Potrzebujesz urządzenia, które skutecznie pobudzi mięśnie, pozwoli na zwiększenie wytrzymałości, a także będzie odpowiednie dla osób starszych? Rotory rehabilitacyjne są produktami umożliwiającymi odzyskanie sprawności. Aby ułatwić Ci poszukiwania stworzyliśmy poradnik zakupowy oraz ranking najlepiej ocenianych urządzeń. Na pierwszym miejscu naszego zestawienia znalazł się model Mobilex Składany. Sprzęt umożliwia ćwiczenie górnych i dolnych kończyn. Produkt przeznaczony jest do codziennego użytku domowego. Wykonany jest on z wysokiej jakości materiałów. Stal i tworzywo sztuczne sprawiają, że jest on wytrzymały. Na pedałach znajdują się paski, które powstrzymują kończyny przed ześlizgnięciem się. Sprzęt jest lekki i nie zajmuje dużo miejsca. Z tego względu możesz go z łatwością ustawić go w każdym miejscu w domu. Urządzenie można również składać, co ułatwia jego transportowanie, a także przechowywanie. Jeżeli model, który zajął pierwszą pozycję nie do końca Ci odpowiada zachęcamy do zapoznania się z kolejnymi. Na drugim miejscu jest Timago TGR RR S005L, który wyposażony jest w wyświetlacz LCD.
Tabela porównawcza
Najlepsze rotory rehabilitacyjne w 2024 roku
Wiesz już, na jakie cechy trzeba zwracać uwagę, kiedy jesteś w trakcie zakupów. Dla ułatwienia stworzyliśmy ranking rotorów rehabilitacyjnych.
Mobilex Składany
Mobilex Składany przeznaczony jest do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Sprawdza się dla osób, które mają porażenie kończyn. Pomaga im zwiększyć zakres ruchów. Stworzono go z myślą o użytku domowym. Jednakże może być wykorzystywane także w salach terapeutycznych w szpitalu. Urządzenie jest praktyczne, gdyż umożliwia ćwiczenie górnych i dolnych kończyn.
Wymiary tego modelu są równe: długość – 45 cm, szerokość – 43 cm i wysokość – 26,5 cm, więc jest on stosunkowo niewielki. To sprawia, że można go ustawić w każdym miejscu. Ponadto istnieje możliwość złożenia sprzętu, przez co wygodnie się go przechowuje. Zmieści się za szafą lub pod łóżkiem. Rotor wykonany jest z wysokiej jakości stali. Został on pomalowany proszkowo, dlatego jest bardzo wytrzymały. Pedały zabezpieczone są pasami, które ochraniają stopy przed ześlizgnięciem.
Sprzęt stoi na stabilnych, antypoślizgowych nóżkach. Z tego względu rotor się nie przesuwa. Urządzenie charakteryzuje się bezpieczeństwem użytku, a także niską wagą. Dzięki temu można z łatwością przenosić je w dowolne miejsce. Użytkownicy doceniają ten produkt za stabilną konstrukcję.
Vitea Care HM828 to bardzo dobry rotor rehabilitacyjny do 100 zł. Wymiary modelu to: 26,5 cm x 43 cm x 45 cm, a jego maksymalne obciążenie jest równe 115 kg.
Zalety
Szerokie zastosowanie: Rotor rehabilitacyjny marki Vitea Care jest przeznaczony do ćwiczeń kończyn górnych i dolnych. W związku z tym możemy go wykorzystać przy różnego rodzaju schorzeniach, co czyni go bardziej uniwersalnym.
Pedały: Model wyposażono w pedały. Są one solidnie zrobione i dobrze wyprofilowane, więc stopy mają zagwarantowaną wygodę. Nogi nie będą ześlizgiwać się z pedałów, ponieważ wspomniany element ma specjalne pasy zabezpieczające.
Możliwość składania: Produkt można złożyć w kilka chwil. W rezultacie kiedy nie korzystamy ze sprzętu, możemy zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu. Możliwość składania przydaje się także podczas przenoszenia modelu.
Jakość wykonania: Rotor został zrobiony z dobrej jakości stali, która nie jest podatna na odkształcenia ani zarysowania.
Kompaktowe wymiary: Produkt nie zajmuje dużo miejsca, więc może być używany także w małym mieszkaniu.
Wady
Głośność pracy: Użytkownicy wskazują, że rotor w trakcie użytkowania jest nieco głośny, co może przeszkadzać innym domownikom.
Timago TGR RR S005L
Timago TGR RR S005L to urządzenie, które pozwala na ćwiczenie zarówno górnych, jak i dolnych kończyn. Został stworzony z myślą o osobach przechodzących przez rehabilitację. Szczególnie chorzy z przykurczem lub zanikiem mięśniowy mogą zwiększyć swoją sprawność ruchową z pomocą tego produktu.
Sprzęt ma regulowane obciążenie – zależnie od możliwości i potrzeb można używać różnych stopni trudności w trakcie ćwiczeń. Urządzenie może być używane zarówno w domu, jak i w szpitalu. Wyposażone jest ono w licznik. Dzięki niemu można sprawdzić ilość obrotów, czas treningu i liczbę spalonych kalorii.
Urządzenie obsługuje się w prosty sposób. Obciążenie zmienia się za pomocą obrotowego pokrętła. Produkt jest bezpieczny w użyciu. Pedały w rotorze mają paski, które chronią nogę przed ześlizgnięciem się. Sprzęt jest stabilny i nie niszczy podłoża, nawet gdy jest intensywnie używany, gdyż na nóżkach znajdują się gumowe nakładki. Waga produktu jest równa 2,3 kg. Użytkownicy twierdzą, że jest on trwały i wygląda atrakcyjnie.
Rotor rehabilitacyjny Timago TGR-R RR S005L ma podstawę o wymiarach: 39,5 cm x 47 cm. Jej wysokość od podłoża wynosi 17 cm. Model waży 2,3 kg.
Zalety
Licznik: Sprzęt ma praktyczny licznik zasilany baterią AAA. Dzięki niemu użytkownik wie, ile pełnych obrotów wykonał w ciągu minuty. Dodatkowo na ekranie wyświetlane są informacje o czasie przejazdu i liczbie spalonych kalorii.
Przeznaczenie: Rotor jest polecany nie tylko do domowego zastosowania. Prezentowany sprzęt może być używany także w gabinetach rehabilitacyjnych. Potwierdza to jego wysoką jakość wykonania.
Cicha praca: Osoby, które używały przyrządu, wskazują, że nie generuje on dużej hałasu podczas pracy. Jest to duży plus, ponieważ osoba będąca w trakcie rehabilitacji może ćwiczyć o każdej porze dnia (z uwzględnieniem zaleceń lekarza).
Regulacja obciążenia: Użytkownik ma możliwość regulacji obciążenia. Tym samym może dopasować rotor do sprawności swoich kończyn.
Wady
Słaba przyczepność do podłoża: Mimo że model został wyposażony w antypoślizgowe nasadki, nie gwarantują one dobrej przyczepności do podłoża.
Vermeiren KIM
Rotor rehabilitacyjny Vermeiren KIM przeznaczony jest dla osób, które miały zanik mięśni lub porażenie kończyn. Urządzenie pozwala rozwinąć zdolności ruchowe kończyn dolnych. Sprawdza się ono także dla osób starszych, które muszą poprawić swoją kondycję oraz elastyczność.
Wymiary tego rotora są równe: szerokość – 40 cm, wysokość – 30 cm i długość – 50 cm. Produkt można składać, przez co nie zajmuje on zbyt wiele miejsca. Jego waga jest równa 2,3 kg. Niewielkie gabaryty pozwalają na szybkie przestawianie urządzenia w wybraną lokalizację. Maksymalne obciążenie sprzętu jest równe 50 kg. Wykorzystane pedały wykonane są w formie obręczy. Dzięki temu noga nie spada z nich. W modelu można ustawiać stopień intensywności ćwiczeń.
Urządzenie wyposażone jest w wyświetlacz LCD. Na nim zobaczysz, jakie długo trwały ćwiczenia, a także odległość, jaką pokonałeś. Produkt stoi na szerokich, stabilnych nóżkach. Na ich zakończeniach znajdują się gumowe osłonki. Dzięki nim sprzęt się nie przesuwa w trakcie ćwiczeń. Opinie o rotorach rehabilitacyjnych producenta Vermeiren są bardzo pozytywne. Użytkownicy cenią ten model za wygodę korzystania.
Vermeiren KIM to rotor rehabilitacyjny przeznaczony do ćwiczeń kończyn dolnych. Produkt ma następujące wymiary: 50 cm x 40 cm x 30 cm, a jego waga jest równa 2,35 kg.
Zalety
Przyciski blokujące: Na modelu znajdziemy przyciski blokujące, za pomocą których możemy łatwo złożyć sprzęt i ponownie go rozłożyć. Czynności te zajmują do kilkudziesięciu sekund i nie są trudne.
Licznik powtórzeń: Rotor rehabilitacyjny Vermeiren KIM ma licznik powtórzeń, który pozwala na proste monitorowanie postępów w rehabilitacji. Osoba ćwicząca za pomocą sprzętu wie, jaką pracę wykonała.
Stabilność: Model ma antypoślizgowe nakładki, które gwarantują maksymalną stabilność, a tym samym bezpieczeństwo w trakcie korzystania z rotora. Nie musimy się obawiać o to, że produkt będzie przesuwał się po podłodze.
Wady
Paski zabezpieczające na pedałach: Umieszczone na pedałach paski zabezpieczające nie są solidnie wykonane, więc mogą nie spełniać dobrze swojego zadania.
Vitea Care
Urządzeniem, które pozwala ćwiczyć zarówno kończyny górne, jak i dolne jest Vitea Care. Ten dobry i tani rotor rehabilitacyjny sprawdza się do treningu dla osób starszych. Ponadto mogą z niego korzystać pacjenci mający problemy z zanikiem mięśniowym, a także trudności z poruszaniem się. Ćwiczenia na urządzeniu poprawiają kondycję i elastyczność. Sprzęt pozwala na rozwinięcie mięśni, poprawienie działania krwiobiegu i układu nerwowego.
Rotor przeznaczony jest do użytku domowego. Wymiary tego produktu są równe: wysokość – 24 cm, szerokość – 40 cm i długość – 41 cm. Sprzęt można składać, przez co jego przechowywanie i transport nie sprawia trudności. Zastosowano w nim mechanizm oporowo-hamujący.
Produkt waży 2,3 kg, więc łatwo się go przenosi. Jego maksymalne obciążenie wynosi 50 kg. Urządzenie wykonane jest z wysokiej jakości stali, przez co jest wytrzymałe. Konsumenci twierdzą, że atrakcyjnie ono wygląda i jest proste w obsłudze.
Rotor rehabilitacyjny Vitea Care Genesis ma wymiary: 24 cm x 40 cm x 41 cm, a jego masa to 2,3 kg. Model wykonano ze stali.
Zalety
Bezpieczeństwo użytkowania: Rotor przeszedł wszystkie wymagane prawem testy, które potwierdziły bezpieczeństwo jego użytkowania.
Przynosi efekty: Użytkownicy wskazują, że jeśli będziemy regularnie korzystać ze sprzętu i stosować się do zaleceń lekarza, możemy mieć pewność, że nasze ciało będzie bardziej sprawne.
Kompaktowe wymiary: Produkt cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony konsumentów, ponieważ nie tylko ułatwia rehabilitację, ale też ma kompaktowe wymiary. W związku z tym mieści się w każdym mieszkaniu.
Wady
Składanie: Choć producent zapewnia, że składanie modelu zajmuje tylko chwilę, niektóre osoby twierdzą, że czynność ta nie jest prosta.
Zarysowania: Na powierzchni ramy po jakimś czasie użytkowania można zauważyć drobne rysy. Nie wyglądają one estetycznie.
MSD OxyCycle 1 Active Deluxe I
Modelem, który zyskał wiele pozytywnych opinii, jest MSD OxyCycle 1 Active Deluxe I. Produkt służy do ćwiczenia górnych i dolnych kończyn. Stworzono go do użytku domowego. Sprzęt pozwala na rozćwiczenie mięśni, zwiększenie kondycji, polepszenie sprawności ruchowej. Mogą z niego korzystać osoby starsze, jak i młode.
Urządzenie wyposażone jest w ekran LCD. Z jego pomocą można z łatwością obsługiwać rotor. Na wyświetlaczu znajdują się informacje dotyczące czasu, dystansu oraz kalorii. Sprzęt wyposażony jest w różne stopnie intensywności ćwiczeń, więc można je dostosować do siebie.
Waga produktu jest równa 8 kg, więc stosunkowo łatwo można go przestawiać. Urządzenie wykonane jest ze stali. Natomiast obudowa zrobiona jest z tworzywa sztucznego. Model ma wygodne pedały, z których nie wypadają nogi, ani ręce. Podstawki są wykonane tak, aby nie rysować powierzchni, ani nie przesuwać się w trakcie ćwiczeń. Użytkownicy doceniają ten produkt za atrakcyjny wygląd i łatwość utrzymania w czystości.
MSD OxyCycle 1 Active Deluxe I to rotor do rehabilitacji kończyn górnych i dolnych. Produkt waży 9 kg, a jego wymiary to: 50 cm x 46 cm x 38 cm.
Zalety
Stabilność: Model ma dobrze wyważoną podstawę, która zapewnia stabilność w trakcie wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych. Dodatkowo produkt wyposażono w antypoślizgowe nóżki.
Przeznaczenie: Rotor jest polecany do użytku w domu i w profesjonalnych placówkach rehabilitacyjnych. Akcesorium może posłużyć nam do ćwiczeń zarówno kończyn dolnych, jak i górnych.
Wady
Obudowa: Model zrobiono m.in. z tworzywa sztucznego ABS (obudowa). Użyty do produkcji materiał jest podatny na drobne uszkodzenia mechaniczne tj. zarysowania.
Wyświetlacz LCD: Użytkownicy twierdzą, że wyświetlacz LCD jest nieco mały, a przez to mało czytelny (szczególnie dla osób mających problemy ze wzrokiem).
Przewodnik zakupowy – Jaki rotor rehabilitacyjny kupić?
Po wypadku lub chorobie często musimy poddać się rehabilitacji kończyn dolnych i górnych. Regularne ćwiczenia nie tylko pomagają w kształtowaniu mięśni, ale poprawiają też krążenie krwi, a do tego stymulują układ nerwowy. Wśród polecanych urządzeń rehabilitacyjnych należy wymienić rotor. Abyś mógł w pełni wykorzystać potencjał takiego urządzenia musisz zakupić dobrej jakości przyrząd. Pomoże Ci w tym poniższy poradnik. Zamieściliśmy w nim kilka wskazówek, jaki rotor rehabilitacyjny wybrać, by był on najlepszy dla Ciebie.
Komu pomoże rotor?
Rotor to szczególne urządzenie, które pomaga w zwiększeniu sprawności. W czasie treningu kształtowana jest siła mięśni, a to zapobiega w ich zanikowi. Urządzenie stosować można by poprawić sprawności układu krążeniowo-oddechowego, aby zapobiegać zakrzepom tętniczym i żylnym oraz przykurczom w stawach kończyn. Poza tym rotor poprawi ukrwienie kończyn w zakresie krążenia tętniczego, żylnego oraz limfatycznego. Ćwiczenia dolnych partii można wykonywać w pozycji siedzącej. Zaś do treningu kończyn górnych, wystarczy ustawić przyrząd na stole.
Jaki model wybrać?
Na rynku znajdziesz 3 rodzaje rotorów do rehabilitacji: dedykowane do górnych partii mięśni, dolnych oraz uniwersalne. Urządzenia różnią się od siebie konstrukcją oraz uchwytem na kończyny. Pierwszy rodzaj sprzętów ma wygodne rączki, które użytkownik może pewnie złapać w czasie treningu. W rotorach do dolnych kończyn znajdziesz pedały z paskiem, który utrzymuje stopę w nieruchomej pozycji podczas ćwiczeń. Trzecim rodzajem są produkty uniwersalne. W zależności od modelu możemy w nich znaleźć wymienne uchwyty, które zmienimy w zależności od wykonywanego treningu. Alternatywą są specjalnie wyprofilowane elementy, które mogą być używane zarówno do ćwiczeń dolnych, jak i górnych części ciała.
Napęd
Podejmując decyzję koniecznie zwróć uwagę na to, jaki napęd znajduje się w rotorze. Do wyboru masz urządzenia mechaniczne oraz elektryczne. Pierwszy typ sprzętów wymaga samodzielnego zwiększania obciążenia w czasie treningu. Poza tym pedały są w nim wprawiane w ruch za sprawą siły naszych nóg, co dla części osób może okazać się bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. W przyrządach elektrycznych sprzęt uruchamiamy przy użyciu pilota. Do tego przed rozpoczęciem ćwiczeń ustawiamy, ile obrotów na minutę ma wykonać rotor. Następnie, uchwyty same się poruszają, tym samym zmuszając nasze kończyny do tego samego.
Przechowywanie
Najlepszy rotor rehabilitacyjny powinien być dostosowany do wielkości naszego mieszkania. Z tego powodu, jeśli nie dysponujesz dużą przestrzenią zainwestuj w składany przyrząd. Po zakończonym treningu można go złożyć i schować, by nie przeszkadzał w codziennych czynnościach. Rotory mogą być również używane przez osoby starsze, które z racji zaawansowanego wieku nie mogą regularnie ćwiczyć. Składane urządzenie można zabrać ze sobą na wyjazd rodzinny lub do sanatorium. Z drugiej strony, produkty stacjonarne, choć zabierają więcej miejsca, są bardziej stabilne.
Waga urządzenia
Nie ma znaczenia, czy zakupisz produkt stacjonarny czy składany, koniecznie zwróć uwagę na jego wagę. Nawet jeśli znajdziesz specjalne miejsce dla rotora w swoim pokoju istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz musiał go przesunąć. Dlatego upewnij się, że Ty lub osoba, która pomaga Ci przy rehabilitacji będzie w stanie przenieść taki ciężar. Maksymalna waga sprzętów składanych nie przekracza 5 kg. Jednak w przypadku modelu stacjonarnych ciężar może dojść nawet do 15 kg.
Bezpieczeństwo
W pierwszej kolejności sprawdź, czy produkt posiada antypoślizgowe stopki. Dzięki nim nie będzie się on ślizgał po podłodze. Jest to bardzo ważne, by urządzenie nie przemieszczało się, gdyż spowoduje to nie tylko dyskomfort w czasie treningu, ale może doprowadzić do wypadku. Poza tym takie nóżki pokryte antypoślizgową gumą nie rysują powierzchni, na jakiej stoi rotor.
Po drugie, koniecznie sprawdź, z jakiego materiału wykonano pedały lub uchwyty. Również te elementy powinny być pokryte antypoślizgową warstwą. Sprawi to, że spocone dłonie lub stopy nie będą się ześlizgiwać. W konsekwencji, chwyt będzie pewny, co przełoży się na bezpieczne ćwiczenia.
Trzecim elementem, który wymaga uwagi są atesty i certyfikaty. Jeśli chcesz wiedzieć, jaki rotor rehabilitacyjny jest najlepszy sprawdź, czy posiada certyfikat CE oraz jest polecany przez specjalistów.
Maksymalna waga użytkownika
Rotory rehabilitacyjne, jak wiele urządzeń do ćwiczeń, posiadają ograniczenia wagowe. Z tego powodu przed zakupem trzeba określić swoją wagę. Zdecydowana większość przyrządów bez trudu pracuje przy obciążeniu do 80 kg. Jeśli jednak użytkownik ma większą masę ciała musi znaleźć bardziej wytrzymały produkt. Weź pod uwagę, że sprzęty stacjonarne są znacznie bardziej wytrzymałe, niż urządzenia składane.
Rotory rehabilitacyjne w dobrych cenach
Poszukując odpowiedniego urządzenia nie sposób jest zapomnieć o jego cenie. Urządzenia mogą kosztować od 60 zł do nawet 1000 zł. Tak duża amplituda wynika z konstrukcji przyrządu. Najtańszym rozwiązaniem są rotory składane, które po zakończonych ćwiczeniach można schować do szafy. Cena takiego produktu nie powinna przekraczać 200 zł. Alternatywą są urządzenia stacjonarne o większej wadze i bardziej masywnej konstrukcji. Najtańsze modele kosztują 500 zł.
Kolejną rzeczą wpływającą na cenę jest wbudowany ekran oraz regulacja obciążenia. Jeśli wystarczy Ci klasyczny, niewielki przyrząd, pozbawiony wyświetlacza jego cena zamknie się w 150 zł. Jednak na rynku dostępne są również modele, które w czasie treningu obliczają pokonany dystans i ilość spalonych kalorii. Taki dodatek jest jednak kosztowny i może zwiększyć koszty zakupu nawet o dodatkowe 200 zł.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ