Rolki – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Rolki fitness damskie Race Blackwheels to obecnie najchętniej kupowane rolki damskie. Tajemnica ich sukcesu tkwi w doskonałych łożyskach ABEC 7 zapewniających płynne toczenie kółek oraz konstrukcji pozwalającej na jazdę zarówno swobodną – weekendową, po dynamiczną – fitnessową. Wytrzymała konstrukcja skorupy BW Power Resist zintegrowana z wewnętrznym butem BW Slant Deliver, oraz asymetryczne sznurowanie sprawiają, że stopa jest stabilnie utrzymana, co gwarantuje pewną jazdę. Modelem wskazywanym przez użytkowników w drugiej kolejności jako ze wszech miar atrakcyjnym są Łyżworolki Nils Extreme Nh10905 4W1. Biały but czyni je eleganckimi, a możliwość wykorzystania jako łyżwy, łyżworolki, wrotki oraz rolko-wrotki rozszerza funkcjonalność.
11 najlepszych rolek. Opinie w 2024 roku
Jeśli szukasz inspiracji zakupowych, ranking rolek z pewnością zaspokoi Twoją ciekawość. Do zestawienia wybraliśmy modele, które są najlepiej oceniane przez użytkowników. W związku z tym możesz mieć pewność, że polecany przez nas sprzęt sprawdził się u sporej grupy konsumentów, co stanowi dowód na wysoką jakość jego wykonania i komfort jazdy.
Tabela porównawcza
Rolki damskie
1. Rolki Fitness Damskie Blackwheels Race
Rolki Fitness Damskie Blackwheels Race są przeznaczone zarówno do jazdy rekreacyjnej jak i bardziej dynamicznej, fitnessowej. Wykonana z materiału syntetycznego skorupa BW Power Resist jest zintegrowana z wewnętrznym butem BW Slant Deliver.
Wnętrze zostało wykończone przyjemnym w dotyku, miękkim welwetem. Trzystopniowe, asymetryczne zapięcie wraz ze sznurowaniem zapewnia stabilne utrzymanie stopy, co umożliwia pewną i bezpieczną jazdę. Do wykonania konstrukcji zastosowano płozę EVO 3D wykonaną z aluminium oraz kółka ABEC-7 PowerSpeed o twardości 82A zamontowane z użyciem łożysk Carbon Steel. Wykorzystanie takich materiałów sprawia, że rolkarz doskonale kontroluje zachowanie się sprzętu, co umożliwia mu zachowanie płynności jazdy, jej dynamikę przy pełnej kontroli kierunku i prędkości.
Rolki damskie Blackwheels są dostępne w pełnej rozmiarówce od numeru 37 do 42 i mają wewnętrzne wkładki o długości od 23 do 26 cm. Wielu klientów jest zadowolonych z zakupu, twierdząc, że rolki toczą się bez oporów, są lekkie i mają ładne wykończenie. Wielu klientów decyduje się kupić Rolki damskie w sieci Decathlon. Pójście do sklepu pozwala na przymiarkę sprzętu do nogi.
Rolki dla dzieci
2. Łyżworolki Nils Extreme Nh10905 4W1
Wielu dziewczynkom podoba się wykończenie jakie oferują Łyżworolki Nils Extreme Nh10905 4W1. Zarówno but wewnętrzny, jak i zewnętrzny są w białym kolorze, który nadaje im elegancji. Jako zapięcie wykorzystano tu klamrę dwusekcyjną, pasek na rzep oraz sznurowanie. Wewnątrz but jest wypełniony 8 mm pianką o dużej gęstości zapewniającej dostosowanie wnętrza do każdej stopy, a oddychająca membrana z wierzchu sprawia, że stopa dodatkowo jest wentylowana.
Te rolki dla dzieci występują od rozmiaru 31 do 42, a dodatkowo każdy z butów podlega regulacji długości w zakresie kilku rozmiarów. Jest to praktyczne w przypadku kupowania sprzętu dla osoby, której noga wciąż rośnie. Wielką zaletą tego modelu jest fakt, że użytkownik może go wykorzystać jako łyżwy, łyżworolki, wrotki oraz rolko-wrotki. Do wykorzystania sprzętu jako łyżwy wystarczy przykręcić płozy wykonane ze stali nierdzewnej.
Łyżworolki Nils Extreme Nh10905 4W1 są dedykowane dla osób początkujących i średniozaawansowanych i zastosowano w nich łożyska ABEC 7 zapewniające płynne toczenie kółek, które w zależności od rozmiaru (S, M, lub L) mają wielkość 64 mm, 72 mm lub 76 mm.
Rolki męskie
3. Blackwheels Rolki Slalom
Chcąc kupić dobrej jakości rolki męskie, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na opinie użytkowników, którzy zdążyli przetestować interesujący nas sprzęt. Z uwagi na to, że model Blackwheels Slalom zyskał dużo pozytywnych recenzji, nie mogło go zabraknąć w przygotowanym przez nas rankingu. Rolki są sprzedawane w rozmiarze od 41 do 46. Produkt ma czarny kolor i zielone wstawki stanowiące efektowne dopełnienie całości.
Rolki mają skorupę BW Power Resist, która dobrze zabezpiecza stopy przed ewentualnymi urazami i nie jest podatna na zarysowania. Płoza EVO 3D Aluminium jest odpowiednio wyprofilowana, lekka i nie ulega zniekształceniom. Na prawym bucie znajduje się hamulec pozwalający na szybkie zatrzymanie się. Kółka Blackwheels Power Speed skutecznie ograniczają drgania w trakcie jazdy i zapewniają jej płynność. Twardość kółek jest oznaczana jako 82A. Mają one wymiary 80 mm x 22 mm w przypadku rozmiaru od 41 do 42, i 84 mm x 22 mm dla rozmiaru od 43 do 46. Łożyska ABEC-7 Carbon Steel są bardzo wytrzymałe, a ich konserwacja nie okazuje się zbyt wymagająca.
Prezentowany model jest stosunkowo lekki, co użytkownicy uznają za jedną z jego najważniejszych zalet. Sprzęt spełnia normy CE i EN13843, więc korzystanie z niego jest bezpieczne. Konsumentom podoba się to, że but wewnętrzny jest miękki, a dzięki temu wygodny. Produkt spełni oczekiwania osób początkujących i bardziej zaawansowanych.
Rolki K2
4. Rolki K2 Alexis 80 PRO
Prezentujemy rolki K2 Alexis 80 PRO dostępne w różnych rozmiarach, od 34 do 42,5, więc każdy, niezależnie od tego, jak duże ma stopy, może w nie zainwestować. Model jest polecany do jazdy fitnessowej, więc sprawdzi się u osób, które chcą regularnie jeździć i zauważalnie poprawić swoją kondycję.
Rolki mają łożyska ABEC 5 i kółka 80A 80 mm. Płoza F.B.I Frame z kompozytu skutecznie pochłania wibracje i sprawdza się podczas jazdy po nierównym terenie. System mocowania Speed Lacing pozwala na skutecznie zapięcie rolek za jednym pociągnięciem. Przydaje się to nie tylko podczas ich ubierania, ale też ściągania. Cholewka Stability Plus jest lekka, solidna i zapewnia nogom odpowiednie wsparcie.
Czy warto zakupić rolki K2 Alexis 80 PRO? Na to pytanie sporo konsumentów odpowiada twierdząco, co stanowi dowód na to, że sprzęt sportowy spełnia ich oczekiwania. Chętnie polecają go oni innym osobom.
Rolki Rollerblade
5. Rolki Rollerblade Cyclone
Rolki Rollerblade Cyclone zostały stworzone z myślą o dzieciach. Świetnie nadają się do nauki jazdy, co potwierdzają opinie zadowolonych konsumentów. Jedną z największych zalet tego sprzętu jest możliwość regulacji rozmiaru. Do wyboru są dwie wersje rolek: 31-33 i 35-36,5.
But wewnętrzny to High Performance pokryty przyjemnym dla skóry materiałem zapewniającym optymalny przepływ powietrza. W środku znajduje się wkładka treningowa. Z kolei but zewnętrzny to Cyclone Vented Molted z bocznym sliderem. Na jednej rolce umieszczono hamulec, który pozwala szybko się zatrzymać. W razie potrzeby można go zdjąć. Zastosowana szyna to Extruded Alu 231 mm, a kółka Rollerblade Urban 80A.
Te rolki są przystosowane do jazdy w miejskich warunkach i powinny spełnić oczekiwania młodych skaterów. Rodzie kupujący ten model doceniają jego solidne zapięcie w postaci sznurówek, strapa i górnej klamry.
Rolki Oxelo
6. Rolki Fitness OXELO FIT3 dla Dzieci
Jeśli szukasz wygodnych, stosunkowo tanich rolek dla dzieci do nauki jazdy, mamy dla Ciebie ciekawą propozycję. Mowa o modelu OXELO FIT3 z opcją regulacji rozmiaru. Do wyboru są rolki: 29-32, 32-35 i 35-38, więc nie trzeba co sezon ich zmieniać. Regulacja rozmiaru przebiega bez większego problemu, trzeba otworzyć zacisk, pociągnąć lub nacisnąć na przód buta, a później zamknąć zacisk.
W rolkach zastosowano lżejszą, kompozytową płozę i koła o twardości 80A i w rozmiarze 70 mm. Łożyska to ABEC 3. Takie komponenty zapewniają dobry kompromis pomiędzy wygodą jazdy a zwrotnością. W zestawie znajduje się hamulec, który można zamontować na prawej lub lewej rolce.
Warto wiedzieć, że wnętrze buta jest zrobione z pianki pokrytej przewiewną siateczką mesh zapewniającą lepszy przepływ powietrza. But jest półmiękki, więc gwarantuje komfort i stabilność. Kupujący doceniają mocne mocowanie. Rzep na podbiciu dobrze stabilizuje piętę.
Rolki Fila
7. Rolki Męskie Fila Legacy Pro 80
Rolki męskie Fila Legacy Pro 80 są dostępne w rozmiarze od 42 do 45. Mają one 80 mm kółka o twardości 82A z łożyskami ABEC 5 umożliwiającymi płynną jazdę. Płoza z aluminium jest lekka, więc gwarantuje dużą zwrotność, a jednocześnie odznacza się wytrzymałością i nie jest podatna na zniekształcenia.
But wewnętrzny ma wentylację Air Flow, więc powietrze przepływa swobodnie, a stopy nie pocą się intensywnie podczas jazdy. System zapinania opracowano w ten sposób, aby osoba poruszająca się na rolkach mogła zachować stabilność i pewność w trakcie jazdy. System jest 3-elementowy, składa się ze: Sznurowania, paska na rzep i klamry.
Komu polecamy rolki męskie Fila Legacy Pro 80? Ten model spełni oczekiwania osób początkujących i średniozaawansowanych. Jest on przeznaczony do jazdy fitness. Osoby korzystające z tych rolek przyznają, że są one wygodne, miękkie w środku i zwrotne. Łatwo się na nich jeździ.
Rolki freestyle
8. Rolki Slalomowe Nils NA12333
Jeśli chcesz kupić rolki typu freestyle, ale zupełnie nie wiesz, na co się zdecydować, mamy dla Ciebie dobrą propozycję. Jest nią model Nils NA12333 sprawdzający się w jeździe freeridowej. Można go kupić w rozmiarze od 38 do 44. Twardość kółek to 85A. Są one na tyle miękkie, że wykazują dobrą przyczepność do podłoża i skutecznie absorbują drgania. Zastosowane łożyska to ABEC 9.
Rolki mają lekki, wentylowany but, przez który swobodnie przepływa powietrze. Wytrzymała płoza jest zrobiona z aluminium. Koła w środku są większe od skrajnych, więc łatwiej kontrolować tor jazdy. Na system mocowania składa się podwójna klamra aluminiowa i sznurowanie.
Czytając opinie dotyczące prezentowanych rolek można dojść do wniosku, że zapewniają one wygodę jazdy i można rozwijać na nich zadowalającą prędkość. To model do jazdy slalomem gwarantujący zwrotność, stabilność i pozwalający zachować precyzję.
Rolki agresywne
9. Rolki do jazdy agresywnej POWERSLIDE USD SWAY 57 mm
POWERSLIDE USD SWAY 57 mm to dobrej jakości rolki do jazdy agresywnej z kołami USD TEAM w rozmiarze 57 mm i twardością 89A. Model ma wytrzymałe łożyska Wicked ABEC 5. Skorupa jest zrobiona z włókna szklanego i plastiku, więc odznacza się solidnością i odpowiednią sztywnością.
Rolki mają dobrze wyprofilowane i miękkie w środku buty USD Basic Dual, które można regulować o jeden rozmiar. Producent oferuje modele w rozmiarze: 39-40, 41-42, 43-44 i 45-46. Rolki mają sztywny mankiet z klamrą mikrometryczną i mocny system mocowania, dlatego dobrze trzymają się stóp.
Osoby, które zainwestowały w ten produkt są z niego zadowolone. Rolki są polecane do jazdy agresywnej i zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Model POWERSLIDE USD SWAY ma kółka montowane w układzie flat, co oznacza, że wszystkie 4 dotykają ziemi.
Rolki dla dziewczyn
10. Rolki Hop Sport dla Chłopca i Dziewczynki Zielony
Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci, że aktywność fizyczna jest ważna. W utrzymaniu dobrej kondycji pomogą rolki dla dziewczyn Hop Sport w kolorze zielonym. Dostępne są również inne wersje kolorystyczne: Niebieska i żółta. Produkt zadowoli też z pewnością chłopców, którzy chcą nauczyć się jeździć.
Rolki mają 70 mm kółka o twardości 82A. Jak podaje producent, dobrze pochłaniają one drgania i dlatego na rolkach wygodnie się jeździ nawet po nierównym terenie. Łożyska ABEC 9 są twarde i wytrzymałe. Skorupę wykonano z poliwęglanu, a but wewnętrzny jest zrobiony m.in. z pianki, która dostosowuje się do kształtu stopy.
Rodziców do zakupu tego produktu zachęca to, że jest on zgodny z normą EN-13843 i ma certyfikat CE. Dzięki możliwości regulacji rozmiaru nie trzeba wymieniać rolek już po pierwszym sezonie, kiedy pociecha trochę podrośnie.
11. Rolki Blackwheels Slalom Czarno Niebieski
Polecamy Twojej uwadze rolki damskie Blackwheels Slalom dostępne w rozmiarze od 37 do 42. Mają one lekką aluminiową płozę EVO 3D Aluminium, do której przymocowane są solidne, odporne na szybkie ścieranie kółka Blackwheels PowerSpeed. Waga jednej rolki wynosi ok. 1350 g. Zastosowane łożyska to ABEC-7 Carbon Steel.
Mocne zapięcie stanowi gwarancję, że rolki będą dobrze trzymały się stopy, a dzięki temu jazda na nich będzie bezpieczna. Poza solidną klamrą jest sznurowanie i pasek na rzep. Tylna część kołnierza została zabezpieczona przed przetarciem przy wykorzystaniu neoprenu. Te rolki są polecane dla osób o każdym poziomie zaawansowania.
W komentarzach dotyczących Blackwheels Slalom można przeczytać, że na tych rolkach wygodnie się jeździ. But od wewnątrz jest pokryty przyjemnym w dotyku materiałem. Wyściółka Velvet jest miękka i delikatna dla skóry. Z tyłu prawej rolki znajduje się hamulec.
Przewodnik zakupowy – Jakie rolki kupić?
Jazda na rolkach może być bardzo przyjemną formą spędzania wolnego czasu, pod warunkiem, że dobierzemy dobry model. Wiele osób zastanawia się, co odgrywa najważniejszą rolę podczas wyboru tego typu produktu. Postanowiliśmy to sprawdzić. Wszystkie informacje zebrane na ten temat umieściliśmy w poradniku zakupowym.
Rolki rekreacyjne
Rolki rekreacyjne (fitness), jak sama nazwa wskazuje, są przystosowane do mniej intensywnej i wolniejszej jazdy, pozwalającej głównie na odstresowanie się. Można się na nich poruszać po płaskim i utwardzonym terenie, czyli np. po wyznaczonych ścieżkach w parkach. Modele rekreacyjne są uniwersalne, jazda na nich sprzyja utracie zbędnych kilogramów. Wśród nich do wyboru jest wiele produktów, różniących się nie tylko rozmiarem, ale i np. kolorystyką. Wadą rolek rekreacyjnych jest to, że nie nadają się do jazdy w bardziej wymagającym terenie.
Rolki agresywne
Modele agresywne są dobrą propozycją dla doświadczonych rolkarzy, którzy chcą osiągać duże prędkości jazdy i wykonywać mniej lub bardziej skomplikowane ewolucje w skateparku. To, co wyróżnia rolki agresywne, to bardzo małe kółka i stosunkowo duży ciężar. Modele rekreacyjne są znacznie lżejsze, gdyż but nie jest narażony na mocne uderzenia i obciążenia, nie musi też w tak dużym stopniu stabilizować stopy. Rolki agresywne są solidne i nie ma ryzyka, że szybko się zniszczą. Jednak nie są one odpowiednie dla osób rozpoczynających naukę jazdy, wymagają posiadania sporych umiejętności.
Rolki freestylowe
Czasami rolki freestylowe są mylone z tymi agresywnymi. Jednak są to dwa różne modele, mające inne zastosowanie. Sprzęty freestyle wykorzystywane są przede wszystkim do szybkiej jazdy slalomem czy na specjalnym torze. Kółka są umieszczone blisko siebie, co pozwala na zwiększenie zwrotności. Uważa się, że rolki freestylowe są dobrze przystosowane do jazdy po mieście i pozwalają się rozpędzić, ale nie nadają się dla początkujących osób.
Rolki szybkościowe
Modele szybkościowe są wyposażone w kółka o dużej średnicy i również są odpowiednie głównie dla doświadczonych rolkarzy. Można w nich swobodnie pojeździć po parku, a potem wybrać się na tor rolkowy i poćwiczyć swoje umiejętności. Trzeba pamiętać, że takie rolki nie są zbyt zwrotne, a dla osób z małym doświadczeniem mogą okazać się też mało bezpieczne.
Rolki hokejowe
Nie można zapomnieć o tym, że na rynku dostępne są również rolki hokejowe. Służą one do gry w hokeja i nie są przystosowane do zwykłej jazdy po mieście. Modele przeznaczone dla bramkarzy mają 5 kółek o małej średnicy, a te dla pozostałych graczy są wyposażone w 4 kółka.
Rozmiar – jakie rolki wybrać?
Pod względem rozmiaru buty rolek mogą znacząco różnić się od butów, które nosimy na co dzień. Aby znaleźć właściwy model, powinniśmy wziąć pod uwagę długość stopy (zmierzonej po południu, a nie rano). Jeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy przymierzyć rolki, zapiąć but, wstać i lekko ugiąć kolana. W ten sposób możemy się przekonać, czy nie czujemy zbyt mocnego ucisku na palce, piętę lub inne miejsce.
Wielu rodziców ma problem ze znalezieniem rolek dla swoich pociech. Dziecięce stopy stosunkowo szybko rosną i może się okazać, że model kupiony kilka miesięcy temu jest już za ciasny. Dobrym rozwiązaniem jest zakup sprzętu regulowanego, którego but można wydłużyć nawet o 4 rozmiary. Nie jest to model tylko na jeden sezon, dlatego pociecha będzie mogła jeździć przez długi czas. Rolki regulowane są chętnie wybierane także przez dorosłych. Regulacja rozmiaru jest bardzo prosta i często nie musimy do tego używać żadnych narzędzi.
Materiał wykonania kółek
Kółka to jeden z najważniejszych elementów budowy rolek, dlatego musimy im się dokładnie przyjrzeć. Pierwszą kwestią jest sprawdzenie, z czego zostały one wykonane. Należy unikać modeli wyposażonych w kółka z tworzyw sztucznych, gdyż są mało trwałe, nie amortyzują wstrząsów i nie zapewniają dobrej przyczepności do podłoża. Jak twierdzą doświadczeni rolkarze, najlepsze rolki mają kółka wykonane z kauczuku syntetycznego, czyli poliuretanu. Są one wytrzymałe i zapewniają komfort jazdy, także na nierównym terenie.
Średnica kółek
Średnica kółek jest wyrażana w milimetrach, a im większa jest jej wartość, tym szybciej możemy jeździć. Kupując rolki, powinniśmy się zastanowić, jak duże mamy doświadczenie i na czym najbardziej nam zależy. Małe kółka, których średnica wynosi od 47 mm do 70 mm, zapewniają dobrą przyczepność, zwrotność i stabilność, ale maksymalna prędkość jazdy w ich przypadku to ok. 20 km/h. Na większych kółkach, o średnicy od 84 mm do 110 mm, możemy się rozpędzić do ponad 30 km/h. Jednak jednocześnie trzeba liczyć się z mniejszą zwrotnością i przyczepnością do podłoża.
Twardość kółek
Stopień twardości kółek określa się przy pomocy litery „A” oraz liczb od 74 do 110. Ta kwestia także ma istotny wpływ na prędkość jazdy, przyczepność i komfort, ale pod uwagę musimy wziąć dodatkowo swoją wagę. Cięższe osoby powinny wybierać rolki z kółkami o większej twardości, od 84 A, które wolno się zużywają. Pozwalają one na jazdę z dużą prędkością, ale słabo pochłaniają drgania. Większą przyczepnością i amortyzacją wyróżniają się kółka miękkie, o twardości od 74 A do 82 A. Ich wadą jest to, że szybciej się zużywają.
Profil kółek
Wyróżnia się trzy profile kółek: płaski, ścięty oraz okrągły. Każdy z nich znajduje zastosowanie w innych rodzajach rolek. Modele freestylowe, rekreacyjne, a także hokejowe są wyposażone w kółka z profilem okrągłym, a szybkościowe z profilem ściętym. Z kolei sprzęty agresywne mają koła z profilem płaskim, zapewniające najlepszą stabilność i przyczepność, ale nie pozwalające na bardzo szybką jazdę.
Łożyska
Łożyska są oznaczone skrótem ABEC, przy którym znajduje się nieparzysta cyfra od 1 do 9. Im jest ona większa, tym szybciej będą kręcić się kółka (choć nie zawsze zapewnia to wyższą prędkość jazdy). Początkującym rolkarzom poleca się modele z łożyskami ABEC1, ABEC3 i ABEC5, a bardziej doświadczonym ABEC7 i ABEC9.
But
But, do którego wkładamy stopę, musi być przewiewny i dobrze wyprofilowany, aby nie obcierał skóry i nie powodował dyskomfortu. Ważna jest też stabilizacja kostki, która pozwala na uniknięcie doznania bolesnego urazu. Zewnętrzna część buta przeważnie jest wykonana z twardych materiałów, takich jak PVC czy tworzywo PE, a wewnątrz znajduje się miękka skarpeta (którą nierzadko można odpiąć i wyprać). Rolki zwykle mają kilka zapięć, umieszczonych na kostce, podbiciu i w okolicy pięty. Niekiedy but jest dodatkowo sznurowany, co ma na celu zwiększenie komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy.
Hamulce
Hamulec w przypadku rolek najczęściej znajdziemy przy prawej płozie. Aby go użyć, należy podnieść górną część stopy tak, żeby pięta zbliżyła się do podłoża. W ten sposób dochodzi do tarcia hamulca o ziemię, w efekcie czego znacząco zwalniamy lub całkowicie się zatrzymujemy. Element ten powinien być wytrzymały, aby zbyt szybko się nie zniszczył. Rolki wyposażone w hamulec polecamy osobom niedoświadczonym, które podczas jazdy nie czują się zbyt pewnie.
Design
Wśród rolek możemy znaleźć modele dla kobiet, mężczyzn i unisex, jak również takie przeznaczone dla dzieci. Są one zróżnicowane pod względem designu, czyli zastosowanych kolorów i zdobień. Wiele osób twierdzi, że choć wygląd nie jest ważniejszy od wielkości czy twardości kółek, to i tak może wpływać na to, jakie są najlepsze rolki. Warto wybrać model, który podoba nam się wizualnie, gdyż wtedy jazda z pewnością stanie się bardziej przyjemna.
Rolki w dobrych cenach
Nie trzeba się obawiać, że zakup rolek będzie dużym wydatkiem, bo większość z nich kosztuje od 100 zł do 400 zł. Dotyczy to nie tylko modeli rekreacyjnych, ale i freestylowych czy szybkościowych. Rolki przystosowane do jazdy agresywnej są droższe, ich cena zwykle przekracza kwotę 500 zł. Dużo zależy też od marki czy wykorzystanych do produkcji materiałów. Modele oferowane przez znanych producentów nie należą do najtańszych, jednak przeważnie wykorzystują nowoczesne technologie i rozwiązania pozytywnie wpływające na wygodę jazdy.
FAQ
P1: Gdzie kupić rolki?
Rolki możemy zakupić zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i przez Internet. W specjalistycznych sklepach sportowych na pewno spotkamy doświadczonych doradców, którzy pomogą nam dobrać rozmiar i odpowiedni model. Podczas zakupów zawsze należy przymierzyć rolki i sprawdzić, czy nam pasują. Włóżmy buty, zapnijmy je jak do jazdy i wstańmy. Sprawdźmy, czy przy ugiętych kolanach, cholewka nie uciska nas w łydkę, a czubek buta w palce. Podczas zakupów przez Internet należy dokładnie zmierzyć swoją stopę i otrzymany wynik porównać z tabelą rozmiarów podaną przez producenta. Aby dokonać pomiaru, połóżmy stopę na białej kartce papieru, obrysujmy ją ołówkiem i następnie zmierzmy długość najbardziej oddalonych od siebie punktów. Pomiaru dokonujmy w skarpecie.
P2: Ile kosztują rolki?
Ceny rolek są uzależnione od różnych czynników. Zanim zaczniemy porównywać koszt, jaki musimy ponieść przy zakupie rolek, warto sobie uświadomić, że w sprzedaży są dostępne nie tylko modele do jazdy rekreacyjnej. W zależności od tego, czy zakupimy model regulowany, z wymienną płozą, do szybkiej jazdy akrobacyjnej czy dla dzieci lub kobiet, cena może się wahać od 100 zł do nawet 900 zł. Przed zakupem warto zawsze dokładnie przeczytać informacje na temat poszczególnego modelu rolek, aby się upewnić, że płacimy się za dobre materiały i profesjonalne wykonanie. Nie zawsze wysoka cena idzie w parze z jakością. Czasami cena jest wyższa tylko dlatego, że zdecydowaliśmy się na model od prestiżowego producenta.
P3: Co lepsze, rolki czy wrotki?
W ostatnich latach rolki skutecznie zastąpiły tradycyjne wrotki, jednak cały czas możemy spotkać na ulicach sympatyków tych drugich. Oba produkty mają swoje wady i zalety, a to, które z nich wybierzemy zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji. Zdecydujmy się na rolki, jeśli lubimy szybką i dynamiczną jazdę, nie boimy się wielokrotnych upadków, a także chcemy rozwijać swoje umiejętności koordynacji i utrzymania równowagi. Rolki będą dobrym wyborem dla najmłodszych i niedoświadczonych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze skatingiem. Jest to także ciekawe rozwiązanie dla miłośników stylu retro.
P4: Ile kalorii spalimy jeżdżąc na rolkach?
Jazda na rolkach to doskonały sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów i spalenie kalorii. Poza tym regularne przejażdżki pozwolą nam wyćwiczyć mięśnie nóg, brzucha, pleców i rąk, dzięki nim zaokrąglimy swoje pośladki i pozbędziemy się cellulitu. Jest to idealna forma aktywności fizycznej dla osób z nadwagą, gdyż nie obciąża stawów i nie wymaga dużego wysiłku i kondycji fizycznej. Jazda na rolkach to sport wytrzymałościowy, który poprawia pracę serca i dotlenia organizm. W ciągu jednej godziny jazdy można spalić od 600 do 800 kalorii, czyli tyle samo, ile podczas dwóch godzin aerobiku. Jednak ilość spalonych kalorii może się różnić, jeśli weźmiemy pod uwagę wiek, płeć, wagę i tempo jazdy.
P5: Jak powiększyć rolki?
Rolki dla dzieci często występują w wersji regulowanej, dzięki której posłużą naszym pociechom przez kilka sezonów. W zależności od potrzeb możemy zarówno zmniejszyć, jak i zwiększyć ich rozmiar. Tego typu produkt składa się z nieruchomej skorupy, sięgającej od pięty do połowy stopy, a także ruchomej cholewki. W okolicach kostki lub palców możemy znaleźć dźwignię. Po jej wciśnięciu cholewka się wsuwa lub wysuwa, a tym samym możemy zmniejszyć lub zwiększyć jej długość. Większość modeli rolek dostępnych na rynku ma czterostopniowy zakres regulacji. W praktyce oznacza to możliwość zwiększenia rolek o cztery rozmiary.
Jak jeździć na rolkach?
Jazda na rolkach to przyjemny sposób aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Z naszego artykułu już wiesz, jakie rolki są polecane i pewnie wybrałeś już pasujący model. Jeśli jeszcze nie próbowałeś jazdy na rolkach, może Ci się to wydać nieskomplikowane. Najczęściej jednak okazuje się, że pierwsze próby nie są takie łatwe. W tej części artykułu podpowiadamy, na czym się skupić, aby szybko nauczyć się jazdy na rolkach.
Bezpieczeństwo podczas jazdy
Upadki to nieodłączny element nauki jazdy na rolkach. Bez odpowiednich zabezpieczeń każdy upadek może zakończyć się otarciami, siniakami i skaleczeniami nóg, dłoni, łokci czy kolan. Ucierpieć może również nasza głowa, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
Przed rozpoczęciem jazdy na rolkach należy się zaopatrzyć w odpowiednie ochraniacze, w tym przede wszystkim wersje na nadgarstki, łokcie i kolana, a także kask na głowę. Tego typu produkty ochronią nasze kości i stawy, zapobiegają obtarciom oraz poważnym skaleczeniom.
Jak rozpocząć naukę jazdy na rolkach?
Naukę jazdy na rolkach warto rozpocząć z kimś znajomym, kto jest już w tym wprawiony i chętnie pomoże na początku. Na pierwszą lekcję najlepiej wybrać się w spokojne miejsce z dala od ruchliwych ulic i samochodów. Dobrym wyjściem będzie park i to w godzinach porannych, kiedy nie ma w nim wielu ludzi.
Jazda na rolkach ma kilka podstawowych zasad, o których zawsze powinniśmy pamiętać. Bardzo ważna jest odpowiednia postawa. Powinniśmy lekko ugiąć nogi w kolanach i pochylić się do przodu tak, aby czubki palców, kolana i barki były w jednej linii. Pośladki muszą być wypięte, a stopy ułożone w literę V, tzn. pięty blisko, a palce daleko. Naucz się także utrzymać równowagę.
Jazdę rozpoczynamy od odpychania się od boku. Nie próbujemy imitować chodzenia, tylko powinniśmy postarać się ślizgać jak na łyżwach. Kolana musimy trzymać blisko siebie i robić długie wymachy nogą. Podczas jazdy ważne jest także patrzenie przed siebie, a nie w dół, na stopy. Kierując wzrok przed siebie, łatwiej będzie nam znaleźć swój środek ciężkości oraz lepiej zachowamy równowagę.
Jak nauczyć się hamowania?
Nauka jazdy na rolkach nie może się obejść bez umiejętności hamowania. Jeśli chcemy się zatrzymać, możemy zbliżyć stopy do siebie, ugiąć kolana i przenieść ciężar ciała w dół. Dzięki temu powoli zmniejszymy prędkość jazdy.
Większość modeli jest wyposażona w hamulec przymocowany z tyłu jednej z rolek. Przy jego użyciu hamujemy od razu. Należy przenieść stopę delikatnie do przodu, ugiąć nogę w kolanie i docisnąć element hamujący do ziemi. Podczas hamowania nie pochylajmy się za bardzo do przodu, aby nie stracić równowagi.
Z czasem, gdy nabierzemy większej wprawy w jeździe, możemy wypróbować również hamowanie całą rolką. Jednym ze sposobem jest tzw. hamowanie T-stopem. Jedną nogę odchylamy w tył, ustawiamy ją prostopadle do kierunku jazdy i dociskamy do ziemi. Najważniejsze jest to, aby w trakcie hamowania noga wysunięta do przodu była cały czas ustawiona prosto, a także, żeby barki skierowane były do przodu.
Możemy również zahamować przez obrót. Należy wysunąć jedną nogę do przodu, ugiąć ją w kolanie i przenieść na nią ciężar ciała. Czubki butów kierujemy na zewnątrz i gdy zaczynamy się obracać, przenosimy ciężar na drugą nogę. Starajmy się wykonywać tę czynność w jak największym rozkroku, aby utrzymać stabilność i większą kontrolę nad ruchami.
Dodaj komentarz
1 KOMENTARZ
May 31, 2020 at 3:13 pm
mówicie żeby zakładać kask i ochraniacze a później zdjęcie bez nich no ludzie..
Odpowiadać