i dziką przyrodę to Tala Bay w Jordanii i Sharm El-Sheikh w Egipcie.

Rafting i kanioning – fale adrenaliny

Przechodzenie przez fale strachu może być ekscytujące. Zarówno rafting, jak i canyoning rozbryzgują orzeźwiające fale adrenaliny. Podczas gdy rafting wymaga użycia nadmuchiwanej tratwy na burzliwej rzece, canyoning łączy w sobie różne aktywności, takie jak pływanie, wspinaczka i skoki. Należy pamiętać, że rzeka Chilko w Kanadzie jest prawdopodobnie jednym z najbardziej ekscytujących miejsc do raftingu z IV klasą trudności. Park Narodowy Zion w Utah, z drugiej strony, jest wspaniały do kanioningu.

 

Wspinaczka pozwala przezwyciężyć strach

Jeśli wolisz świeże powietrze, nieskazitelne widoki i doskonały trening, to wspinaczka jest właśnie dla Ciebie. Powinniśmy zauważyć, że istnieją różne rodzaje wspinaczki, takie jak wspinaczka lodowa, wspinaczka skalna, bouldering, a nawet wspinaczka na tyczkach. Nie jest tajemnicą, że Mount Everest jest uważany za Mekkę dla wspinaczy. Dolomity we Włoszech i Yosemite w Kalifornii są również popularnymi miejscami do wspinaczki. Jeśli jednak jesteś miłośnikiem plażowania, wybierz tropikalny raj Railay Beach w Tajlandii. Dla tych, którzy wolą pustynie i całoroczne słońce, Todra Gorge w Maroku ma do zaoferowania kilka doskonałych tras.

 

Przygody na Via Ferrata na całym świecie są popularne wśród miłośników adrenaliny

Jeśli szukasz nowego, podnoszącego poziom adrenaliny zajęcia, które łączy w sobie alpejskie widoki, wspinaczkę i wędrówki, to przygody na via ferratach są właśnie dla Ciebie. Co ciekawe, “via ferrata” oznacza po włosku “żelazną ścieżkę” i jest wspaniałą aktywnością podnoszącą poziom adrenaliny nawet dla mniej doświadczonych wspinaczy. Być może jedną z najstraszniejszych via ferrat jest Chang Kong cliff road znajdująca się w prowincji Shaanxi w Chinach. Ta ścieżka z desek pochodzi z XIII wieku i prowadzi ludzi do świętej góry Hua, tysiące stóp nad ziemią.

Jazda na rowerze, łyżworolkach, parkour i snowboard to fajne aktywności uliczne (które dostarczają adrenaliny)

Jazda na rowerze, deskorolce i parkour to fajne aktywności uliczne, które również przynoszą zastrzyk adrenaliny. Tutaj powinniśmy wspomnieć, że wiele osób bierze swoje hobby do następnego poziomu, co może być śmiertelne. Na przykład, chociaż miasta takie jak Seattle, Lizbona, Nowy Jork i Paryż mają świetne parki parkour, wielu śmiałków ćwiczy parkour na ruinach i wysokich budynkach i nie waha się skakać między dachami. Innym trendem podnoszącym poziom adrenaliny jest kolarstwo górskie, które jest uważane za bardzo niebezpieczne.

 

Wniosek

Ze względu na ich ekscytującą naturę, przygody o wysokich doznaniach cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. Co więcej, wiele miejsc, w których odbywają się podróże przygodowe jest po prostu hipnotyzujących. Nic więc dziwnego, że podróże przygodowe odgrywają znaczącą rolę w branży turystycznej.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ