Ranking 13 najlepszych rolek damskich w 2021

Ostatnio aktualizowane: 09.12.21

 

Rolki damskie – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Chcesz znaleźć dla siebie dobrej jakości rolki damskie, ale nie masz czasu na porównywanie wszystkich dostępnych na rynku produktów? Przeczytaj ten ranking, z którego dowiesz się, które modele są najlepsze. Polecanymi rolkami damskimi są Oxelo Fit 100 odpowiednie dla osób początkujących i tych użytkowniczek, które jeżdżą tylko okazjonalnie. Pięty są amortyzowane, a system zapinania odpowiednio mocny. Na prawej rolce znajduje się hamulec. Wśród polecanych modeli znalazły się także rolki K2 Marlee Boa z kółkami o twardości 80A, które są przeznaczone do jazdy rekreacyjnej. Ciekawe jest to, że but można powiększyć nawet o 5 rozmiarów. Model nadaje się dla osób początkujących. Zapewnia on dobre dopasowanie do stóp, stabilizację stawu skokowego oraz stałą cyrkulację powietrza. Przekłada się to na komfortową i przede wszystkim bezpieczną jazdę.

13 najlepszych rolek damskich. Opinie w 2021 roku

 

Prezentowany poniżej ranking rolek damskich powinien pomóc Ci w podjęciu decyzji, jaki sprzęt sportowy wybrać. Znajdujące się w zestawieniu modele wyróżnia wysoka jakość wykonania, a także komfort użytkowania i atrakcyjny design.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Rolki damskie mają dobrze wyprofilowany but wewnętrzny zrobiony z wysokiej jakości materiałów. Gwarantuje to komfort jazdy i swobodny przepływ powietrza (stopy nie pocą się zbyt intensywnie). Kółka o średnicy 80 mm mają wytrzymałe łożyska i nie ulegają zbyt szybko przetarciu.

Wady

Do produkcji modelu wykorzystano m.in. jasną siateczkę. Choć wygląda ona efektownie i dobrze wpływa na ogólny wygląd sprzętu sportowego, stosunkowo szybko się brudzi.

Podsumowanie

Model jest dostępny w wielu rozmiarach, więc mogą się na niego zdecydować kobiety o dużych i małych stopach. Rolki są przeznaczone w szczególności dla początkujących użytkowniczek. Nadają się one do okazjonalnej jazdy.

Drugi wybór

Zalety

To model rekreacyjny, odpowiedni nawet dla dzieci. But jest regulowany i można go zwiększyć o 5 rozmiarów. Jego zakładanie i zdejmowanie to proste czynności ze względu na specjalny system sznurowania BOA.

Wady

Łożyska ABEC 3 uniemożliwiają jazdę z bardzo dużą prędkością. Z tego powodu model jest odpowiedni głównie dla początkujących kobiet, które dopiero uczą się prawidłowej techniki jazdy.

Podsumowanie

Rolki wyposażono w kółka o średnicy 72 mm, których twardość to 80A. Płoza F.B.I. ułatwia utrzymanie stabilności, a dodatkowo dobrze amortyzuje wstrząsy podczas jazdy po nierównej nawierzchni. Model wyróżnia się nowoczesnym designem, ma kółka w jaskrawym kolorze.

Rozważ też

Zalety

Produkt przeznaczony do jazdy rekreacyjnej, nadaje się dla użytkowników początkujących i średniozaawansowanych. Wyposażono go w kauczukowe kółka o twardości 82A i średnicy 80 mm i łożyska ABEC 5. But wewnętrzny zapewnia wygodę, a zewnętrzny dobrze utrzymuje stopę.

Wady

Osoby lubiące szybką jazdę rekreacyjną są zdania, że łożyska ABEC 5, podobnie jak kółka o średnicy 80 mm nie zapewniają wystarczająco dużej prędkości. Również panuje opinia, że przy agresywnej jeździe kółka 82A są zbyt miękkie.

Podsumowanie

To model przeznaczony dla pań o kolorystyce typowo damskiej. But rolek jest dobrze wentylowany, a także zapewnia dobre podparcie dla stopy, a trzystopniowe zapięcie dokładnie stabilizuje stopę. Prawy but wyposażono w hamulec.

 

Rolki damskie Decathlon

 

1. Oxelo Rolki Fit100 Damskie

 

W miętowym kolorze rolki damskie dostępne w sklepie Decathlon są polecane kobietom, które rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem albo jeżdżą tylko okazjonalnie. Stosunek ceny do jakości wykonania produktu jest zadowalający, co zachęca kupujących do inwestycji w niego. Model można kupić w rozmiarze od 36 do 42. 

Koła o średnicy równej 80 mm mają łożyska ABEC 5 odznaczające się wytrzymałością. Prezentowane rolki damskie wyposażono w półmiękki but wewnętrzny z siateczką mesh 3D gwarantującą swobodny przepływ powietrza. Wewnątrz modelu nie ma wilgoci, a tym samym nie rozwijają się niebezpieczne dla zdrowia bakterie. Pięta jest dobrze amortyzowana, więc ryzyko wystąpienia kontuzji jest mniejsze.

Zamieszczone w Internecie opinie potwierdzają, że rolki dobrze trzymają stopy, co jest możliwie za sprawą sztywnego i wysokiego mankietu, a także wytrzymałych sznurowadeł, rzepu i mocnej klamry. Bezpieczeństwo użytkowania zapewnia solidnie przytwierdzony do płozy i dobrze wyprofilowany hamulec.

 

 

 

 

Rolki damskie K2

 

2. Rolki K2 Marlee Boa

 

Damskie rolki K2 Marlee Boa przypadną do gustu m.in. nastolatkom, które postanowiły nauczyć się jeździć. To bardzo dobra propozycja dla osób początkujących, poruszających się głównie po ścieżkach w mieście. Opisywany model ma regulowany but, który można powiększyć do 5 rozmiarów.

Specjalna płoza F.B.I. odpowiada za stabilizację, a także pochłanianie wstrząsów podczas pokonywania bardziej wyboistych odcinków trasy. Rolki mają 72 mm kółka o twardości 80A, które zapewniają dobrą przyczepność do podłoża. But wyposażono w system zapinania BOA, dlatego jego zakładanie i zdejmowanie trwa zwykle tylko kilka sekund.

Rolki zostały docenione przez konsumentki przede wszystkim za nowoczesny design i komfortową jazdę. Cholewka z technologią Stability Plus Cuff dobrze podtrzymuje kostki, a system BOA daje możliwość dobrego dopasowania butów do stóp. Model został odpowiednio przystosowany do jazdy rekreacyjnej ze średnią prędkością.

 

 

 

 

Rolki damskie kauczukowe

 

3. Rolki Damskie Fila Skates Legacy Pro 80

 

Do jazdy rekreacyjnej przeznaczone są Rolki Damskie Fila Skates Legacy Pro 80. But wewnętrzny jest tu dobrze wentylowany, a jego konstrukcja jest miękka, dzięki czemu stopa rolkarza znajdzie w nim wygodne oparcie.

Osadzony on został w zewnętrznej skorupie zabudowanej od strony pięty. Stabilność i dobre osadzenie buta na stopie zapewnia tu dobre zapięcie, które składa się ze sznurówek buta wewnętrznego, oraz paska z rzepem zapinanego pod kątem 45 stopni, co stabilizuje stopę w bucie. Zapięcia dopełnia górna klamra buta zewnętrznego usztywniająca kostkę. Te dobre i tanie rolki damskie zostały wyposażone w kauczukowe kółka o twardości 82A i rozmiarze 80 mm, do których zastosowano łożyska ABEC 5.

Całość osadzono na szynie aluminium 6000. Prawy but został też zaopatrzony w hamulec. Tak wyposażone rolki damskie kauczukowe pozwalają na rozwinięcie stosunkowo dużej prędkości przy równoczesnym zapewnieniu wygody oraz stabilności. Na uwagę zasługuje też design butów, które są utrzymane w czarno – różowej kolorystyce, pozytywnie ocenianą przez wiele użytkowniczek.

 

 

 

 

Rolki damskie Rollerblade

 

4. Rolki Damskie Rollerblade Zetrablade Elite W

 

Rolki Damskie Rollerblade Zetrablade Elite W to prosta i wygodna w eksploatacji konstrukcja, bo jest świetnie dopasowana do stopy i daje jej dobre wsparcie. But wewnętrzny daje komfort oddychalności i dobrego uformowania do stopy, dodatkowo można go wyjąć z buta zewnętrznego.

Skorupa jest trwała i wyposażona w potrójny system zapięcia. Rolki damskie Rollerblade są sznurowane, zapinane paskiem z rzepem, dla większej skuteczności umieszczonym pod kątem 45 stopni, a następnie zamykany klamrą. Takie zapięcie nie tylko doskonale dopasuje but do stopy, ale też daje rolkarzowi stabilność.

Płoza sprzętu została wykonana z kompozytu monocoque i dzięki temu tłumi drgania, a także jest stabilna i zwrotna. 4 zastosowane rolki o twardości 82A marki Rollerblade mają 80 mm średnicy, a również firmowe łożyska o symbolu SG5 sprawiają, że sprzęt nadaje się do jazdy fitnessowej i rekreacyjnej. Hamulec został zamontowany na prawej rolce. Wśród użytkowników przeważają dobre opinie o sprzęcie, chwalą jego trwałość i dobre trzymanie stopy w bucie.

 

 

 

 

Rolki damskie fitness  

 

5. Rolki Fitness Damskie Race Blackwheels

 

Jesteś aktywną fizycznie kobietą i lubisz spędzać wolny czas na świeżym powietrzu? Wybierz damskie rolki fitness Blackwheels Race. Zastosowane w nich kółka typu BW Transparent gwarantują amortyzację drgań, co sprawia, że jazda staje się przyjemniejsza. Wielu rolkarzy doceniło też łożyska ABEC-7 Carbon Steel, które sprawiają, że masz pełną kontrolę nad jazdą.

Dobór materiałów, aluminiowe płozy EVO 3D oraz kółka PowerSpeed sprawiają, że czujesz radość z jazdy. Wnętrze buta jest dopasowane do każdej stopy, gwarantując bezpieczeństwo i pewność w trakcie jazdy.

Według wielu użytkowników te dobre damskie rolki spełniają oczekiwania klientów, charakteryzują się wygodą użytkowania. Dodatkowym plusem jest to, iż mogą być użytkowane zarówno przez amatorów, jak i zawodowców.

 

 

 

 

Rolki damskie regulowane

 

6. Rolki damskie regulowane Coolslide Lady Lisboa

 

Do rekreacyjnej jazdy są przeznaczone Rolki damskie regulowane Coolslide Lady Lisboa. Pierwszy rzut oka pozwala zauważyć ich niecodzienną kolorystykę: Połączenie czerni i kanarkowego żółtego koloru. Posiadacz tego sprzętu z pewnością będzie się wyróżniał na torze.

Wewnętrzny, miękki but z wyściółką z pianki i powierzchnią z materiału siatkowego zapewnia nie tylko wygodę, ale też odpowiednią wentylację stopy. Z zewnątrz zastosowano skorupę wykonaną z PP. Jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także zapewnia stabilizację dla stopy. Ważne dla użytkowników jest to, że są to rolki damskie regulowane i kupione dla nastolatki, której stopa wciąż rośnie, mogą być użytkowane przez kilka sezonów, bo można je stopniowo powiększać.

Na uwagę zasługują zastosowane w rolkach łożyska ABEC-7 wykonane ze stali węglowej, które zapewniają płynną i szybką jazdę. Rolki wyposażono też w 4 kauczukowe kółka o średnicy 80 mm osadzone na aluminiowej ramie. Producent podaje, że maksymalna waga użytkownika tych rolek nie powinna przekraczać 100 kg.

 

 

 

 

Rolki damskie czarne

 

7. Rolki Fitness Playlife Lancer 84

 

Rolki Fitness Playlife Lancer 84 to rolki damskie dla początkujących i mało zaawansowanych rolkarzy. Mają one zintegrowany but wewnętrzny wykonany z miękkich i przewiewnych materiałów typu mesh, dodatkowo został on wzmocniony syntetyczna skórą.

Materiały zastosowane wewnątrz buda mają dobre właściwości dopasowania się do stopy dając uczucie wygody. Zewnętrzny but ma sztywny, plastikowy szkielet, który bardzo dobrze stabilizuje kostkę i staw skokowy. W sprzęcie zastosowano dwuczęściową, aluminiową szynę, łożyska Wicked Abec 5, 608 i kółka PS One 84mm/82. System zapinania buta składa się z 3 etapów. Najpierw but wiąże się standardowymi sznurówkami, drugim etapem jest zapięcie jednym kliknięciem górnej klamry i kolejno innowacyjną, umieszczoną pod kątem 45 stopni klamrę dolną.

Co ważne, umieszczenie dolnej klamry pod kątem sprawia, że pięta użytkownika jest blokowana i utrzymana we właściwym miejscu w bucie, tym samym zwiększając kontrolę rolkarza nad sprzętem. Rolki oczywiście wyposażono też w hamulec umieszczony na prawym bucie.

 

 

 

 

Rolki rekreacyjne damskie

 

8. Rolki Vivo Pinky

 

Rolki Vivo Pinky to rolki damskie czarne z elementami różowymi, model można regulować w zakresie długości, zatem użytkownika nie ogranicza rozmiar buta, ani też waga, bowiem sprzęt jest dedykowany do wagi użytkownika od 20 do 100 kg.

Bardzo elegancki design buta, który podoba się wielu paniom, to nie jedyny aspekt, który przyciąga kupujących. Rolki charakteryzuje stabilna konstrukcja, między innymi dzięki płozie wykonanej z aluminium i łożyskom ABEC-5, które sprawiają, że można osiągać wysokie prędkości, bo cechuje je niski opór toczenia. Kółka o twardości 82A wykonano z kauczuku i mają one średnicę 76 mm.

Stabilną konstrukcję sprzęt zawdzięcza również sztywnej skorupie buta zapinanej na sznurówki w dolnej części, a w górnej rzep i pasek z klamrą. Na wygodę użytkowania natomiast wpływa miękka wyściółka buta wewnętrznego wykonana z nylonu i poliuretanu. Według użytkowników te rolki są bardzo estetycznie wykonane, a jazda na nich jest cicha i przyjemna.

 

 

 

 

Rolki damskie dla początkujących

 

9. Rolki Powerblade Quantum Lady

 

Rolki rekreacyjne damskie Powerblade Quantum Lady mają szkielet wykonany z tworzywa PP i nylonu, a but wewnętrzny wykonano z nylonu i nylexu co sprawia, że całość łatwo dopasowuje się do każdej stopy. Marka specjalizuje się z produkcji rolek z miękkimi butami dla początkujących i średnio zaawansowanych użytkowników.

Każdy z butów jest anatomicznie ukształtowany i dodatkowo wyłożony miękką wyściółką. But sznurowany dodatkowo zapina się na rzep i jedną dwustronną klamrę Auto Lock. Te damskie rolki dla początkujących wyposażono w aluminiową płozę i kółka o twardości 82A i średnicy 80 mm wykonane z kauczuku.

Zastosowano też łożyska typu ABEC 7, które zapewniają płynną jazdę. Maksymalna waga użytkownika nie może przekroczyć 100 kg. Buty są dostępne od rozmiaru 36 do 42, co zapewnia duży wybór dla różnej wielkości stóp. Rolki cieszą się dobrą opinią w swojej klasie, na co również ma wpływ ich niewielka cena.

 

 

 

 

Rolki damskie Fila

 

10. FILA Rolki Damskie Legacy PRO 100 Lady

 

FILA rolki damskie Legacy PRO 100 Lady to model przeznaczony dla bardziej doświadczonych kobiet, przystosowany do jazdy na dłuższym torze. Ma on 3 kółka, których średnica wynosi 100 mm, a twardość to 84A. Rolki zapina się za pomocą klamry, rzepów i sznurówek, dlatego można je dobrze dopasować do stóp.

Podczas jazdy nie powinno pojawić się uczucie dyskomfortu związane ze wzmożoną potliwością stóp. But wewnętrzny zapewnia odpowiednią wentylację, gdyż częściowo jest wykonany z siateczkowego materiału. Za stabilizację kostki odpowiada kompozytowy, wysokoprofilowy szkielet, co zmniejsza do minimum ryzyko doznania kontuzji.

Czym wyróżniają się rolki damskie Fila? Zdaniem konsumentek łatwo się je zakłada i gwarantują bardzo komfortową jazdę. Kółka nie generują dużego hałasu oraz nie są podatne na szybkie ścieranie. To trwały model, pozwalający na przejechanie wielu kilometrów.

 

 

 

 

11. Wrotki Damskie Retro Swirl Nijdam 52RH

 

Nijdam Retro 52RH to profesjonalny model przeznaczony dla kobiet, które mają doświadczenie w jeździe. Produkt ten wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, które pozwalają na wiele lat użytkowania. Konstrukcja przyrządu jest dopasowana do kształtu stopy, a miękka wyściółka wnętrza buta zapewnia komfort użytkowania.

Model ten wyróżnia ciekawy design. Rolki te sprawdzają się do użytku rekreacyjnego. Produkt wykonany jest z wysokiej jakości materiałów. Wnętrza są zrobione z eko skóry, która sprawia, że noga się nie poci. Kółka są kauczukowe, a ich średnica wynosi 54 mm. Natomiast twardość kółek jest równa 85A, co oznacza, że są one stosunkowo dobre.

Sprzęt jest sznurowany, co zapewnia ścisłe przyleganie do nogi i jej stabilność. Użytkownicy mają do dyspozycji rolki w rozmiarach od 34 do 41. Natomiast maksymalne obciążenie wynosi około 90 kg. Konsumenci doceniają ten model za ciekawe wzornictwo.

Nijdam Retro 52RH to wrotki damskie dostępne w rozmiarze od 34 do 41. Maksymalne obciążenie modelu wynosi ok. 75 kg. Produkt ma biały kolor.

 

 

 

 

12. Rolki Damskie K2 Alexis 80 Alu

 

Łyżworolki K2 Alexis 80 ALU 2021 to nowy produkt firmy K2 przeznaczony do jazdy fitnessowej i tej funkcjonalności została podporządkowana ich konstrukcja. Składa się na nią technologia wiązania buta, która pozwala na szybkie, a jednocześnie precyzyjne posadowienie buta na stopie. System Speed Lacing polega na jednym pociągnięciu sznurowadła, zrolowaniu i schowaniu wiązania – w tych czynnościach zamyka się cały proces zakładania buta. Cholewka wykonana w technologii Stability Plus zapewni dobre wsparcie dla stopy i stabilizacji kostki zarówno przy jeździe rekreacyjnej jak i fitnessowej.

Na płynność i stabilność jazdy wpływają też aluminiowe, odlewane płozy, które dobrze przenoszą moc i jednocześnie czynią konstrukcję szybką i zwrotną. Rolki damskie K2 sprzedawane są w rozmiarze od rozmiaru 35 do 42,5, zatem każda z pań znajdzie rozmiar dla siebie. Wyposażono je w kółka 80 mm o średniej twardości 80A, o sporej wytrzymałości i dobrej przyczepności do podłoża. Łożyska ABEC 5 to wytrzymała konstrukcja umożliwiająca szybka jazdę. 

Firma K2 przygotowała produkt do jazdy rekreacyjnej i fitnessowej o uniwersalnym charakterze, jakie cechy sprawiają, że klienci są zainteresowani zakupem K2 Alexis 80 Alu?

 

 

 

 

13. Rolki Damskie Regulowane Worker Haasiko Lady

 

Dla pań dedykowane są rolki damskie regulowane Worker Haasiko Lady. Ich charakterystyczny sportowy styl przekonał do nich niejedną sportsmenkę. Dodatkowo system regulacji długości sprawia, że rolki są chętnie kupowane dla młodych dam, których stopa nie skończyła rosnąć.

Regulację tę przeprowadza się za pomocą przycisku, który umieszczono w dolnej części rolek. Na uwagę zasługuje stabilna i trwała aluminiowa rama, a także łożyska ABEC 5. Kółka, które w rozmiarze M wynoszą 76mm, a w rozmiarze L mierzą 80 mm, są wykonane z gumy poliuretanowej i według użytkowników zapewniają dobre jezdne właściwości. Kółka też przeznaczają te rolki damskie regulowane głównie do jazdy rekreacyjnej i fitness.

Wewnątrz buta użytkownik znajdzie miękką wyściółkę zapewniającą komfort, a stabilną jazdę zapewnia skuteczne i solidne mocowanie buta za pomocą sznurówek i klamry. Bezpieczeństwo jazdy zapewnia też zamontowany przez producenta wymienny hamulec. Limity wagowe mówią, że rozmiar M jest przystosowany do rolkarza o wadze do 65 kg, a rozmiar L do 85 kg.

 

 

 

 

 

Poradnik zakupowy – Jakie rolki damskie kupić?

 

Jazda na rolkach to aktywność, która cieszy się popularnością wśród ludzi w różnym wieku. Ćwicząc w ten sposób, można zadbać o lepszą kondycję, wysmuklić uda i nadać pośladkom pełniejszy kształt. Dlatego też coraz więcej kobiet decyduje się na ten rodzaj aktywności. W związku z tym pojawia się pytanie, jakie są najlepsze rolki damskie. Znajdziesz na nie odpowiedź w artykule poniżej.

Rodzaje rolek

Przed podjęciem decyzji zakupowej, warto dowiedzieć się, jakie rodzaje rolek są obecnie dostępne na rynku. Poznanie ich cech charakterystycznych pozwoli Ci określić, jakiego sprzętu sportowego potrzebujesz. Wyróżnia się rolki:

rekreacyjne – odpowiednie w szczególności dla osób początkujących i użytkowników, którzy chcą jeździć od czasu do czasu. Tego typu model jest dostosowany do jazdy po odpowiednio przygotowanym do tego terenie. Sprzęt jest polecany dla osób chcących zadbać o lepszą kondycję.

szybkościowe – są dynamiczne, pozwalają na rozwijanie dużej prędkości. Zazwyczaj tego typu rolki mają kółka o większej średnicy (od. 90 mm).

agresywne – inaczej wyczynowe, będą odpowiednie dla osób, które jeżdżą po skateparku, lubią omijać przeszkody i wykonywać efektownie wyglądające triki i akrobacje.

freestylowe – odpowiednie do jazdy slalomem. Są zwrotne i lekkie, a średnica ich kółek zazwyczaj wynosi 80 mm.

regulowane – umożliwiają zmianę rozmiaru, chętnie wybierane przez rodziców, którzy przy rozpoczęciu sezonu nie chcą za każdym razem kupować nowego sprzętu swoim dzieciom. Taki model będzie odpowiedni, jeśli chcesz dzielić rolki z inną osobą.

z wymienną płozą – do używania przez cały rok. Z uwagi na to, że można wymienić płozę, sprzęt może być wykorzystany nie tylko do jazdy po asfalcie (rolki), ale też po lodzie (łyżworolki).

 

Kółka – twardość i inne parametry

Kółka to jedne z najważniejszych elementów konstrukcyjnych rolek, które umożliwiają poruszanie się po drodze. Zazwyczaj jest ich 4, są one mocowane do płozy. Zastanawiając się, jakie rolki damskie wybrać, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na materiał wykonania kółek. Musi być on dobrej jakości, bo inaczej elementy te szybko ulegną przetarciom i trzeba będzie je wymienić, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Kółka plastikowe są najmniej trwałe, dlatego nie poleca się zakupu modelu, który jest w nie wyposażony. Rolki powinny mieć kauczukowe kółka (PU), bo materiał ten odznacza się zdecydowanie większą wytrzymałością. 

Ważna jest również średnica tych elementów wyrażaną się w milimetrach. Zasadą jest, że im mniejsze kółka, tym wolniejsza jazda. Modele o średnicy do 70 mm są polecane osobom, którym zależy na lepszej zwrotności i przyczepności do podłoża. Kółka o średnicy powyżej 70 mm pozwalają rozwijać zadowalającą prędkość i spełnią oczekiwania osób lubiących szybką jazdę. Kolejnym ważnym parametrem jest twardość oznaczana literą A i liczbami od 74 do 101. Kółka miękkie to te o twardości od 74A do 82A, zapewniają one dobry komfort jazdy, jednak jeździ się na nich wolniej i szybciej się zużywają. Kółka o twardości od 84A do 101A pozwalają na rozwijanie dużych prędkości, cechuje je większa wytrzymałość, jednak wadą jest to, że gorzej amortyzują drgania. Zasadą jest, że osoby początkujące powinny wybierać kółka miękkie, bo pozwalają one łatwiej zachować stabilność. W miarę nabywania nowych umiejętności można zdecydować się na zakup rolek z twardszymi kółkami.

 

Łożyska – które wybrać?

Aby wybrać najlepsze rolki damskie, trzeba wiedzieć, jakie łożyska powinny być w nich zastosowane. Osoby bez doświadczenia w zakupie sprzętu sportowego, często w ogóle nie zwracają uwagi na ten parametr. W celu oznaczenia łożysk używa się różnych skrótów, a najbardziej popularnym rodzajem jest ABEC wraz z odpowiednią liczbą. W sklepach można znaleźć rolki z łożyskami ABEC 3, ABEC 5, ABEC 7 i ABEC 9. Użytkownicy niemający żadnego doświadczenia albo bardzo małe, powinni wybierać modele z mniejszym oznaczeniem. Szybką jazdę zagwarantują łożyska ABEC 7 i ABEC 9, więc są polecane w szczególności dla osób zaawansowanych.

Często można także znaleźć łożyska z oznaczeniem SG, których nazwa pochodzi od stosowanego w nich smaru Silicon Gel. Łożyska SG 3 są odpowiednie dla dzieci, SG 5 dla osób początkujących, a bardziej zaawansowani użytkownicy powinni wybierać rolki SG 7 lub SG 9. 

 

Płozy

Kółka są montowane na płozach, a najczęściej elementy te produkuje się z tworzywa sztucznego, stopu aluminium albo włókien karbonowych. Płozy kompozytowe lepiej redukują drgania, jednak te zrobione z aluminium są lżejsze i szybsze. Do jazdy rekreacyjnej wystarczą modele zrobione z tworzywa sztucznego, jednak trzeba liczyć się z tym, że takie płozy szybciej mogą ulec uszkodzeniu.

 

 

But wewnętrzny

Na komfort jazdy wpływa konstrukcja i wykonanie buta wewnętrznego. Powinien być on zrobiony z przyjemnych dla skóry materiałów, które nie będą powodować otarć. Konieczne jest odpowiednie usztywnienie buta tak, aby wkładając tam nogę, czuć stabilność. W innym wypadku może dojść do skręcenia kostki albo innej kontuzji. Niektóre z dostępnych na rynku modeli mają specjalne wkładki dostosowujące się do kształtu stopy. But wewnętrzny musi mieć też odpowiedni system mocowań, najlepiej 3-stopniowy składający się z klamry, rzepu i sznurówek.

 

Bezpieczeństwo jazdy, hamulec i inne akcesoria

Aby jazda na rolkach była bezpieczna, sprzęt musi być wyposażony w hamulec. Przed zakupem sprawdzajmy, czy wybrany przez nas model ma ten element. Dyskutując na temat bezpieczeństwa jazdy, nie można pominąć kwestii związanych z dodatkowymi akcesoriami, a mianowicie ochraniaczami i kaskiem. Warto używać ich niezależnie od poziomu zaawansowania. W sklepach można znaleźć kaski i ochraniacze w różnych kolorach, więc dopasowanie ich do designu naszych rolek nie powinno stanowić żadnego problemu.

 

Rolki damskie w dobrych cenach

Ile trzeba zapłacić za rolki damskie? Cena sprzętu sportowego różni się w zależności od wybranej marki, jakości wykonania i zastosowanych rozwiązań. Za rolki dla osób początkujących zapłacimy od ok. 200 zł wzwyż. Bardziej zaawansowane modele mogą kosztować nawet 1000 zł.

 

 

FAQ

 

P1. Gdzie można kupić rolki dla kobiet?

Rolki z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. W sklepach można znaleźć wiele modeli, w różnych kolorach. Możesz kupić sprzęt niedrogi, profesjonalny, za mniej niż 100 zł – wybór zależy od Twoich oczekiwań. Sprzęt można kupić stacjonarnie w sklepie sportowym, a nawet w markecie, jak również online, w sklepie internetowym. Musisz odpowiedzieć sobie na pytania: Czy chcemy przymierzyć produkt bezpośrednio w sklepie i go obejrzeć? Czy wolisz zamówić go przez Internet, aby nieco zaoszczędzić? 

P2: Jaki jest koszt zakupu damskich rolek?

Ceny rolek są bardzo rozbieżne. Wszystko zależy od naszego budżetu. Istotna jest również marka producenta czy też sklep, w którym się je zakupi. W sklepach, zwłaszcza w supermarketach, znajdziesz modele za jedyne 50 zł, ale możesz też zainwestować i kupić sprzęt za kilkaset złotych. Za wyższą ceną często kryje się lepsza jakość, ale trzeba mieć też świadomość, że osoba początkująca nie potrzebuje rolek profesjonalnych, które są zwykle droższe.

 

P3: Co jest lepsze: wrotki czy damskie rolki?

Dobór sprzętu zależy od umiejętności oraz preferencji kupującego. Osoby, które potrafią jeździć na rolkach czy łyżwach raczej nie sięgają po wrotki, bo te ze względu na budowę stanowią pewne ograniczenie, gdy chce się rozwinąć większe prędkości. Z drugiej strony wrotki pozwalają na bardziej stabilną jazdę. Co wybrać? Sam musisz zdecydować, na czym Ci bardziej zależy. Również powierzchnia, po jakiej jeździmy jest istotna.

 

P4: Co dają rolki damskie?

Jazda na rolkach to jeden z najzdrowszych sportów, który dobrze oddziałuje na całe ciało. Tym samym trening pozwala wzmocnić mięśnie nóg. Ujędrniają się pośladki. Taki wysiłek przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i redukcję masy ciała. Jazda na rolkach nie tylko pozwala rozwinąć sprawność fizyczną. Jest to rewelacyjna alternatywa do spędzenia czasu wolnego z przyjaciółmi i rodziną, albo do indywidualnej jazdy relaksacyjnej. Jazda na rolkach nie obciąża stawów, a kolana z kręgosłupem nie są narażone na zbędne obciążenia.

P5: Jak jeździć w damskich rolkach?

Aby płynnie jeździć na rolkach potrzeba wielu ćwiczeń, nieustannej jazdy, aby nabrać pewności i łatwości poruszania się na nich bez problemów. Z pozoru wydaje się to banalne, ale tak nie jest. Owszem, łatwiej mają osoby, które potrafią jeździć na łyżwach. Balans ciała i zachowanie równowagi jest w tym wypadku podobne. Przy jeździe pozycja ciała jest nieco wysunięta do przodu tzn. tułów jest nieco wysunięty do przodu. Musimy płynnie odpychać się nogami od podłoża. Jeżeli jedziemy zbyt szybko, zawsze możemy użyć hamulca, który jest przymocowany do jednej z rolek. Hamujemy poprzez nacisk na gumowy wystający element. Zawsze na początku warto mieć drugą osobę do pomocy.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ