Ranking 12 najlepszych rowerów elektrycznych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 19.09.21

 

Rower elektryczny – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Wśród coraz popularniejszych rowerów elektrycznych znalazły się modele, które wzbudzają większe zainteresowanie klientów. Panie obecnie najbardziej interesują się zakupem rowerem elektrycznym damskim Le Grand Elille 2 28. Zapewne niemałe znaczenie ma design produktu przywołujący na myśl lata 60-te XX wieku, a także fakt, że na jednym ładowaniu cyklista pokona 100 km. Rower jest wyposażony we wszelkie potrzebne elementy jak światło, bagażnik, stopka czy osłona łańcucha i doskonale nadaje się do codziennych dojazdów do pracy czy szkoły. Rower miejski elektryczny Elops 920 E to model, który panie kupują w drugiej kolejności i wskazują jako model wart uwagi. Rower na jednym ładowaniu pozwoli na przejechanie dystansu od 50 do 100 km.

12 najlepszych rowerów elektrycznych. Opinie w 2021 roku

 

Rower elektryczny to ciekawy sprzęt, który łączy w sobie właściwości motocykla oraz roweru. Pojazd jest polecany osobom, które planują pokonywać dłuższe dystanse lub zamierzają jeździć po wymagających trasach. Dla konsumentów pragnących zaopatrzyć się w taki sprzęt przygotowaliśmy ranking rowerów elektrycznych. Zawiera on wyłącznie najlepsze produkty polecane przez osoby, które już z nich korzystały. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Rower pozwala na wspomagane silnikiem pokonanie 100 km na jednym ładowaniu. Aluminiowa rama jest w typowo damskim kształcie i kolorze. Zastosowano tu koła 28 cali. Rower dysponuje również 7 przełożeniami.

Wady

Największą wadą roweru jest jego waga. Choć 24,1 kg stawia ten model w średniej wadze rowerów elektrycznych uniesienie go albo wniesienie na piętro budynku może być niemożliwe dla kruchej damy.

Podsumowanie

Rower wykończono w matowym pastelowym kolorze, wyposażono we wszystkie elementy potrzebne do jazdy po publicznych drogach. Mamy tu więc światło, dzwonek, stopkę, osłonę łańcucha, bagażnik i wygodne siodełko.

Drugi wybór

Zalety

Jednoślad ma szerokie siodło z kilkoma twardościami pianki dostosowanymi do sposobu ucisku pośladków na siodełko, co znakomicie zwiększa komfort jazdy. Przerzutka Shimano Nexus 7 rzędowa ułatwia jazdę i przedłuża żywotność baterii.

Wady

Według użytkowników konstrukcja obu hamulców powinna być tarczowa, a nie jak obecnie hamulec tarczowy umieszczony tylko z tyłu. Nawet mechaniczne hamulce tarczowe byłyby bardziej skuteczne w hamowaniu przy sporej masie roweru.

Podsumowanie

Rower wyposażono w 28 calowe koła, aluminiową, obniżoną ramę, akumulator z wskaźnikiem naładowania i zapięcie antykradzieżowe na klucz. Model M jest odpowiedni dla osób o wzroście 155 do 175 cm wzrostu, a rozmiar L dla rowerzystów od 175 do 195 cm.

Rozważ też

Zalety

W sprzęcie wykorzystano system elektryczny Shimano STEPS, który w trybie ECO pozwala na pokonanie nawet do 150 km na jednym ładowaniu. Do dyspozycji użytkownika pozostaje wyświetlacz, który pozwala m.in. na sprawdzenie aktualnego stanu baterii. Silnik o mocy 250 W jest wydajny.

Wady

Montowana na bagażniku bateria nie jest dostatecznie dobrze do niego przytwierdzona. Słychać to podczas jazdy po nierównym terenie. Generowany jest wtedy mało przyjemny dźwięk.

Podsumowanie

Model ma wytrzymałe, 28-calowe koła. Opony są przystosowane do bardziej wymagającej jazdy i dobrze radzą sobie w każdym terenie. Rama jest zrobiona z dobrej jakości aluminium. Sprzęt waży trochę ponad 23 kg.

 

Rower elektryczny damski

 

1. Rower Elektryczny Damski Le Grand Elille 2 28

 

Popularność rowerów elektrycznych sprawia, że mamy na rynku coraz więcej modeli wartych uwagi. W 2021 roku uwagę klientek skupił rower elektryczny damski Le Grand Elille 2 28. Pozwala on bez wątpienia pokonać dłuższe odległości bez zmęczenia, bowiem bateria o pojemności 450 Wh, ładowana przez 4,5 godziny pozwala na przejechanie na niej do 100 km. Przy czym ten rower elektryczny damski ma typowo damski kształt ramy i pastelowy kolor w stylu retro, którą wykonano z aluminium performance. Mamy tu także zamontowaną przerzutkę Shimano Nexus z siedmioma przełożeniami dodatkowo wspomagającymi rowerzystkę.

Szybką reakcję na nagłe zdarzenia zapewniają hamulce V-brake. Co ciekawe w jednośladzie zamontowano intuicyjny pilot, który steruje oświetleniem pojazdu w dowolny, wybrany przez cyklistę sposób. Silnik BAFANG 36V/250W wspomagający napęd umieszczono w przedniej piaście, a baterię pod bagażnikiem roweru.  Do zarządzania nimi na kierownicy umieszczono wyświetlacz. Waga roweru wynosi 24,1 kg. 

 

 

 

 

Rower elektryczny Decathlon

 

2. Rower Miejski Elektryczny Elops 920 E Niska Rama 

 

Rower elektryczny dostępny w sieci Decathlon, Elops 920 E z niską ramą wyposażono w centralny silnik Brose (Drive T Alu) 250 W o momencie obrotowym 70 Nm i akumulator 36 V/11,6 Ah o pojemności 418 Wh i wadze 2,6 kg z gwarancją na 350 – 500 cykli ładowania. Rower wyposażono w 4 tryby pracy mówiące o stopniu wspomagania cyklisty podczas jazdy. Tryb 0 to brak wspomagania, tryb 1 to wspomaganie +80%, tryb 2 to +160% wspomagania i tryb 3 to +320% wspomagania.

Sterowanie trybami odbywa się przez wyświetlacz umieszczony na kierownicy. Dodatkowo rower posiada też możliwość przełączenia na tryb “walk” w przypadku, gdy bez wysiłku chcemy jednoślad prowadzić obok siebie. W zależności od wagi użytkownika, zastosowanego trybu wspomagania, ilości wzniesień i temperatury otoczenia, na jednym ładowaniu użytkownik przejedzie od 50 do 100 km. Użytkowniczki cieszy fakt, że rower elektryczny miejski wyposażono w niską, łatwą do wsiadania i zsiadania, ramę, a także wyposażono we wszelkie elementy potrzebnego miejskiego wyposażenia.

 

 

 

 

Rower elektryczny Kross

 

3. Rower Trekkingowy Elektryczny Kross Trans Hybrid 3.0

 

Rower trekkingowy elektryczny Kross Trans Hybrid 3.0 sprawdzi się w różnych sposobach użytkowania. Doskonale spisuje się on w mieście, pozwalając dotrzeć do pracy szybko i bez oznak zmęczenia na twarzy i ciele, ale sprawdzi się też podczas wycieczki, gdzie kompletny system elektryczny Shimano Steps CITY E6001 z silnikiem o mocy 250 W i momentem obrotowym 50Nm, wspomoże użytkownika podczas pokonywania trudniejszych fragmentów trasy.

Pojemność akumulatora BT-E6000 wynosi 500 Wh, jego żywotność obliczono na 1000 cykli ładowania, które do uzyskania pełnej baterii trwa do 4 godzin. Na naładowanej baterii rower pokona do 120 km. Dzieje się tak, dzięki inteligentnemu dozowaniu mocy. W przypadku prowadzenia roweru, również można skorzystać ze wspomagania wybierając tryb Walk Assist.

Jest to ważne, bo cały sprzęt waży 23,4 kg i to mimo wyposażenia go (rama, obręcze, kierownica i jej wspornik, a także wspornik siodła) w aluminiowe komponenty. Rower wyposażono w koła 28’’ i 9 biegów z wygodnym systemem przełączania.

 

 

 

 

Rower elektryczny składany

 

4. Składany Rower Elektryczny FIIDO D2S

 

Jeśli interesuje Cię rower elektryczny składany, polecamy model FIIDO D2S. To model z 3 biegową elektryczną zmianą biegów i 6 biegową mechaniczną przerzutką marki Shimano. Na pierwszym elektrycznym biegu rowerzysta osiąga do 10 km/godzinę, na drugim do 15 km/godz., a na trzecim do 25 km/godzinę. Osiągi te są możliwe dzięki zamontowanemu silnikowi 250 W. Pozwala on również na pokonanie pochyłości do 25 stopni nachylenia i zasięgu 40 – 55 km na jednym ładowaniu.

Na niewielką wagę produktu wynoszącą 19,5 kg wpływ ma między innymi niewielki rozmiar roweru, rama wykonana z aluminium i koła o wielkości 16 cali. Maksymalne obciążenie roweru wynosi 120 kg, a regulowane siodełko można ustawić w zakresie 75 – 105 cm, podobnie jak kierownicę, którą regulujemy od 95 do 110 cm. Zastosowano tu także podwójne hamulce tarczowe stanowiące o skutecznym hamowaniu. Rozmiar roweru to 135,00 x 40,00 x 110,00 cm. Użytkowników cieszy, że nie ma problemu ze składaniem, bo rower wyposażony jest w zestaw szybko-złączek i nie trzeba nic rozkręcać.

 

 

 

 

Rower elektryczny trójkołowy

 

5. Elektryczny Rower Rehabilitacyjny Trójkołowy Vermeiren Lagoon-E 2219E

 

Vermeiren Lagoon-E 2219E to elektryczny trójkołowy rower rehabilitacyjny, którym bez dużego wysiłku można pokonać długie dystanse, nawet pod górę. Mechanizm sterowania układem elektrycznym jest uruchamiany poprzez naciśnięcie włącznika znajdującego się na kierownicy. System zasilający jest umieszczony pod koszem w tylnej części jednośladu, więc można łatwo wyciągnąć baterię, aby naładować ją w domu. 

Maksymalna prędkość jazdy wynosi 17 km/h, co gwarantuje bezpieczeństwo. Zasięg roweru jest uzależniony m.in. od tego, po jakich drogach się poruszamy. Przydatną funkcją jest BOOSTER, który zwiększa przyspieszenie w trakcie ruszania. Ten rower trójkołowy sprawdzi się u osób z porażeniem mózgowym, niedowładem kończyn czy innymi dysfunkcjami mięśniowymi.

Jednoślad ma niską ramę, więc wsiadanie na niego jest wygodne, zatem będzie to odpowiedni rower elektryczny dla seniora. Siodełko jest duże i miękkie, a uchwyty kierownicy pokryto specjalnym materiałem zapewniającym lepsze trzymanie i tym samym sprawniejsze manewrowanie. Użytkownicy są zadowoleni z możliwości, jakie daje trójkołowy elektryczny rower rehabilitacyjny Vermeiren Lagoon-E 2219E.

 

 

 

 

Rower elektryczny męski

 

6. Rower Elektryczny Haibike Hardseven 4

 

Rower elektryczny Haibike Hardseven 4 me może zainteresować panów, bo dla nich właśnie jest dedykowany. Można się nim poruszać w tradycyjny sposób lub przy włączonym wspomaganiu silnika z maksymalną prędkością 25 km/h. Zastosowano tu silnik Bosch Performance z 65 Nm z momentem obrotowym wspierającym rowerzystę na najwyższym trybie do 275%. Wśród trybów cyklista ma do wyboru tryb Eco, Tour, Sport i Turbo.

Silnik jest zasilany akumulatorem 36V o pojemności 400 Wh pozwalającej na przejechanie do 80 km na jednym ładowaniu. Co ciekawe akumulator, umieszczony wewnątrz ramy, jest zamykany na kluczyk, zatem jest niedostępny dla osób postronnych, a ładuje się go za pomocą dołączonej do sprzętu ładowarki. Rower elektryczny męski ma ramę w rozmiarze L (49 cm) i koła wielkości 27,5 cala.

Rower wyposażono też w 9 biegów zarządzanych zewnętrzną przerzutką marki Shimano Alivio M3100 zaprojektowaną do jazdy agresywnej. Współpracuje ona z manetką Shimano Alivio M3100, trigger switch wyposażoną w system RapidFire Plus pozwalającą na redukcję biegów o 3 stopnie za jednym naciśnięciem. 

 

 

 

 

Rower elektryczny MTB

7. Rower elektryczny Kross Hexagon Boost 1.0 522 29

 

Firma Kross wychodząc z założenia, że rowery MTB cieszą się dużym powodzeniem u użytkowników, postanowiła zainwestować w rower elektryczny MTB, który cieszyłby się równie wysokim zainteresowaniem odbiorców. Tak powstał rower elektryczny Kross Hexagon Boost 1.0 522 29. Sprzęt jest przeznaczony do jazdy rekreacyjnej, a dzięki wspomaganiu elektrycznemu pozwoli na pokonanie dłuższych tras bez zmęczenia.

Silnik BAFANG G120.250.DC o momencie obrotowym 32 Nm zamontowano tu w tylnym kole, a rama o klasycznym kształcie, w skośnej rurze, skrywa akumulator PHYLION SF-06S o pojemności 522 Wh. Parametry obu urządzeń sprawiają, że na jednym ładowaniu użytkownik jest w stanie pokonać do 115 km. Wszystkie ustawienia parametrów jazdy oraz stopień naładowania baterii sprawdzimy na wyświetlaczu Bafang HMI DP E12.

Przełożenia tradycyjne wykonano przy wsparciu marki Shimano, tej firmy są przerzutka tylna i przednia, manetki i korba. Rower dysponuje 24 biegami. Obok bezsprzecznych walorów technicznych, rower ten podbija serca użytkowników również designem. Jego czarno-czerwona kolorystyka podoba się wielu cyklistom. 

 

 

 

 

Rower elektryczny Haibike

 

8. Haibike Sduro Trekking 2.5 Me

 

Rower elektryczny Haibike, model Sduro Trekking 2.5 Me waży 23,9 kg, a jego maksymalna nośność, czyli waga użytkownika wraz z przewożonymi przedmiotami wynosi 136 kg. Zastosowano w tym modelu baterię Yamaha InTube o pojemności 400 Wh, oraz silnik Yamaha PW-SE System o mocy 250W, z momentem obrotowym 70Nm i maksymalną osiąganą prędkością jazdy do 25km/h.

Zarządzanie wspomaganiem odbywa się za pomocą wyświetlacza Yamaha Side Switch 1.7″ LCD, 7 functions umieszczonego na kierownicy. Na wygodę podróżowania wpływa wyposażenie roweru w siodło Haibike Components The Saddle, aluminiową sztycę Haibike Components The Seatpost 31.6mm, a także sprawny hamulec Tektro T275, 180mm.

Na niską wagę produktu wpływ ma zastosowana aluminiowa rama z aluminium 6061, a na sprawne zarządzanie biegami 9 biegowa przerzutka Shimano Alivio M4000 i współpracująca z nią manetka Shimano Alivio M4000.

 

 

 

 

Rower elektryczny miejski

 

9. Rower Elektryczny Miejski M Bike 7 E-Bike

 

Rower elektryczny miejski M Bike 7 E-Bike jest przeznaczony zarówno dla pań, jak i panów, a jego czarna kolorystyka przemówi do niejednego cyklisty. Opisywany model o rozmiarze M ma aluminiową ramę wielkości 43 cm i rozmiar koła 26 cali. Ponieważ jest to rower elektryczny, zastosowano tu motor w piaście tylnego koła, jednostką napędową jest BAFANG o mocy 250W i jest ona zasilana baterią o pojemności 11 Ah z ogniwami SAMSUNG 2200MAH 10S5P 36V/11AH.

Zarządzanie 5 stopniowym wspomaganiem odbywa się za pomocą diodowego wyświetlacza. Wśród funkcji znajdziemy również tryb „walk” do łatwego, wspomaganego prowadzenia roweru. Tylne światło umieszczone na baterii umieszczonej pod bagażnikiem włącza się z pozycji wyświetlacza. Ponadto rower wyposażono w 7 biegów zarządzanych manetką marki Shimano i przerzutką tylną tej samej marki.

Dzięki swoim parametrom jak i wyposażeniu rower nadaje się na dłuższe wycieczki, jak i codzienne dojeżdżanie do szkoły czy pracy. 

 

 

 

 

Rower elektryczny Kellys

 

10. Rower Elektryczny Kellys Estima 50

 

Rower elektryczny Kellys Estima 50 do damski model z rozmiarem aluminiowej ramy 19’’ i koła 28’’. Na wagę sprzętu wynoszącą około 24 kg składa się wyposażenie go w pełne miejskie akcesoria, takie jak osłona łańcucha, bagażnik, błotniki, oświetlenie czy stopka, a także akumulator SHIMANO BT-E8010, o mocy 504Wh i pojemności 14Ah oraz silnik SHIMANO STEPS E5000, 36V.

Według producenta, zastosowany silnik i akumulator pozwalają na przejazd na jednym ładowaniu do 150 km. Rower elektryczny Kellys rocznik 2021 wyposażono także w 8 biegów z przerzutkami umieszczonymi w piaście koła, przedni amortyzator i hamulce hydrauliczne. Sprzęt jest dostępny w rozmiarze M dla użytkowników o wzroście od 169 do 183 cm i rozmiarze S dla osób mierzących od 159 cm do 173 cm.

Według osób, które zaopatrzyły się w Kellys Estima 50 warto go mieć jako główny środek lokomocji w dojazdach do pracy, bo cyklista dostaje się do niej szybko, unika korków, a do pracy przyjeżdża bez zmęczenia i w dobrej kondycji fizycznej i wizualnej.  

 

 

 

 

Rower elektryczny Ecobike

 

11. Rower Elektryczny EcoBike Even SO19JF0907

 

Rower elektryczny Ecobike Even Black idealnie nadaje się do jazdy po mieście, choć można nim bez przeszkód wybrać się też na przejażdżkę za miasto, np. do lasu. Pojazd waży 21,5 kg i ma koła w rozmiarze 20 cali. Ponieważ rama została wykonana z aluminium produkt jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Zasięg przedstawionego modelu to maksymalnie 110 km. Rower jest zasilany 250 W silnikiem ze sprzęgłem odśrodkowym. Produkt wyposażono w przednie i tylne oświetlenie oraz bagażnik. Z uwagi na to, że nad kołami są błotniki nie ma ryzyka zachlapania ubrań podczas przejeżdżania przez kałuże.

Konsumenci uważają, że rower Ecobike Even Black świetnie wygląda i wygodnie się na nim jeździ. Podwójne hamulce V-brake pozwalają na szybkie zatrzymanie się przed przeszkodą, co zwiększa nasze bezpieczeństwo. Na kierownicy zamontowano czytelny wyświetlacz LCD, za sprawą którego możemy na bieżąco sprawdzać prędkość jazdy czy poziom naładowania baterii.

Model Ecobike Even Black ma 20-calowe koła. Wymiary pojazdu to: 148 cm x 45 cm x 108 cm, a moc silnika wynosi 250 W. Maksymalny zasięg roweru to 110 km.

 

 

 

 

Rower elektryczny KTM

14. Rower Elektryczny KTM Macina Style 630

 

Rower Elektryczny KTM Macina Style 630 sprawdzi się głównie na drogach utwardzonych i wspomoże użytkownika w przejechaniu dużej ilości kilometrów w krótkim czasie. Rower ma pełne miejskie wyposażenie począwszy od świateł, poprzez stopkę czy osłonę łańcucha, na błotnikach i bagażniku skończywszy.

Waga sprzętu wynosi 25,4 kg i zaopatrzono go w koła o wielkości 28 cali i ramę aluminiową o wielkości 20’’. Napęd elektryczny rower elektryczny KTM realizuje za pomocą silnika Bosch Performance CX Gen.4 ze sterownikiem Bosch Intuvia LCD Display with Remote, zasilanego akumulatorem Bosch PowerTube 625Wh horizontal. Akumulator umieszczono w ramie roweru.

Wyposażenie to gwarantuje osiągnięcie maksymalnej prędkości poruszania się po drodze na poziomie 25 km/h. Ponadto napęd mechaniczny został zrealizowany za pomocą komponentów marki Shimano, tej firmy zastosowano tu manetki: Deore T6000-10 w/Display, tylną przerzutkę: Deore M5000-10 GS shadow+ oraz łańcuch E6090-10 e-bike.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki rower elektryczny kupić?

 

Rowery elektryczne (inaczej e-rowery) to pojazdy wyposażone w silnik napędzany przez akumulator. Mogą na nich jeździć dzieci i dorośli, to dobra propozycja w szczególności dla osób mających stosunkowo słabą kondycję. Osobom, którym marzą się najlepsze rowery elektryczne, w tej części artykułu znajdą wiele podpowiedzi o tym, jaki rower elektryczny wybrać, aby umożliwiał w pełni komfortowe poruszanie się po mieście oraz poza nim.

Rodzaje

Podobnie jak zwykłe jednoślady, te elektryczne możemy zaklasyfikować do kilku grup. Wśród pojazdów z silnikiem wyróżniamy modele:

* MTB – inaczej górskie, są przystosowane do jazdy w bardzo trudnych warunkach. Rowery te są wyposażone w mocną ramę i wzmacniane, odporne na uderzenia obręcze. Opony są grube i zapewniają dobrą przyczepność do podłoża, a także amortyzację wstrząsów. Są one dostępne w rozmiarze od 26 do 29 cali. Rower MTB umożliwia poruszanie się po nieutwardzonych, polnych i leśnych ścieżkach, a nawet w górzystym terenie;

* miejskie – umożliwiają szybki dojazd do pracy czy szkoły i to bez zbędnego wysiłku. To modele, na których można jeździć w sukience i garniturze, ich konstrukcja pozwala na utrzymanie wygodnej, wyprostowanej pozycji. Rozmiar opon to przeważnie 26, maksymalnie 28 cali. Rower elektryczny męski nie odbiega tu specjalnie konstrukcją od roweru damskiego;

* trekkingowe – dobrze sprawdzają się zwłaszcza poza miastem, zapewniają komfort podczas wielogodzinnych przejażdżek. Jednoślady trekkingowe mają duże koła i pojemny akumulator, często umożliwiają przejechanie do 100 km na jednym ładowaniu;

* składane – z uwagi na składaną konstrukcję, są łatwe w przechowywaniu. Co więcej, jednoślady należące do tej grupy można wygodnie przewozić w bagażniku auta lub środkach transportu publicznego. Rozmiar kół to 20, maksymalnie 24 cale;

* trójkołowe – często określane mianem rehabilitacyjnych. Zestaw rower trójkołowy to elektryczny rower przeznaczon m.in. dla osób ze schorzeniami układu ruchu, jazda na nim ma na celu wzmocnienie mięśni nóg, brzucha i pośladków oraz zwiększenie siły mięśniowej. Trójkołowa konstrukcja ułatwia zachowanie równowagi podczas jazdy.

 

Akumulator

Elektryczne jednoślady zwykle wyposażone są w litowo-jonowy lub kwasowo-ołowiowy akumulator. To, ile kilometrów pokonamy na rowerze, zależy od pojemności baterii, standardowo jest to kilkaset watogodzin (Wh). Należy pamiętać, że od rodzaju wbudowanego akumulatora zależy jego trwałość i czas ładowania. Baterie kwasowo-ołowiowe są bardziej wrażliwe na działanie niskich temperatur, a ich trwałość to przeważnie nie więcej niż 300 cykli ładowania i rozładowania. Bardziej wytrzymałe są akumulatory litowo-jonowe, które wyróżniają się trwałością nawet do 1000 cykli ładowania i rozładowania. Bateria najczęściej jest zamocowana na bagażniku, ewentualnie na rurze pod siodełkiem lub ramie. Producent też z reguły umieszcza informację ile kilometrów rower elektryczny z baterią naładowaną na full jest w stanie pokonać.

 

Silnik

Moc silnika elektrycznego jednośladu to zazwyczaj 250 W, choć czasami wynosi znacznie więcej, ponad 500 W. Miejsce montażu jednostki napędowej ma duży wpływ na to, jaki jest najlepszy rower elektryczny. Przeważnie umieszcza się ją w przednim kole, co zapewnia równomierne rozkładanie ciężaru, zwłaszcza gdy akumulator znajduje się z tyłu. Jednoślady z silnikiem zamontowanym z przodu są przystosowane do spokojnej jazdy po mieście i w mało wymagającym terenie. Mocny rower elektryczny przeznaczony do poruszania się po górach ma jednostkę napędową w tylnym kole. To zwiększa bezpieczeństwo m.in. w czasie jazdy po mokrej nawierzchni. Są też rowery z silnikiem montowanym centralnie, blisko mechanizmu korbowego. Kosztują one najwięcej, ale są najbardziej uniwersalne i umożliwiają komfortowe podjeżdżanie pod strome wzniesienia. Nie da sie też kupić sprzętu takiego jak rower elektryczny osiągającego 100 km/h predkości. Rowery mają montowane blokady umozliwiajace poruszenie się za ich pomocą z maksymalną predkościa 25 km/h. Jest to podykowane literą prawa. 

 

Sterownik

Sterownik to niewielkie urządzenie, za sprawą którego możemy kontrolować pracę silnika. Element ten umożliwia uruchomienie i wyłączenie jednostki napędowej oraz dobór ilości mocy pobieranej z akumulatora. Sterownik współpracuje z komputerem pokładowym roweru (wyświetlaczem LCD lub LED), czujnikiem Pedal Assist Sensor, manetką przyspieszania i tempomatem.

Wspomaganie

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje wspomagania w rowerach elektrycznych:

* pedelec – inaczej pedal electric cycle, który umożliwia korzystanie z akumulatora do osiągnięcia prędkości 25 km/h. Tego typu wspomaganie wymaga pedałowania, aby doszło do uruchomienia baterii;

* s-pedelec – umożliwia zastosowanie jednostki napędowej o większej mocy, do 750 W. Takie wspomaganie można zaprogramować, aby działało przez cały czas, niezależnie od prędkości jazdy bądź wyłączało się dopiero po osiągnięciu 45 km/h. Ten najszybszy rower elektryczny, o tak dużej mocy, nie może być legalnie używany do poruszania się po drogach publicznych (chyba że zostanie zarejestrowany jako skuter);

* PoD – inaczej power-on-demand, w czasie jazdy nie trzeba pedałować, wystarczy tylko włączyć silnik. Rowery te również należy zarejestrować jako skutery. Czasami wspomaganie PoD łączy się z systemem pedal electric cycle.

 

Solidność wykonania

Najczęstszym materiałem wykonania ramy roweru elektrycznego jest aluminium, które jest lekkie, a dodatkowo sztywniejsze niż stal. Dla niektórych rowerzystów jest to wada, gdyż tłumienie drgań i wstrząsów nie jest tak efektywne (jeśli jednoślad nie jest wyposażony w amortyzator). Niemniej jednak aluminiowa rama wykazuje podwyższoną odporność na wgniecenia i zniekształcenia. Pojazdy z konstrukcją ze stali są znacznie cięższe i podatne na korozję, choć jednocześnie lepiej tłumią wstrząsy.

 

Waga

Jednoślady wyposażone w silnik są cięższe od tych klasycznych, nawet o 10 kg. Wszystko ze względu na to, że jednostka napędowa i akumulator nie są zbyt lekkimi elementami. Uważa się, że najlepszy rower elektryczny waży nie więcej niż 25 kg. Są też modele, których waga przekracza 40 kg, w szczególności te ze stalową ramą. Samodzielne wniesienie takiego pojazdu po schodach może być bardzo trudne.

 

Wyposażenie

W skład wyposażenia roweru, także elektrycznego, poza samym siodełkiem czy pedałami zwykle wchodzi też: bagażnik, błotniki, oświetlenie, dzwonek i osłona na łańcuch. W wymienione części wyposażone są głównie pojazdy miejskie i trekkingowe. Jednak często również do jednośladu górskiego możemy przymocować dodatkowe elementy wyposażenia, aby zwiększyć komfort jazdy.

Rozmiar ramy

Rozmiar ramy zwykle oznacza się przy pomocy liter, od XS do XL, ewentualnie numerycznie, w calach lub centymetrach. Rower ma być dopasowany do naszego wzrostu, inaczej będziemy narzekać na dyskomfort w czasie jazdy oraz brak możliwości przyjęcia odpowiedniej pozycji. Co więcej, za mała lub zbyt duża rama nierzadko utrudnia sterowanie pojazdem, a to obniża poziom bezpieczeństwa.

 

Rowery elektryczne w dobrych cenach

Zakup roweru elektrycznego nie jest małym wydatkiem, ale zwykły jednoślad oferowany przez znaną markę także nie jest tani. Ceny za tego typu pojazdy są zróżnicowane. Tanie rowery elektryczne kosztują kilka tysięcy złotych, a najdroższe kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeżeli ustalimy maksymalną kwotę, jaką możemy przeznaczyć na kupno elektrycznego jednośladu, znacznie łatwiej nam będzie wybrać model o odpowiednich parametrach w określonym przedziale cenowym. Mając okreslony budżet warto wejść na portal Allegro i sprawdzić aktualną ofertę na rowery elektryczne. Gdy zdecydujemy o kupnie, rower elekrtyczny możemy także nabyć w sieci Decathlon, czy sklepach Media Expert. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa rower elektryczny?

Rower elektryczny to połączenie motocykla i zwykłego roweru, w zasadzie jest to pojazd z silnikiem, przeznaczony dla osób, które nie są w stanie swobodnie się na nim poruszać lub planują jeździć po bardziej wymagających drogach (górskich i po lasach). Niektóre silniki rowerów elektrycznych działają w taki sposób, że włączają się wyłącznie kiedy pedałujesz, inne nie wymagają pomocy kierującego i pozwalają na jazdę bez konieczności pedałowania. Zadaniem rowerzysty jest jedynie sterowanie manetką i wybieranie prędkości. 

P2: Jak odblokować silnik rowera elektrycznego, aby wykorzystać pełną moc?

Wiele silników do rowerów elektrycznych jest zaprogramowanych tak, aby nie można było rozwinąć zbyt dużej prędkości. Jest to najczęściej około 25 km/h, a wartość tę można łatwo sprawdzić na wyświetlaczu. Jeżeli chcesz zdjąć blokadę, koniecznie musisz dostać się do obudowy manetki. Zazwyczaj łączą ją 2 śrubki, więc pozbycie się jej na pewien czas nie jest trudne. Jeżeli rower ma blokadę, to wcześniej w obudowie zamontowano odpowiednie sterowniki oraz potencjometr, elementy te można łatwo rozpoznać. Następną czynnością jest  wysunięcie sterownika. W rezultacie będzie można osiągnąć prędkość około 40 km/h. Warto jednak pamiętać, że jazda rowerem szybciej niż 25 km/h w terenie zabudowanym jest nielegalna. 

 

P3: Ile kosztuje rower elektryczny?

Cena roweru elektrycznego zależy od jego możliwości, a w szczególności od samego silnika.  Najtańsze modele kosztują około 2000 zł. Trzeba jednak pamiętać, że z pomocą takiego pojazdu nie przejedzie się więcej niż 35 km. Ładowanie baterii taniego modelu nie należy też do najkrótszych, może ono trwać nawet do 10 godzin. Jeżeli możesz na rower wydać około 3500 zł, to będziesz mógł przebyć dystans około 60 km, a ładowanie baterii nie będzie trwało więcej niż 5 godzin. Osoby pokonujące bardzo dalekie dystanse będą musiały wydać na rower elektryczny nawet do 10 000 zł. Tyle trzeba zapłacić za mocny silnik (około 700 W) oraz możliwość przejechania około 100 km. 

 

P4: W jaki sposób ładuje się rower elektryczny?

Istnieje kilka sposobów ładowania roweru elektrycznego. Producenci starają się ułatwić ten proces i obecnie zdecydowana większość pojazdów może być ładowana z gniazdka. Zwykle w zestawie znajduje się wtyczka, którą można podłączyć, a po upływie kilku godzin odłącza się i chowa w bezpieczne miejsce. W niektórych państwach znajdują się specjalne stacje, które zawierają gniazdka do rowerów, jednak w Polsce jeszcze takich nie ma. Do niektórych modeli dołączono specjalną ładowarkę, którą jednak też trzeba uprzednio naładować. 

P5: Jak można zwiększyć prędkość w rowerze elektrycznym?

Producenci starają się ułatwić obsługę rowerów elektrycznych. Jednym z ciekawszych ułatwień jest możliwość zamontowania manetki lub jej obecność na kierownicy pojazdu. To właśnie z jej pomocą można swobodnie kontrolować prędkość roweru. Gdy chcesz zwiększyć prędkość, wystarczy, że przesuniesz manetkę lekko do przodu. Jeśli prędkość pojazdu nie zwiększyła się znacznie, to oznacza, że musisz przesunąć manetkę z trochę większą siłą. Aby zmniejszyć prędkość, wystarczy przesunąć manetkę do siebie. W trochę starszych wersjach rowerów tego typu, aby zwiększyć prędkość, trzeba po prostu trochę szybciej pedałować. 

 

 

Czego potrzebujesz, aby przerobić zwykły rower na elektryczny?

 

Znudził Ci się tradycyjny rower? Chciałbyś dostosować go do dłuższych dystansów lub do potrzeb osoby, która nie może się zbytnio przemęczać na rowerze, lecz wciąż chce kontynuować jazdę? Rozwiązaniem może być przerobienie pojazdu na rower elektryczny. Wbrew pozorom taki zabieg nie jest zbyt skomplikowany, a jeżeli lubisz majsterkować, to z pewnością jest to idealne wyzwanie.

Wybór odpowiedniego silnika

Najważniejszym elementem roweru elektrycznego jest silnik. Jeśli chcesz, aby pojazd dobrze działał, wybierz odpowiedni silnik. Istnieje kilka rodzajów montażu tego elementu, a jednym z najpopularniejszych jest zainstalowanie go centralnie. Oznacza to, że do silnika dołącza się zamontowane w rowerze korby. W tym wypadku pedałowanie będzie wspomagane silnikiem. 

Innym sposobem jest zamontowanie silnika z przodu roweru. W takim wypadku pojazd może pracować automatycznie, bez konieczności pedałowania. Do silnika należy dokupić manetkę, z pomocą której można zmieniać prędkość jazdy. Silnik może pracować również wtedy, kiedy pedałujemy, wszystko zależy od tego, jak go podłączymy.

Warto też przedyskutować sprawę mocy silnika. Jeżeli rower ma służyć wyłącznie do niezbyt wymagającej jazdy po mieście, to nie potrzebny jest Ci silnik o mocy większej niż 250 W. Jednak gdy pokonywane drogi są górzyste, a na samej ścieżce znajdują się wyboje, to warto wybrać mocniejszy silnik, najlepiej około 300 W do 450 W. Wybór silnika o takiej mocy jest dobrą opcją w przypadku, kiedy jadąca osoba nie chce zbyt dużo pedałować. 

W momencie, gdy zamierzasz jeździć rowerem po górach oraz leśnych ścieżkach, to najlepszą opcją jest zamontowanie silnika z tyłu (połączenie piasty z silnikiem). W tym miejscu można zamontować bardzo mocne silniki, nawet te o mocy 700 W. Tak przygotowany rower można zabrać ze sobą w góry i na trudne, leśne ścieżki. Warto jednak uważać, ponieważ taki silnik może generować dużą prędkość, co może być w niektórych przypadkach niebezpieczne. Dlatego warto zainwestować w czułą manetkę, dzięki której można szybko zmieniać prędkość roweru elektrycznego. 

 

Do zestawu warto dobrać wyświetlacz.

Decydując się na silnik z przodu, warto też zaopatrzyć się w wyświetlacz i kontrolować prędkość pojazdu. Zazwyczaj montuje się go na kierownicy, w widocznym miejscu, aby można było na niego zawsze zerkać. Większość wyświetlaczy nie wymaga specjalnego montażu, trzeba jednak pamiętać o tym, żeby konstrukcja była stabilna, w przeciwnym razie akcesorium może spaść podczas szybkiej jazdy. Wiele osób pyta, jaki rower elektryczny jest polecany, jeżeli kupują gotowy produkt. Możemy powiedzieć, że jego wyświetlacz powinien być przejrzysty i pokazywać aktualną prędkość pojazdu.

Wybór odpowiedniej baterii

Rowery elektryczne mają specjalne baterie. W zależności od tego, jaka pojemna jest bateria, tak daleko zajedziesz. Baterie można umieścić w miejscu bidonu oraz na bagażniku. Wszystko zależy od tego, jaka duża jest bateria. Jeżeli nastawiasz się na długie przejażdżki, to wybierz pojemną baterię, dobrym wyborem jest około 1000 amperogodzin. Uważaj, aby odpowiednio dobrać baterię do silnika, jest to związane z napięciem. Do silnika o mocy powyżej 500 W należy dobrać baterię o napięciu 48 V, jeżeli moc silnika jest mniejsza, to można wybrać baterię 36 V. 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

Rower elektryczny składany składak Airwheel R5

 

Osobom, którym najbardziej zależy na wytrzymałości sprzętu polecamy Airwheel R5, czyli składany rower elektryczny. Jego klasa wodoszczelności wynosi IP56, a poszczególne elementy są bardzo dobrze wykonane. Możesz być pewien, że na prezentowanym pojeździe będziesz poruszał się przez kilka sezonów. Produkt został też odpowiednio zabezpieczony przed działaniem warunków pogodowych. Warto wspomnieć, że przed sprzedażą pojazd jest sprawdzany pod względem bezpieczeństwa i po zakupie jest on od razu gotowy do jazdy. 

Chwalone są hamulce tarczowe, w które rower został wyposażony zarówno na przednim kole, jak i tylnym. Działają one bardzo szybko, wystarczy lekko je nadusić, a się pojazd zatrzyma. Opinie o rowerach elektrycznych tej firmy zachęcają do zakupu. Produkt jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Doceniana jest konstrukcja bezoporowa silnika, to za jej sprawą nie trzeba się wysilać, aby szybko jeździć. 

Warto wiedzieć, że wspomaganie silnika można swobodnie regulować używając do tego celu manetki. Baterię można wyjąć i ładować niezależnie lub z pomocą ładowarki samochodowej albo podłączyć do gniazdka 220 V. Wiele osób doceniło możliwość składania roweru do małych rozmiarów (co zajmuje niespełna minutę). Przechowywanie urządzenia jest łatwe, nie musisz nawet posiadać garażu. 

 

Rower Ecobike X5

 

Szukasz szybkiego roweru elektrycznego? W takim razie polecamy Ecobike X5 z manetką pozwalającą rozpędzić się do nawet 32 km/h, bez konieczności pedałowania. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z prawem rower jest zblokowany do prędkości 25 km/h, lecz blokadę można zdjąć. Pojazd waży 23,5 kg i jest wykonany z dobrego gatunkowo aluminium. Wymiary roweru to 190 cm x 62 cm x 120 cm. Bateria zasilająca jest wytrzymała i pozwala na przejechanie nawet 160 km. 

Wiele osób potwierdza, że poruszanie się pojazdem jest bardzo wygodne. Z jego pomocą można poruszać się po różnego rodzaju terenie, bez obawy, że będzie to niezbyt komfortowe przeżycie. Doceniony został wyświetlacz LCD. Widać na nim informacje, takie jak aktualny poziom poboru prądu, prędkość, spalone kalorie, a także stan naładowania baterii. Rower ma 6 poziomów wspomagania jazdy. Koła pojazdu są dość duże, ich średnica wynosi 29 cali. 

Ten rower elektryczny Ecobike jest wyposażony w 27 biegów, więc dopasowanie sprzętu do jazdy po danej powierzchni nie jest skomplikowane. Widelec ma amortyzację, dzięki której jazda po nierównym terenie nie jest uciążliwa. Maksymalne obciążenie roweru wynosi 125 kg. Wiele osób chwali wygodne siodełko, które jest wykonane z miękkich materiałów. Silnik pojazdu ma moc 350 W. Produkt prezentuje się bardzo ładnie i ma szybko reagujące hamulce.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ