Ranking 11 najlepszych rowerów górskich w 2024

Ostatnio aktualizowane: 09.10.24

 

Rower górski – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Szukając uniwersalnego roweru, który sprawdzi się zarówno w lesie, na bezdrożach, jak i będzie pełnił funkcję roweru miejskiego czy szosowego, warto zwrócić uwagę na rower górski Kross Hexagon 6.0. Konstrukcja pojazdu pozwala na zachowanie wyprostowanej postawy podczas jazdy, co wpływa na jej komfort, a jednocześnie sprawne przerzutki firmy Shimano ułatwiają pokonanie stromych podjazdów oferując 24 biegi o różnej użyteczności. Dwie wielkości ramy oferowane przez producenta poszerza grono odbiorców, którym rozmiarowo sprzęt będzie pasował. Klienci cenią sobie również fakt, że ten dobry i tani rower jest produkowany przez polską firmę, która zdążyła już zasłynąć solidnością i niezawodnością. Równie popularny jest rower górski Kross Hexagon 1.0 26″. Model dobrze sprawdzi się do jazdy w cyklu mieszanym. Jednoślad może być wykorzystywany do poruszania się po ulicach miast, a także można nim bez obaw przejechać niejedną szutrową drogę. Rower jest wyposażony w przedni widelec amortyzujący oraz przerzutki Shimano Tourney. Model wykonany jest z wysokiej jakości podzespołów, które nie ulegają awarii.

11 najlepszych rowerow gorskich. Opinie w 2024 roku

 

Coraz więcej osób wybiera aktywny wypoczynek. Zabieramy ze sobą na spacer kijki do nordic walking, jeździmy na rolkach, biegamy czy jeździmy na rowerze. Rowery też często stają się podstawowym wyposażeniem sportowym domu (gdy brak miejsca, polecamy rower górski składany). Każdy członek rodziny powinien mieć swój rower. Jeśli w Twojej rodzinie tak nie jest, a lubisz sport rowerowy, dla Ciebie jest przygotowany nasz ranking rowerów górskich, w którym wybraliśmy 5 modeli wartych uwagi i opisaliśmy ich cechy.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To rower łączący w sobie cechy roweru sportowego z modelem szosowym. Pozwala na komfortową jazdę po równej drodze, jak i bezdrożach

Wady

Sprzęt nie wyposażono w oświetlenie, błotniki czy bagażnik. Przy wykorzystaniu miejskim niejeden rowerzysta musi uzupełnić te braki do komfortowego wykorzystania roweru.

Podsumowanie

24 biegi i hydrauliczne hamulce tarczowe wpływają na łatwe prowadzenie i niezawodność sprzętu. Aluminiowy osprzęt sprawia, że rower jest lżejszy od stalowych odpowiedników.

Drugi wybór

Zalety

Rower został wyposażony w wysokiej jakości przedni widelec amortyzujący o skoku 80 milimetrów. Opony z terenowym bieżnikiem dobrze sprawdzą się zarówno na drodze asfaltowej, jak i kamienistej. Geometria ramy pozwala zająć wyprostowaną pozycję za kierownicą.

Wady

Rower górski Kross Hexagon 1.0 26" ma zamontowane hamulce, które wydają niepokojące piski w trakcie hamowania. Model nie jest przystosowany do jazdy na trudnym terenie.

Podsumowanie

Model jest wyposażony w wysokiej jakości przerzutki Shimano Tourney oraz manetki tego samego producenta. Aluminiowe obręcze zapewniają duży komfort jazdy i są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Rower jest dostępny w 4 rozmiarach ramy oraz 2 rozmiarach kół. Model ma 21 biegi oraz przerzutkę zewnętrzną.

Rozważ też

Zalety

Aluminiowa rama roweru górskiego sprawia, że model jest lekki, co bezpośrednio wpływa na komfort prowadzenia. Hydrauliczne hamulce tarczowe umożliwiają szybkie zatrzymanie pojazdu w razie awaryjnej sytuacji. Model ma przerzutki Shimano, które pozwalają na płynną jazdę i pokonywanie wzniesień.

Wady

Męski rower górski jest wyposażony w koła w rozmiarze 28 cali oraz wąskie opony, które nie sprawdzą się w czasie pokonywania trudnych odcinków dróg.

Podsumowanie

Rower Indiana X-Cross 5.0 w kolorze brązowym to model przeznaczony do jazdy po szosie i lekkim terenie. Rower ma koła w rozmiarze 28 cali oraz ramę dostępną w trzech wielkościach. Trzyrzędowa korba współpracuje z 27 biegami, zapewniając komfortową jazdę.

 

1. Rower Górski Kross Hexagon 6.0

 

Rower górski Kross Hexagon 6.0 to sprzęt, który zadowoli cyklistę poruszającego się zarówno po utwardzonych nawierzchniach, jak i tego, który lubi rekreacyjną jazdę po bezdrożach. Ten rower górski z kołami 26 cali nie wymusza na użytkowniku typowo sportowej pozycji, co pozwala zachować wyprostowaną postawę, dla wielu cyklistów wygodniejszą do jazdy. Rama pojazdu została wykonana z aluminium, podobnie jak wspornik siodełka i kierownicy a także sama kierownica.

Napęd roweru rozwiązano z użyciem przerzutki Shimano Tourney TY700 z przodu i Acera M360 z tyłu. Obsługują one 24 biegi pozwalające na efektywną jazdę zarówno po płaskich powierzchniach, jak i trudnych podjazdach. Na uwagę zasługują hydrauliczne hamulce tarczowe marki Shimano niezawodnie działające w każdych warunkach pogodowych. A blokada na koronie amortyzatora przedniego SR Suntour XCT sprawia, że pedałujący rowerzysta oszczędza energię pedałowania podczas pokonywania płaskich tras.

Osoby, które są użytkownikami Kross Hexagon 6.0 chwalą rower za wysoką jakość i niezawodne działanie oraz umiarkowaną cenę (warto sprawdzić w Allegro sekcję “rower górski”, albo w sieci Decathlon i porównać cenę za jaką te rowery górkie są sprzedawane). Rower górski Kross Hexagon 6.0 to model uniwersalny do wykorzystania w miejskiej dżungli, jak i leśnych duktach i bezdrożach.

 

Zalety

Postawa: Konstrukcja roweru pozwala na jazdę z wyprostowaną sylwetką, wpływa to na wygodę podróżowania, jednoczenie pozwalając na wykorzystanie roweru do jazdy sportowej.

Rama: Rama została wykonana z aluminium, co wpływa pozytywnie na wagę pojazdu. Również aluminium zastosowano do wykonania wsporników siodełka i kierownicy, jak i samej kierownicy.

Napęd: Napęd jednośladu posiada trzy blaty na korbie, dzięki czemu do dyspozycji są 24 biegi pozwalające na pokonywanie przestrzeni o różnym stopniu nachylenia i trudności przejazdu.

Hamulce: Kross Hexagon 6.0 został wyposażony w hydrauliczne hamulce tarczowe, niezawodne w każdych warunkach, również na mokrej i śliskiej powierzchni.

Wielkość: Sprzęt jest dostępny z dwoma różnymi wymiarami ramy, zatem rowerzyści o różnym wzroście będą mogli z niego skorzystać.

 

Wady

Brak oświetlenia: Pojazd nie został wyposażony w wymagane prawem oświetlenie dopuszczające do ruchu pojazd w warunkach miejskich. Przy takim jego wykorzystaniu należy dokupić i zamontować lampy samodzielnie.

 

 

 

 

2. Rower Górski Kross Hexagon 1.0 26″

 

Rower górski Kross Hexagon 1.0 26″ to model przeznaczony do jazdy zarówno w terenie, jak i w mieście. Sprzęt został wyposażony w wysokiej jakości przerzutki, które idealnie sprawdzą się w każdych warunkach. Tylna przerzutka Shimano Tourney RD-TX800 jest trwała i prosta w obsłudze. Współpracuje z wersją FD-TZ30, które łącznie pozwalają dobrze rozpędzić rower na asfalcie i w odpowiednim momencie zmienić bieg po zjechaniu z drogi utwardzonej.

Hamulce typu V-brake są wygodne w obsłudze. Dźwignie hamulca wykonano z trwałego aluminium, aby zagwarantować użytkownikowi odpowiednie bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Aluminiowa kierownica o długości 660 mm zapewnia dużą wygodę oraz komfort prowadzenia. Przedni amortyzator o skoku 80 mm gwarantuje dobre prowadzenie nawet na dziurawej nawierzchni.

Model Kross Hexagon 1.0 ma wzmacniane obręcze kół, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Trwały materiał wytrzymuje przez wiele lat. Opony znanej marki Mitas o szerokości 2.1 cala gwarantują wygodę oraz płynność w trakcie pokonywania zakrętów. Rowerzyści chętnie wybierają rower Kross Hexagon ze względu na jakość wykonania i fakt, że jest to rower górski do 1500 zł. Model jest bardzo komfortowy w użytkowaniu.

Kross Hexagon 1.0 26″ ma ramę w kolorze czarno-niebieskim. Rower jest dostępny w rozmiarach ramy 14, 17,19 oraz 21 cali, a także w dwóch rozmiarach kół 26 cali oraz 27,5 cali. Zewnętrzna przerzutka ma 21 biegów. Model ma trzyrzędową korbę oraz siodło Selle Royal.

 

Zalety

Dostępne rozmiary: Rama roweru jest dostępna w kilku rozmiarach. Użytkownik może wybrać między rozmiarami 14, 17, 19 oraz 21 cali.

Przerzutki: W rowerze zainstalowano dobre przerzutki Shimano Tourney, które pozwalają na wygodną jazdę.

Wzmacniane obręcze: Model jest wyposażony w wysokiej jakości, wzmocnione obręcze, które gwarantują dużą wytrzymałość. Koła są dostępne w dwóch rozmiarach 26 cali oraz 27,5 cali.

Amortyzacja: Rower Kross Hexagon 1.0 26\” został wyposażony w przedni widelec amortyzujący o skoku 80 mm. Dzięki temu użytkownik może swobodnie poruszać się po mieście i pokonywać niewielkie przeszkody.

 

Wady

Jazda w terenie: Model nie jest przystosowany do poruszania się po trudnym terenie. Rower dobrze sprawdza się podczas wycieczek poza miasto, gdzie występują drogi szutrowe.

 

 

 

 

3. Rower Górski Indiana X-Cross 5.0 28″

 

Męski rower górski Indiana X-Cross 5.0 zaprojektowano z myślą o osobach lubiących jeździć po szosie i lekkim terenie. Model jest wyposażony w lekką aluminiową ramę, która sprawia, że komfort jazdy na jednośladzie jest znacznie większy w porównaniu do innych rowerów. Dzięki dostępności 3 rozmiarów ramy, każdy użytkownik może dopasować wielkość pod wzrost. Duże 28-calowe koła również pozytywnie wpływają na komfort jazdy, a dwukomorowa konstrukcja z aluminium jest wytrzymała na ewentualne uderzenia.

Rower górski Indiana X-Cross 5.0 zakupimy w cenie do 3000 złotych. Jest on wyposażony w mocne hydrauliczne hamulce tarczowe poprawiające bezpieczeństwo. Podczas nagłego hamowania użytkownik nie musi martwić się, że jednoślad nie zatrzyma się w odpowiednim miejscu. Przednia przerzutka Shimano Altus umożliwia płynną i bezproblemową jazdę oraz pokonywanie wzniesień bez żadnych przykrych niespodzianek. Amortyzowana sztyca w połączeniu z przednim widelcem Suntour zwiększa komfort w czasie jazdy.

Lekki i duży rower męski Indiana X-Cross 5.0 jest polecany osobom, które potrzebują niezawodnego sprzętu wyposażonego w dobrej jakości podzespoły, takie jak przerzutki Shimano. Użytkownicy, którzy nabyli rower polecają go ze względu na dobrze wyprofilowaną ramę oraz dwukanałowe aluminiowe obręcze.

Komfortowy rower męski Indiana X-Cross 5.0 pozwala na wygodne pokonywanie długich odcinków po szosie oraz w lekkim terenie. Model jest wyposażony w tarczowe hamulce hydrauliczne, przekładnie Shimano oraz przednie amortyzatory. Koła w rozmiarze 28 cali mają dwukomorowe obręcze wykonane z odpornego na uszkodzenia aluminium.

 

Zalety

Lekka rama: Aluminiowa rama jest lekka, dzięki czemu użytkownik nie musi martwić się o ewentualny problem z uniesieniem roweru czy załadowaniem go na bagażnik rowerowy na dachu samochodu.

Amortyzatory: Przedni widelec z amortyzatorem marki Suntour zwiększa komfort podczas pokonywania długich dystansów po różnej nawierzchni.

Hamulce: Skuteczne i bezpieczne hydrauliczne hamulce tarczowe umożliwiają szybkie zatrzymanie jednośladu w razie potrzeby niezależnie od warunków pogodowych.

 

Wady

Opony: Rower jest wyposażony w wąskie opony, które nie sprawdzają się w trakcie przejazdu po trudniejszym terenie. Użytkownik może mieć kłopot podczas jazdy po dużych nierównościach.

 

 

 

 

4. Rower Górski Romet Rambler 26 2

 

W rankingu nie mogło zabraknąć produktu Romet Rambler 26 2 z 26-calowymi kołami. Wykonana z solidnego stopu aluminium rama gwarantuje podwyższoną odporność konstrukcji pojazdu na pęknięcia i inne uszkodzenia. Rower górski Romet waży 14,5 kg, ma 21 biegów i manetki Shimano. Przedstawiony model jest dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: czarno-seledynowej oraz czarno-czerwonej.

Pojazd nie jest zbyt ciężki, dlatego można go bez problemu wnieść po schodach czy zamontować na dachowym bagażniku auta. Oryginalne wzornictwo sprawia, że rower nowocześnie się prezentuje. Model wyposażono w tarczowe mechaniczne hamulce. Można je z łatwością wyregulować i naprawić, gdy dojdzie do usterki.

Po zapoznaniu się z opiniami konsumentów można stwierdzić, że jedną z najistotniejszych zalet roweru jest wytrzymałość. To produkt świetnie przystosowany do jazdy po wymagającym terenie. Pojazd ma amortyzowany widelec, dlatego w czasie przejażdżki nie powinniśmy odczuwać zbyt dużych wstrząsów i wibracji. Dodatkowym atutem modelu jest dostępność kilku rozmiarów ramy (od S do XL).

Romet Rambler 26 2 to dobry rower górski do 1000 zł, który wyposażono w koła w rozmiarze 26 cali. Model ten ma aluminiową ramę dostępną w rozmiarze od S do XL.

 

Zalety

Tarczowe mechaniczne hamulce: To pojazd z tarczowymi mechanicznymi hamulcami. Wyróżniają się one prostą budową, dlatego w razie potrzeby możemy je samodzielnie naprawić. Mechaniczne hamulce zapewniają też niezawodne działanie.

Dwie wersje kolorystyczne: Produkt wyróżnia się nowoczesnym wzornictwem. Jest on dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych do wyboru, czarno-czerwonej oraz czarno-seledynowej.

Solidność: Rama została wykonana z aluminium, dlatego możemy bez obaw jeździć rowerem po bardzo trudnym terenie. Nie ma ryzyka, że pojazd zbyt szybko się zniszczy, a naprawa uszkodzonych części nie będzie możliwa.

 

Wady

Niewygodne pedały: Pedały nieco zmniejszają komfort jazdy, ponieważ stopy się z nich ześlizgują.

Za ciężki: Pojawiają się opinie, że model jest za ciężki i osoby niemające dużo siły mają problem m.in. z wnoszeniem go po schodach.

 

 

 

 

5. Rower Górski Kross Level 8.0

 

Rower Kross Level 8.0 ma aluminiową ramę, która jest dostępna w dwóch rozmiarach – M i L. To model z 29-calowymi kołami, który waży 13 kg. Cechą wyróżniającą pojazd jest wygodne siodełko, które zostało wyprofilowane w taki sposób, aby dopasowywało się do kształtu ciała.

Produkt wyposażono w dobrej jakości opony Schwalbe Rapid Rob i napęd Shimano. Rower ma powietrzny amortyzator (umieszczony z przodu), który świetnie tłumi drgania i wstrząsy kierownicy. To sprawia, że trzymające ją ręce na pewno nie zmęczą się zbyt szybko. Opisywany model ma tarczowe, hydrauliczne hamulce, więc możemy szybko się zatrzymać, gdy pojawi się taka konieczność.

Sprzęt dobrze zda egzamin jako rower górski damski i meski i przypadł do gustu konsumentom, gdyż jest przystosowany do jazdy na bardzo trudnym terenie. Model jest lekki, ale też wytrzymały. W miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenia konstrukcja pojazdu została w odpowiedni sposób wzmocniona. Produkt doskonale nadaje się dla profesjonalistów, jak również osób planujących swoje pierwsze starty w maratonach MTB.

Kross Level 8.0 to rower górski posiadający koła 29cali. Ma on aluminiową ramę i waży 13 kg. Wyposażono go w napęd Shimano i opony Schwalbe Rapid Rob.

 

Zalety

Niezawodne hamulce: To model z tarczowymi hydraulicznymi hamulcami, które działają niezawodnie nie tylko na suchej, ale i na mokrej nawierzchni.

Wygodne siodełko: Siodełko jest odpowiednio szerokie i miękkie, a do tego świetnie dopasowuje się do kształtu ciała.

Stożkowa główka ramy: Pojazd ma stożkową główkę ramy o zmiennym przekroju. Na dole ma ona większą średnicę, a to zwiększa wytrzymałość i sztywność konstrukcji roweru.

Optymalny rozmiar kół: Koła są na tyle duże, że umożliwiają szybkie ominięcie każdej przeszkody, a do tego zapewniają dobrą przyczepność do podłoża.

Idealny dla profesjonalistów: Rower wykonano z dobrych gatunkowo materiałów. Na pewno przypadnie on do gustu profesjonalistom mającym za sobą wiele startów w maratonach MTB.

 

Wady

Brak pedałów: Do pojazdu nie dołączono pedałów, bez których jazda jest niemożliwa. Musimy je dobrać samodzielnie.

 

 

 

 

6. Rower Górski Kross Lea 5.0

 

Interesuje Cię damski rower górski ? Zależy Ci na zakupie wygodnego jednośladu, którym będzie można przemierzać wiele kilometrów? Takim modelem jest Kross Lea 5.0 w kolorze grafitowy różowy fioletowy. Rower odpowiada potrzebom zarówno początkujących, jak i bardziej doświadczonych rowerzystek.

Jednoślad jest wyposażony w przerzutki tylne i przednie uznanej na całym świecie marki Shimano. Hamulce tarczowe pozwalają na szybkie zatrzymanie pojazdu, a w związku z tym bezpieczną jazdę. Siodło Selle Royal jest dostosowane do budowy ciała kobiety, pokryto go miękkim i przyjemnym w dotyku materiałem. Do produkcji ramy wykorzystano stop Aluminium Lite. Spawy są wykonane z najwyższą starannością, dlatego rower estetycznie się prezentuje.

Kross Lea 5.0 to produkt cieszący się dobrymi opiniami konsumentek. Ten damski rower górski ma solidne opony zapewniające dobrą przyczepność do podłoża nawet w trakcie jazdy po wilgotnej nawierzchni. 

 

 

 

 

7. Rockrider Rower Górski MTB ST 530 S 27,5″

 

Komfortowy trening na małych i dużych wzniesieniach zapewni Ci rower górski Rockrider MTB ST 530 S. Model ma lekką ramę wykonaną z aluminium. Tylny amortyzator 120 mm dopasowuje się do ukształtowania terenu, na większych wzniesieniach robi się sztywny i zwarty. Przedni amortyzator w formie widelca umożliwia bezpieczne i wygodne pokonywanie przeszkód. Hydrauliczne hamulce w rowerze górskim Rockrider dobrze pracują nawet w trudnych warunkach, na mokrej i zabłoconej nawierzchni.

Wysokość siodełka w rowerze jest regulowana, a samo siedzisko typu hamak zapewnia dużą wygodę podczas jazdy. Mostek na kierownicy również można dopasować do swoich preferencji. Uchwyty pokryto materiałem, który jest przyjemny w dotyku, a jednocześnie zapewnia stabilność dłoni. Rower górski ma 9 przerzutek, regulowanych za pomocą jednej manetki. W efekcie łatwo pokonasz nawet strome podjazdy i szybko rozpędzisz się na płaskich powierzchniach.

Miłośnicy jazdy górskiej, którzy zdecydowali się na zakup roweru Rockrider, chwalą model za dużą wygodę, nawet na bardzo wymagającym terenie. Lekka rama zapewnia efektywną jazdę, szybkie rozpędzanie się i łatwe pokonywanie wzniesień.

 

 

 

 

8. Giant Rower Roam 3 Disc

 

Rower górski Giant Roam 3 Disc ma ramę zrobioną z aluminium AluxX, czyli materiału, który jest uznawany za solidny. Na powierzchni produktu nie pojawiają się ślady rdzy. Jeśli będziemy odpowiednio dbać o sprzęt i pamiętać o jego regularnej konserwacji, możemy być pewni, że na długo zachowa sprawność i atrakcyjny wygląd

Model jest dostępny w rozmiarze od S do XL, więc niezależnie od budowy ciała, możesz kupić idealnie dopasowany rower. Manetki i przerzutki pochodzą od uznanej na całym świecie firmy Shimano. Hamulce tarczowe mechaniczne TEKTRO Novela wyróżnia skuteczność działania, pozwalają one na szybkie i bezpieczne zatrzymanie jednośladu. Widelec SR SUNTOUR NEX HLO 700C ma blokadę hydrauliczną.

Osoby, które zainwestowały w rower górski Giant Roam 3 Disc, nie żałują podjętej decyzji. Uważają one, że cena produktu jest adekwatna do jakości jego wykonania. Sprzęt zapewnia komfortową i bezpieczną jazdę. Opony GIANT S-RX4 X-Road są odporne na przetarcia, więc nie trzeba często ich wymieniać.

 

 

 

 

9. Rower Górski Damski Cube SL Road Pro

 

Na każde warunki atmosferyczne sprawdzi się damski rower górski Cube SL Road Pro. Ma aluminiową ramę, dzięki której pojazd jest lekki, ale wytrzymały. Model Cube SL Road Pro to przede wszystkim rower, który pozwala osiągać duże prędkości. Dla większego bezpieczeństwa wyposażono go w mocne hamulce tarczowe, które sprawdzają się nawet podczas zjazdu z bardzo stromego wzniesienia. Na rowerze SL Road Pro można kontrolować prędkość w każdych warunkach, również na mokrej i śliskiej nawierzchni.

Rower górski SL Road Pro ma 18 biegów, dzięki czemu można z łatwością pokonać każde wzniesienie i szybko rozpędzić się na płaskiej powierzchni. Rama modelu jest sztywna, co pozwala osiągać jeszcze lepsze wyniki na długich dystansach. Przewody od przerzutek poprowadzone są wewnątrz konstrukcji roweru, dzięki czemu są odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć. Ponadto ukrycie kabli zapewnia eleganckie wykończenie całego pojazdu.

Rower górski SL Road Pro jest polecany przez konsumentów, ze względu na wygodę i możliwość rozwijania dużych prędkości. Pojazd jest bezpieczny, hamulce dają pełną kontrolę nad szybkością jazdy.

 

 

 

 

10. Rower Górski Romet Mustang M2

 

Szukając najlepszego roweru górskiego, warto zapoznać się z modelem Romet Mustang M2. Ma aluminiową ramę, lekką i wytrzymałą. Tarczowe hamulce hydrauliczne zapewniają kontrolę nad rozwijaną prędkością, co przekłada się na bezpieczeństwo podczas jazdy. Koła w rozmiarze 29 cali umożliwiają szybkie rozpędzanie się, a specjalny bieżnik ma dobrą przyczepność w każdych warunkach, również na mokrej i błotnistej nawierzchni. Przerzutki ułatwiają wyjazd na strome wzniesienia.

Rower górski Mustang ma regulowane, wygodne siodełko. Poszczególne elementy ramy są wykonane przez firmę Romet, co sprawia, że wszystko jest do siebie dobrze dopasowane. Amortyzowany widelec przy przednim kole dobrze chroni przed wstrząsami podczas jazdy po nierównym terenie. Pedały zapewniają oparcie dla stóp, a manetki umożliwiają stabilny uchwyt dłoni. Rower ma elegancką, czarno-czerwoną kolorystykę, która z pewnością spodoba się każdemu.

Wśród opinii użytkowników na temat roweru górskiego Mustang M2, większość komentarzy jest pozytywna. Model zapewnia dużą wygodę, nawet na wymagającym terenie z wieloma wzniesieniami. Rower umożliwia szybkie rozpędzenie się, a mocne hamulce pomagają kontrolować prędkość.

 

 

 

 

11. Rower Górski Kross Hexagon 5.0

 

Jazda po górach wymaga wiele wysiłku, dlatego warto mieć wygodny sprzęt, który ułatwi pokonywanie wzniesień. Komfortowy rower górski Kross Hexagon 5.0 jest stworzony dla osób, które lubią łączyć trening z przyjemnością jazdy. Aluminiowa rama zapewnia lekkość całej konstrukcji, co przekłada się na sprawne rozwijanie prędkości. Geometria roweru umożliwia utrzymanie bardziej wyprostowanej pozycji ciała niż w przypadku innych pojazdów sportowych. Dzięki temu ramiona są mniej obciążone, co zwiększa komfort jazdy.

Tylna przerzutka w rowerze górskim ułatwia pokonywanie wzniesień oraz rozpędzanie się na płaskich odcinkach trasy. Przedni amortyzator chroni przed wstrząsami, dlatego możesz bez przeszkód wybierać nawet bardzo nierówne szlaki. Bieżnik kół zapewnia dobrą przyczepność na każdej nawierzchni, również na błotnistym terenie. Wygodne siodełko i manetki ułatwiające właściwe ułożenie dłoni, poprawiają komfort jazdy.

Zarówno osoby jeżdżące rekreacyjnie, jak i sportowcy, są zadowoleni z zakupu roweru górskiego Kross Hexagon. Model jest komfortowy, umożliwia utrzymanie wyprostowanej pozycji. Ponadto odpowiednio amortyzuje wstrząsy i ułatwia pokonywanie nawet trudnych wzniesień.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki rower górski kupić?

 

Jazda na rowerze to sposób na aktywność oraz relaks. Jednym z najpopularniejszych typów rowerów to model górski. Jednoślady, często nazywane MTB – mountain bike, zagwarantują wspaniałą zabawę i komfort jazdy na każdym rodzaju podłoża – od jezdni aż po szlaki górskie. Dzięki specjalnym amortyzatorom oraz charakterystycznym dla tego typu rowerów szerokim oponom, będziesz zadowolony z każdego wypadu rowerowego. Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy poradnik, jak wybrać najlepszy rower górski.

Jaki rower górski jest najlepszy?

Wybór idealnego roweru musi być związany z naszymi oczekiwaniami. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, takich jak: kolarzówki, MTB czy powidzeniem cieszy się też rower górski elektryczny. Jednak to rowery górskie są najbardziej uniwersalne i jak pokazuje test rowerów górskich, świetnie sprawdzą się do jazdy na ścieżkach rowerowych oraz bardziej wyczynowych szlakach górskich. Co więcej, występuje on w różnych wariantach, od podstawowych aż po modele profesjonalne, dla prawdziwych wyczynowców spragnionych dużej dawki adrenaliny.

 

Rodzaje

Rower górski MTB może mieć nieco odmienne zastosowanie oraz stopień zaawansowania jazdy. Każdy ma inne potrzeby, dlatego wybór odpowiedniego modelu powinien być podyktowany Twoich potrzebami. Wśród rowerów górskich wyróżniamy następujące modele:

All mountain – są to rowery przeznaczone do uprawiania kolarstwa wyścigowego na trudnym terenie. Charakteryzują się wysokim skokiem amortyzatora.

Cross country – przeznaczone są do kolarstwa wyścigowego XC, które polega na ściganiu się w rundach. Tego typu modele posiadają lekką ramę oraz bardzo prostą budowę. Dzięki temu, rowerzysta sam może naprawić rower w dowolnym miejscu, w trakcie trwania wyścigu. Posiadają również względnie wysoki skok amortyzatora, który zapewnia dobrą przyczepność do podłoża.

Enduro – są to rowery przeznaczone do jazdy na każdym terenie. Modele te mają parametry pomiędzy cross country i all mountain, co pozwala na jazdę własnymi ścieżkami. Nie są to rowery przeznaczone do wyścigów.

Freeride – tego rodzaju rowery przeznaczone są do jazdy ekstremalnej, na trudnym terenie. Z tego powodu, charakteryzują się wytrzymałą ramą oraz amortyzatorami o bardzo dużym skoku. Dodatkowo, szerokie opony pozwalają na utrzymanie stabilnej pozycji na pochyłym i nierównym podłożu. Stromy kąt główki ramy, mały skok zawieszenia oraz krótka baza kół mają za zadanie poprawić precyzję skrętu przy każdej prędkości. Rama jest najczęściej wykonana z aluminium.

MTB – są to uniwersalne rowery górskie, które pozwolą na jazdę zarówno na szosie, jak i ścieżkach górskich. W odróżnieniu od modeli trekkingowy, MTB są cięższe, co wskazuje na solidną konstrukcję jednośladu. Poza tym, specjalne amortyzatory świetnie sprawdzają się na zmiennym i trudnym podłożu.

 

Koła

Koła roweru górskiego występują standardowo w 3 rozmiarach: 26, 27,5 oraz 29 cali. Pozwala to na dostosowanie parametrów względem naszych oczekiwań. Jednoślady z większymi kołami, dają możliwość uzyskania znacznie większej prędkości. Tego typu rozmiar nie jest jednak przeznaczony dla osób, których wzrost nie przekracza 160 cm, gdyż mogą one odczuć dyskomfort. Najbardziej popularny jest rower górski z kołami 28 cali.

Natomiast, jeśli chodzi o bieżnik, to występuje on w dwóch wariantach: gładkim oraz głębokim. Jeśli zamierzamy uprawiać kolarstwo, to należy dobrać opony względem terenu. Natomiast, gdy jesteśmy nastawieni na jazdę po szlakach górskich oraz leśnych, dobrym rozwiązaniem będzie bieżnik z głębokim żłobieniem, który zwiększy opór na nierównym terenie. Gładkie bieżniki będą idealne na drogach asfaltowych.

 

Geometria ramy

To, jaki kształt ma rama naszego roweru MTB wpływa na komfort jazdy. Chodzi tutaj o długość rur oraz kąt między nimi. Choć wydaje się to mało istotne, to w przypadku wielogodzinnej jazdy, zły kąt nachylenia ramy staje się problemem i powodem bólu naszego kręgosłupa. Najważniejsza jest zatem długość górnej ramy roweru górskiego, która odpowiada za pozycję osoby kierującej jednośladem. Im jest ona dłuższa, tym bardziej pochylona sylwetka, a co za tym idzie – sportowy styl jazdy.


Przełożenie

W rowerach MTB kluczową rolę odgrywa również przyłożenie. Dzięki niemu mamy możliwość regulacji ustawień biegów, odpowiadających za komfort naszej jazdy. Z ich pomocą możemy zmienić wysokość skoku amortyzatora, przez co dostosujemy ustawienia względem rodzaju podłoża. Najbardziej popularne są rowery z 3 biegami przednimi oraz 9 biegami tylnymi. Modele profesjonalne to te, w których liczba biegów została uproszczona do 1 z przodu oraz 10 z tyłu.

Materiały i wykonanie

Producenci najnowszych modeli stawiają na ramy wykonane z lekkich materiałów, takich jak aluminium czy karbon. Tego typu jednoślady będą solidne oraz bardzo lekkie. Tanie rowery górskie wykonane są głównie z ciężkiej stali, co ma wpływ na jego zwrotność. Dlatego też radzimy zakup roweru górskiego z aluminiową ramą.

 

Rowery górskie w dobrych cenach

Dobry rower górski to taki, który ma aluminiową ramę oraz wysoko skokowe amortyzatory. Za taki rower musimy zapłacić około 1000 złotych. W sklepach można dostać o wiele tańsze modele, w zakresie 400 złotych, jednak ich jakość wykonania wpływa na komfort jazdy. Najlepsze rowery górskie profesjonalne, typu enduro, all mountain czy cross country to najdroższy sprzęt. Za taki będziemy musieli zapłacić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie zapomnij też przed zakupem poczytać opinie o rowerach górskich, aby trafnie wybrac model dla siebie.

 

 

Jak odnowić rower górski?

 

W poprzedniej części artykułu pokazaliśmy Ci, jaki rower górski jest polecany przez Internautów. W tym tekście skupimy się na tym, co zrobić, gdy od kupienia nowego pojazdu minęło już trochę czasu. Co zrobić, gdy nasz rower służy nam przez kilka lat i nie prezentuje się zbyt elegancko? Zamiast kupować nowy model, odnów stary sprzęt. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak tego dokonać.

Kiedy opłaca się odnawiać rower?

Na samym początku chcemy wyjaśnić, że nie zawsze opłaca się odnawiać rower. Niekiedy wymiana zepsutych części jest tak droga, że rozsądniej będzie kupić nowy pojazd. Odnowę powinniśmy zacząć, gdy zauważymy, że niektóre elementy nie działają, jak powinny. Najczęściej są to amortyzatory lub lampki. Również siodełko szybko się zużywa, więc warto je wymienić. Trzeba pamiętać, że rower musi być przede wszystkim wygodny i sprawdzać się podczas takiego stylu jazdy, jaki preferujemy. Dlatego, jeśli szprychy i obręcze wydają Ci się nieodpowiednie i powodują dyskomfort – wymień je.

 

Zmiana koloru

Dużej części z nas przeszkadza, że nasz rower nie prezentuje się tak dobrze, jak kiedyś. Dobrym sposobem, aby temu zaradzić, jest zmiana koloru pojazdu. Proces malowania należy zacząć od rozłożenia pojazdu na części, a następnie umycia wszystkich elementów. Zastosuj środek, który nie tylko pozbędzie się brudu, ale i rdzy. Specjaliści polecają, aby korozję usuwać przy pomocy papieru ściernego. Przed nałożeniem koloru przetrzyj wszystkie części benzyną ekstrakcyjną, gdyż odtłuszcza ona wszystkie elementy – jeśli o tym zapomnisz z czasem nowo położona farba i lakier zaczną się łuszczyć i odpadać.

Podczas malowania polecamy użyć kilku warstw. Pierwszą z nich powinien być podkład, który dokładnie pokryje całą konstrukcję roweru. Dzięki temu kolor będzie lepiej widoczny. Jeśli w czasie malowania powstaną zacieki, wystarczy przetrzeć je papierem ściernym, gdy farba już wyschnie, a potem znowu pomalować dane miejsce. Ostatnim krokiem jest złożenie całego roweru.

 

Nowe siodełko

Jak pisaliśmy wcześniej, siodełko mocno zużywa się w czasie częstych przejażdżek. Jeśli chcesz wymienić ten element wyposażenia roweru, możesz zastosować jedno z 2 rozwiązań. Pierwsze: kupić gotowe siodełko, a następnie je zamontować. W sklepach znajdziesz wiele różnorodnych modeli o ładnym wzornictwie. Pamiętaj jednak, by nie kierować się tylko wyglądem, ale przede wszystkim wygodą.

Alternatywą jest wykonanie tego elementu samodzielnie. Jeśli chcesz samodzielnie wykonać siodełko, musisz przygotować tkaninę (dobrze, by była odporna na wilgoć) o dowolnym wzorze. Odrysuj kształt siedzenia na tkaninie dodając 5 cm dookoła całego obwodu. Zagnij brzegi zostawiając wolną przestrzeń, w której umieścisz gumkę krawiecką. Tak wykonany pokrowiec możesz umieścić na siodełku.

Chwyty kierownicy

Kolejnymi elementami, które bardzo często się zużywają, są chwyty kierownicy. Podobnie, jak w przypadku siodełka możesz zakupić nowy element i go wymienić. Alternatywą jest jego samodzielne wykonanie. Wielu Internautów poleca użycie specjalnej taśmy, czyli owijki. Taki produkt sprzedawany jest w wielu kolorach, a więc możesz lekko zmienić swój rower.

 

Łańcuchy i zębatki

Ważnym elementem roweru są łańcuchy i zębatki. Te części należy regularnie czyścić. Jak to zrobić? Po zdjęciu łańcucha użyj benzyny ekstrakcyjnej, która jest powszechnie dostępna. Odradzamy inwestowanie w specjalne maszynki do usuwania zabrudzeń z łańcuchów, gdyż według Internautów ich skuteczność jest wątpliwa. Zanim użyjesz benzyny, dokładnie przetrzyj łańcuchy tak, by pozbyć się grudek błota. Jak najlepiej wyczyścić ten element roweru? Przygotuj plastikową butelkę, do której wlejesz benzynę i włożysz zdjęty wcześniej element. Po zakręceniu przez kilka minut dokładnie potrząsaj opakowaniem, gdyż wtedy substancja dotrze do wszystkich miejsc. Przednie i tylne zębatki po zdjęciu należy przetrzeć czystą szmatką i zamoczyć w benzynie ekstrakcyjnej.

 

 

FAQ

 

P1: Jaki rower wybrać – górski czy trekkingowy?

Od wielu lat rowery górskie są najpopularniejszym rodzajem jednośladów, choć coraz częściej konsumenci decydują się także na zakup innych modeli. Rower MTB jest podobny wyglądem i wykorzystanymi rozwiązaniami do roweru trekkingowego, więc pojawia się pytanie, jaki sprzęt wybrać. Aby na nie odpowiedzieć, trzeba przede wszystkim zastanowić się, jak będziemy z roweru korzystać. Przyjmując najbardziej oczywisty podział, można wskazać, że rowery MTB przeznaczone są do jazdy po wymagającym, górskim terenie, a modele trekkingowe wykorzystuje się na dłuższe wycieczki. Jednym i drugim jednośladem można jednak swobodnie poruszać się po mieście. Do roweru trekkingowego można bez problemu zamontować sakwy pozwalające na przewożenie potrzebnych przedmiotów. Na modelu MTB można osiągnąć nieco lepszą prędkość, ale sporo osób przyznaje, że rower trekkingowy jest wygodniejszy na dłuższe dystanse.

 

P2: Ile kosztuje rower górski?

Wybór rowerów górskich jest naprawdę duży, a w związku z tym ceny poszczególnych modeli mogą znacznie się od siebie różnić. Koszt zakupu sprzętu sportowego jest uzależniony przede wszystkim od popularności danej marki, a także jakości wykonania i dodatkowych akcesoriów. Na rower górski musimy przeznaczyć co najmniej 1000 zł, choć jeśli zależy nam na modelu przystosowanym do bardzo wymagającej jazdy i spełniającym oczekiwania doświadczonych rowerzystów, koszt zakupu może wynieść nawet ponad 3000 zł. Zazwyczaj modele przeznaczone dla dzieci są nieco tańsze od sprzętów dla dorosłych. 

P3: Jak złożyć rower górski?

Zamówiłeś rower górski przez Internet i otrzymałeś sprzęt w częściach? Będziesz musiał go złożyć. Ta czynność nie powinna być bardzo skomplikowana, o ile dołączona do zestawu instrukcja wyjaśnia wszystko w dokładny sposób. Jakie narzędzia trzeba mieć pod ręką, aby wszystko przebiegło płynnie? Pierwszym niezbędnym akcesorium będzie nóż tapicerski albo zwykły kuchenny, którym otworzymy paczkę. Do tego można też wykorzystać inny ostry przedmiot np. nożyczki. Aby połączyć poszczególne elementy, będziemy też potrzebować odpowiednich kluczy, czasami są one dołączone do zestawu. Konieczne jest także przystosowanie miejsca pracy. Powinniśmy mieć na tyle miejsca, aby móc bezpiecznie przygotować wszystkie części. Warto postępować zgodnie z instrukcją i montować elementy w takiej kolejności, jaką zaleca producent.

 

P4: Ile waży rower górski?

Popularnym materiałem wykorzystywanym do produkcji rowerów górskich jest aluminium. Modele zrobione w ten sposób ważą zwykle 11-15 kg, więc są stosunkowo lekkie. W efekcie nie powinniśmy mieć problemu z ich przenoszeniem, co ma znaczenie przede wszystkim, jeśli chcemy jeździć jednośladem do pracy i poruszamy się po mieście, bo czasami konieczne jest przeniesienie roweru np. przez schody. Cięższe od rowerów z aluminiową ramą są modele wykonane ze stali. Niemniej jednak przeciętna waga jednośladu zazwyczaj nie przekracza 18 kg. 

 

P5: Jak odnowić rower górski?

Najlepszym, a zarazem najprostszym sposobem na odnowienie roweru górskiego jest pomalowanie ramy. Możemy całkowicie odmienić jej kolor, albo wybrać podobny do dotychczasowego odcień jedynie w celu odświeżenia wyglądu sprzętu. To zadanie można zlecić firmie i najlepiej szukać serwisu w najbliższej okolicy. Jeśli chcemy wykonać tę czynność samodzielnie, musimy przede wszystkim dokładnie wyczyścić swój rower, a następnie go rozkręcić. W sklepach znajdziemy specjalne farby przystosowane do malowania ramy, a jeśli chcemy zaoszczędzić, możemy odnowić jednoślad z pomocą sprayu. Ta metoda nie przyniesie jednak tak zadowalających efektów, jak dokładne malowanie przeznaczoną do tego farbą.

 

 

Inne artykuły, którymi możesz być zainteresowany

Jak złożyć rower górski? – centrumrowerowe

Diamondback Mountain Bikes

bicycling.com – Mountain Biking for Beginners

Rowert górskie – waga

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ