Rower składany – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Czy dobry rower składany zapewnia tak samo komfortową jazdę, jak tradycyjny jednoślad? Jeśli zdecydujesz się na jeden z modeli opisanych w poniższym rankingu, na pewno nie będziesz żałować zakupu. Po analizie komentarzy konsumentów okazało się, że najbardziej popularnym, składanym rowerem jest Romet Wigry 4 20. Ma on 20-calowe koła i 13-calową ramę, którą wykonano z aluminium. Pojazd jest zwrotny i solidny, ma też przydatne wyposażenie, m.in. bagażnik, oświetlenie i błotniki. Mimo to nie jest ciężki, a jego składanie nie zajmuje dużo czasu. Potrzebujesz roweru, który można wygodnie przewozić w samochodowym bagażniku? W takim razie powinien zainteresować Cię model DHS Folder 2092 20″ z 13,5-calową ramą. Jest ona zrobiona ze stali, dlatego wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo pochłania wstrząsy. Ten dobry i tani rower składany ma podpórkę, błotniki, bagażnik, przednią i tylną lampkę, a nawet osłonę łańcucha oraz odblaski. Jego złożenie nie wymaga użycia dużej siły, nie musisz też sięgać po narzędzia.
5 najlepszych rowerów składanych. Opinie w 2024 roku
Rower od wielu już lat stanowi świetne rozwiązanie komunikacyjne, pozwalające nam na wygodne przemieszczanie się między punktami. Chociaż większość z nas wybiera tradycyjne modele, warto zwrócić uwagę na te składane. Często okazuje się bowiem, że to bardzo wygodne, niezastąpione wręcz rozwiązanie.
Zwłaszcza, gdy chcemy pokonać dłuższe dystanse i przywieść rower w autobusie lub zabrać go ze sobą na wakacje. To również doskonała propozycja dla osób z małym mieszkaniem. Dlatego też przygotowaliśmy ranking rowerów składanych, który zawiera najlepsze modele na rynku.
Tabela porównawcza
1. Rower Składany Romet Wigry 4 20
Jednym z bardziej popularnych rowerów składanych jest model Romet Wigry 4 20. Ma on ramę w rozmiarze 13 cali, która została wykonana z lekkiego, a jednocześnie wytrzymałego aluminium. Pojazd ma 20-calowe koła, dlatego jest zwrotny.
Jednoślad waży 15,3 kg, a po złożeniu ma niewielkie wymiary. Jest on dobrze przystosowany do przejażdżek po mieście, można na nim codziennie dojeżdżać do pracy. Ten rower składany aluminiowy wyposażono w: Błotniki, bagażnik, oświetlenie, osłonę łańcucha oraz podpórkę. Co więcej, ma on 7 biegów, a to ułatwia pokonywanie wzniesień. Pojazd ma dwa rodzaje hamulców: Torpedo (tył) i V-brake (przód).
Dlaczego konsumenci tak chętnie wybierają rower Kross? Uważają oni, że pojazd wygląda bardzo stylowo, a do tego jest solidny i zapewnia komfortową jazdę. Ma on wygodne siodełko oraz kierownicę, którą można wyregulować pod względem wysokości. Wiele osób wspomina także o tym, że lampki LED emitują odpowiednio mocne światło. Ponadto jest to model łatwo dostępny. Ten rower składany kupimy w sieci Decathlon, a nawet w sklepie Carrefour.
Pojazd Romet Wigry 4 20 ma wykonaną z aluminium 13-calową ramę i 20-calowe koła. Waży on 15,3 kg.
Zalety
Zwrotność: Ze względu na rozmiar kół rower jest zwrotny, co możemy odczuć m.in. na ostrych zakrętach. Z łatwością ominiemy też przeszkodę na drodze.
7 biegów: Jednoślad został wyposażony w 7 biegów, w efekcie czego pokonywanie wzniesień jest równie łatwe, co jazda po prostym odcinku drogi.
Niezbędne wyposażenie: Rower ma elementy, które mogą być bardzo przydatne. Są to: Błotniki, przednie i tylne oświetlenie, bagażnik, osłona na łańcuch oraz podpórka.
Nowoczesny design: Pojazd nowocześnie wygląda. Ma on ramę w kolorze grafitu, która ładnie komponuje się ze stalowymi, błyszczącymi elementami konstrukcji. Ponadto jednoślad pokryto farbą odporną na odpryskiwanie.
Dwa rodzaje hamulców: Jadąc na jednośladzie, możemy szybko się zatrzymać. Do dyspozycji mamy dwa rodzaje hamulców (torpedo i V-brake).
Wady
Brakuje amortyzacji: Rower nie ma amortyzacji, dlatego jadąc wyboistą ścieżką będziemy odczuwać nieprzyjemne wstrząsy.
2. DHS Rower Składany Folder 2092 20″
DHS Folder 2092 20″ to pojazd, który można szybko złożyć i to bez użycia narzędzi, za co odpowiada prosty mechanizm. Rower ma ramę wykonaną ze stali, która jest nie tylko wytrzymała, ale i dobrze pochłania wstrząsy. Jej rozmiar to 13,5 cala.
Złożony jednoślad jest na tyle niewielki, że można go schować do bagażnika w aucie. Tym samym możemy zabrać go ze sobą na weekendowy wyjazd poza miasto czy wakacyjny urlop. Pojazd ma koła w rozmiarze 20 cali, a także dodatkowe wyposażenie: Bagażnik, oświetlenie, błotniki, osłonę łańcucha, podpórkę oraz odblaski.
Kupujący twierdzą, że rower jest bardzo wygodny w przechowywaniu, jak i przenoszeniu. To dobry wybór m.in. dla osób mieszkających w bloku bez windy, które chcą regularnie dojeżdżać na jednośladzie do pracy. Co więcej, pojazd ma dobrze wyprofilowane, odpowiednio szerokie siodełko oraz pedały z PVC, z których nie ześlizgują się stopy.
Rower DHS Folder 2092 20″ waży 15,1 kg, a jego wymiary po złożeniu to: 100 cm x 70 cm x 35 cm. Rozmiar ramy to 13,5 cala, a kół 20 cali.
Zalety
Wygodne składanie: Aby złożyć rower, nie musimy używać specjalistycznych narzędzi czy dużej siły. To bardzo prosta czynność, która zajmuje tylko kilka minut.
Stalowa rama: Materiałem wykonania ramy jest stal. Dzięki takiemu rozwiązaniu pojazd jest trwały, a podczas jazdy po wyboistej drodze nie odczuwamy wstrząsów (stalowa konstrukcja skutecznie je pochłania).
Kompaktowe wymiary po złożeniu: Złożony rower możemy swobodnie schować do szafy lub bagażnika w aucie. Jest on niewielki, lekki i wygodny w przenoszeniu.
Mocne oświetlenie: Pojazd wyposażono w mocne oświetlenie, przydatne podczas przejażdżek po zmroku. Ma on też m.in. błotniki, podpórkę i bagażnik.
Wady
Brak biegów: Osoby często poruszające się na rowerze po bardziej wymagającym terenie narzekają na brak biegów. Ułatwiłoby to wjeżdżanie pod górkę.
3. Rower Romet Wigry 3
Romet Wigry 3 to dobrze wykonany pojazd, który niełatwo ulega zniszczeniu. Jest on częściowo wykonany ze stali (kierownica oraz widelec), a częściowo z aluminium (obręcze, wspornik kierownicy i siodła). Ten najlepszy rower składany jest dostępny w kolorze czarnym. Rozmiar jego kół to 20 cali, a rozmiar ramy to 11 cali, a pojazd ma 3 przerzutki.
To, co najbardziej chwalą użytkownicy to wygodne siodełko. Jazda na rowerze nie sprawi, że będzie Ci niewygodnie lub będziesz potrzebować przerwy. Rowerzyści cenią bardzo mocne hamulce, które pozwalają na szybką reakcję. Na uznanie zasługuje też solidne wykonanie pojazdu oraz ciekawy design.
Rower jest wyposażony w bagażnik, na którym można bez problemu coś przewieźć (torbę z zakupami) oraz w błotniki ochraniające przed zachlapaniem ubrań. Pojazd waży 13,5 kg, a sterowanie nim nie jest trudne. Ręczne przenoszenie również nie sprawia większych problemów. Na uwagę zasługują opony, które łatwo się pompuje i są mocne.
Romet Wigry 3 to rower o wadze 13,5 kg, a rozmiar jego ramy to 11 cali. Średnica kół pojazdu wynosi 20 cali. Model ma kolor czarny. Jego waga to 13,5 kg.
Zalety
Wygoda jazdy: Wielu użytkowników uważa, że jazda rowerem jest bardzo wygodna, szczególnie dlatego, że ma on miękkie siodełko, dzięki któremu można przemierzać długie dystanse. Wygodnie trzyma się otulone gumą uchwyty.
Łatwe sterowanie: Ze względu na to, że rower nie jest zbyt ciężki (13,5 kg) skręcanie w prawo lub w lewo nie stanowi żadnego problemu. Pojazd jest zwrotny, a w noszenie go po schodach nie będzie stanowić wyzwania.
Mocne hamulce: Zarówno tylne, jak i przednie hamulce należą do tego samego typu. Są one bardzo mocne, więc nagłe zatrzymanie się lub zmniejszenie prędkości następuje natychmiast. Jazda rowerem jest więc bezpieczna.
Wady
Brak amortyzacji: Ze względu na brak amortyzacji jazda po nierównym terenie może być dość niewygodna. Dlatego lepiej wybierać miejsca, które są dobrze przygotowane do jazdy.
4. Rower Miejski Składany Romet Jubilat 3 24″
Elegancko wyglądający model Romet Jubilat 3 24″ jest dobrze przystosowany do jazdy po mieście. Wyposażono go w niezbędne elementy: Bagażnik, błotniki, oświetlenie, podpórkę, a także osłonę na łańcuch. Rama jest wykonana z aluminium, jej rozmiar to 11 cali.
Jadąc na rowerze można szybko się zatrzymać, za co odpowiadają dwa rodzaje hamulców: Przedni V-brake oraz tylny torpedo. Jednoślad ma 3 biegi, dlatego umożliwia szybkie pokonywanie zarówno prostych odcinków trasy, jak i wzniesień. Wyposażono go też w stosunkowo duże, 24-calowe koła.
To uniwersalny model, wśród osób kupujących pojazd są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Posiadacze roweru przekonują, że jest on bardzo wytrzymały, stylowy, a także zwrotny. Można na nim dojeżdżać do pracy lub jeździć rekreacyjnie, aby lepiej zadbać o zdrowie i sylwetkę. To pojazd, który można bez trudu złożyć, nie jest to czasochłonna czynność.
Rower Romet Jubilat 3 24″ waży 14,8 kg. Ma on aluminiową ramę w rozmiarze 11 cali, a także 24-calowe koła.
Zalety
Platformowe pedały: Pojazd ma platformowe pedały, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapobiec ciągłemu ześlizgiwaniu się stóp. Są one też odporne na uszkodzenia.
Duże koła: W porównaniu do innych składanych rowerów jednoślad Romet ma stosunkowo duże koła. Mają one większą powierzchnię kontaktu z podłożem, dlatego pojazd prowadzi się pewniej.
Ma przydatne wyposażenie: Rower ma przydatne elementy: Bagażnik, osłonę łańcucha, błotniki, oświetlenie oraz podpórkę.
Wady
Brak amortyzacji: Brak amortyzacji sprawia, że podczas jazdy po nierównej nawierzchni odczuwalne są wstrząsy (aluminiowa rama ich nie pochłania).
Nie ma elementów odblaskowych: Co prawda rower wyposażono w oświetlenie, ale osobom często jeżdżącym po zmroku brakuje dodatkowych elementów odblaskowych. To także dzięki nim jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu.
5. Rower Składany Btwin Tilt 120
Składany rower Btwin Tilt 120 jest przeznaczony dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat (o wzroście 120 – 135 cm). Ma on bardzo solidną, stalową ramę, która dobrze pochłania wstrząsy. Jednoślad wyposażono także w amortyzowany widelec, dlatego sprawdza się on poza miastem, na nieutwardzonych ścieżkach.
Dostępność 6 biegów sprawia, że dzieci mogą bez dużego wysiłku pokonywać strome odcinki trasy. Ich zmiana nie wymaga odrywania dłoni od kierownicy, manetka jest obrotowa oraz łatwa w obsłudze. Rower ma hamulce V-brake i 20-calowe koła z oponami przystosowanymi do jazdy terenowej.
Solidność to według kupujących najważniejsza zaleta jednośladu. Dzieci uważają, że rower bardzo ciekawie się prezentuje, a jazda na nim jest komfortowa. Wynika to m.in. z tego, że siodełko zostało dobrze dopasowane do dziecięcej budowy ciała. Ponadto pojazd został wyposażony w: Dzwonek, elementy odblaskowe, a także przednie i tylne oświetlenie.
Pojazd Btwin Tilt 120 ma wymiary: 140 cm x 80 cm x 54 cm i waży 12,4 kg. Jest on wyposażony w 20-calowe koła.
Zalety
Wygodne siodełko: Rower jest przeznaczony dla dzieci, został dobrze przystosowany do ich potrzeb. Dotyczy to m.in. siodełka, które jest odpowiednio wyprofilowane, a z tyłu ma specjalną, plastikową skorupę zapewniającą ochronę przed uderzeniami.
Do jazdy terenowej: Jednoślad nadaje się do jazdy terenowej, po leśnych i polnych ścieżkach. Ma on amortyzowany widelec, stalową ramę pochłaniającą wstrząsy oraz 6 biegów.
Wady
Brakuje błotników: Rower nie jest wyposażony w błotniki, dlatego przejażdżka po deszczu przyczyni się do zabrudzenia ubrań. Niektórym dzieciom brakuje także bagażnika oraz podpórki.
Jest ciężki: Ze względu na to, ile waży pojazd, pociechy często mają problem z samodzielnym przeniesieniem go przez przeszkodę, np. schody.
Przewodnik zakupowy – Jaki rower składany kupić?
Wiosna i lato to najprzyjemniejsze pory roku. Pogoda zachęca nas do większej aktywności fizycznej, wiele osób zastanawia się nad tym, czy samochodu nie zamienić na lekki rower składany. Tutaj pojawia się jednak problem, jak wnieść pojazd po schodach do domu/pracy. Co jeśli nagle zacznie padać? Jak wybrać się z rodziną na wycieczkę rowerową, gdy nie mamy specjalnego, dużego bagażnika na rowery? Świetnym rozwiązaniem może okazać się rower miejski składany lub rower górski składany. Wydawałoby się, że pojazdy tego typu już dawno przestały być produkowane.
Jak się okazuje jest zupełnie inaczej i popularne w latach 90 składaki wracają do łask. Producenci rowerów nie przestali produkować rowerów składanych, co więcej robią wszystko, aby takie sprzęty były jak najlepsze i najwygodniejsze. W tym poradniku chcemy przedstawić cechy dobrego modelu składanego. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę w czasie zakupów. Odpowiemy na istotne pytanie, jaki rower składany wybrać.
Zalety – dlaczego warto kupić „składaka”
Dlaczego tak wiele osób wraca do korzystania z rowerów składanych? Przede wszystkim, takie modele są bardzo praktyczne. Przeznaczone są głównie dla osób, które poruszają się w dużych miastach. Jeśli szukasz czegoś, co łatwo będzie przenosić i bez problemu kawałek dystansu chcesz przejechać autobusem czy tramwajem, to składak jest dla Ciebie. Takie rowery, jak sama nazwa wskazuje, szybko i łatwo się składa.
Są zatem wygodne, jeśli trzeba gdzieś szybko podjechać, rozłożymy je i pojedziemy. Jednocześnie najlepsze rowery składane nie zajmują dużo miejsca, co sprawdza się, gdy musimy wsiąść do autobusu miejskiego. Są też idealne, jeśli chcemy urządzić sobie rajd za miastem, a dużych rowerów nie wsadzimy do samochodu. Taki sprzęt można też zabrać ze sobą, np. do windy czy ulubionej kawiarni i nie martwić się, czy aby na pewno przypięliśmy pojazd i jest on bezpieczny.
Waga
Opinie o rowerach składanych mówią, że waga ich waha się od 8 kg do 15 kg. Wszystko zależy od materiału, z jakiego wykonany jest rower – tzn. czy jest to aluminium, stal czy może mieszanka innych tworzyw. Najlżejsze jest aluminium i jeśli zależy Ci na tym, aby przenoszenie roweru nie stanowiło większego problemu, taki sprzęt będzie najlepszy. Wybierz taki model, którego przenoszenie nie będzie Ci sprawiało większego problemu. Musisz jednak pamiętać, że składaki mają pewne ograniczenia obciążenia.
Zdecydowana większość modeli, zwłaszcza tych najlżejszych nie może być używana przez osoby, które ważną więcej niż 100 kg. Warto więc sprawdzić, jakie obciążenie wytrzymuje interesujący nas model. Dla osób z niepełnosprawnościami mozna kupić rower trójkołowy składany, a tych, którzy nie chcą angażować dużego wysiłku w jazdę rower elektryczny składany.
Wymiary
Rower składany 26 cali rozłożony, ma zazwyczaj wymiary 150 cm x 111 cm x 59 cm, zaś złożony – 80 cm x 66 cm x 47 cm. Są to wymiary dla rowerzysty do ok. 185 cm wzrostu. Oczywiście na rynku znajdziemy też większe i mniejsze sprzęty, dostosowane do różnorodnych potrzeb użytkowników. Koła mają zazwyczaj średnicę 20 cali, co sprawia, że składak nie może być zbyt duży, jednocześnie zapewniając komfortową jazdę. Dla tych, którzy planują dłuższe wycieczki i potrzebują praktycznego rozwiązania do transportu swojego roweru, Auto Motor Magazin poleca bagażniki na dach. To idealny sposób, aby zabrać swój rower składany na wakacje lub weekendowy wypad, nie tracąc przy tym cennego miejsca w bagażniku.
Składanie – jaki rower składany jest najlepszy?
Jeśli chodzi o składanie i rozkładanie roweru jest to na tyle istotne, że zbyt skomplikowany system sprawi, że pozornie prosty do rozłożenia pojazd będzie układanką, z którą sobie nie poradzimy. Dlatego warto przyjrzeć się mechanizmowi rozkładania. Jeśli rower ma łańcuch, jest trudniejszy do złożenia niż rowery z paskiem zębatym. Ważne jest również to, aby zabezpieczenia blokujące elementy były solidne. To uniemożliwi przypadkowe rozłączenie się części roweru w czasie jazdy.
Osprzęt
Bardzo ważne jest to, aby rower składak był nie tylko wygodny, ale też funkcjonalny. Dlatego należy zwrócić uwagę na osprzęt, czyli wygodne siodełko. Źle dobrane może nas znacznie zniechęcić do codziennej jazdy na rowerze. Dobrze, jeśli składak ma dobre hamulce, dzwonek oraz oświetlenie. Niektóre modele mają biegi, aby można było dostosować stopień oporu do naszych potrzeb czy nachylenia drogi.
Design
Nie bez znaczenia jest też wygląd pojazdu. Na rynku znajdziemy różne ciekawe propozycje, niektórzy producenci dają nam też możliwość wybrania koloru oraz dodatkowych elementów dekoracyjnych, które nadają mu charakteru.
Regulacja
Warto sprawdzić, czy rower można regulować. Chodzi tutaj o wysokość siodełka oraz kierownicy. To bardzo ważne, bo źle ustawiony sprzęt będzie niepraktyczny, a jazda na nim może skończyć się bólem pleców. Poza tym z regulowanego roweru może korzystać kilku domowników.
Dodatki
Jako że rowery te składamy, musimy je w czymś nieść. Zarówno w Internecie, jak i w dobrych sklepach sportowych, znajdziemy pokrowce na składaki. Ich ceny wahają się od 100 do 150 zł. Bardzo często taki pokrowiec dodawany jest do roweru. Można też kupić rower składany do plecaka. Czasami w komplecie znajduje się też specjalne zabezpieczenie, dzięki któremu możemy przypiąć rower do stojaka.
Rowery składane w dobrych cenach
Cena takiego sprzętu zależy od marki, wykorzystanych do produkcji materiałów, systemu składania i rozkładania, a także osprzętu, jaki został dołączony do produktu. Jeśli zdecydujesz się na najtańszy i najprostszy rower składak zapłacisz za niego ok. 300 zł. Jednocześnie znajdziesz na rynku modele, które kosztują kilka tysięcy złotych. Do takich modeli będzie należał rower elektryczny składany zarówno polski jak i obcego producenta. Dobrze jest sprawdzić ofertę na rowery składane na przykład w sklepie Allegro. Nie ulega wątpliwości, że składaki są bardzo praktyczne, mają solidny osprzęt i z powodzeniem mogą zastąpić nam zwykły rower.
Jak złożyć rower składany?
Jeżeli wiesz, jaki rower składany jest polecany do jazdy po mieście i poza nim, sprawdź też, jak należy prawidłowo go złożyć. Zgromadziliśmy kilka przydatnych informacji na temat tego, jak zamontować siodełko, kierownicę oraz inne najważniejsze elementy budowy tego typu pojazdów. Przekonaj się, że składanie roweru nie musi być trudne.
Jak złożyć ramę i kierownicę?
Składanie roweru należy rozpocząć od ustawienia we właściwej pozycji i zablokowania ramy, a także kierownicy. Z pewnością poradzimy sobie z tym samodzielnie i to bez potrzeby sięgania po narzędzia. W przypadku modeli składanych rama zbudowana jest z jednej grubej rury, przy której znajduje się zawias. Po jego poluzowaniu musimy rozłożyć rower tak, aby przez obie jego części przechodził zamek szybkiej blokady. Po upewnieniu się, że zabezpieczenie blokujące znajduje się we właściwej pozycji wystarczy zamknąć zatrzask, czyli przysunąć dźwignię do ramy.
W celu ustawienia kierownicy powinniśmy włożyć zatrzask, a następnie zablokować go poprzez dociśnięcie dźwigni do rury. Zaleca się, aby nad zamkiem blokady kierownicy umieścić specjalną, plastikową klamrę, która będzie go zabezpieczać.
Montaż świateł
Większość składanych rowerów jest wyposażona w oświetlenie – zarówno z przodu, jak i z tyłu. Jeżeli kupimy model, w którym nie zostały fabrycznie zamontowane z łatwością zrobimy to sami. Przednią lampę rowerową trzeba umieścić na środku kierownicy lub tuż pod nią, na rurze. Do montażu będzie nam potrzebny zacisk mocujący z zatrzaskiem, który trzeba mocno docisnąć (najczęściej nie trzeba go przykręcać śrubokrętem). Tylne światło należy z kolei przyczepić do podpórki siodełka przy pomocy gumki.
Ustawienie siodełka
Na komfort jazdy na rowerze istotny wpływ ma ustawienie siodełka na odpowiedniej wysokości. Do regulacji będzie nam potrzebny śrubokręt, gdyż musimy wykręcić śrubę, która zabezpiecza wspornik siodełka przed poruszaniem się. Kiedy ustawimy sztycę na właściwej wysokości, musimy ponownie wkręcić śrubę tak mocno, aby siodełko nie kołysało się na boki w trakcie jazdy.
Jak ustawić wspornik, aby uniknąć nadmiernego pochylania się na rowerze, a tym samym bólu pleców? Jednym z najbardziej popularnych sposobów na sprawdzenie prawidłowej wysokości siodełka jest tzw. metoda pięty. Jeżeli po przyłożeniu stopy do pedału noga będzie wyprostowana w kolanie, oznacza to, że wspornik jest ustawiony właściwie. Niemniej jednak doświadczeni kolarze twierdzą, że ta metoda nie sprawdza się zbyt dobrze, ponieważ nie jeździmy na rowerze w pozycji z całkowicie wyprostowanymi nogami. Najlepiej więc zmierzyć wysokość od krocza do podłoża i obliczyć 88,3% uzyskanej wartości. Wynik ten jest odległością, jaka powinna dzielić górną częścią siodełka i oś, do której przymocowane są pedały.
Demontaż składanego roweru
Jedną z największych zalet rower składanego jest to, że można go swobodnie przechowywać nawet w niewielkim mieszkaniu bez obaw o ograniczenie wolnej przestrzeni. Co więcej, z takim pojazdem możemy podróżować środkami komunikacji miejskiej nie martwiąc się jednocześnie o narzekanie innych pasażerów na brak miejsca. Demontaż modelu składanego jest bardzo prosty i trwa kilka minut. Aby obniżyć kierownicę, należy poluzować blokadę wspornika. Podobnie wygląda opuszczanie siodełka, choć w przypadku zabezpieczenia ze śrubą potrzebny nam będzie klucz imbusowy. W celu złożenia ramy musimy przekręcić dźwignię przy zawiasie i odkręcić nakrętkę blokującą. Należy przy tym uważać, aby nie uszkodzić mechanizmu blokady, gdyż jego naprawa najczęściej polega na zespawaniu obu części ramy. Wtedy składanie roweru nie jest już możliwe.
Dodaj komentarz
2 KOMENTARZ
May 19, 2023 at 8:03 am
Na tytułowym zdjęciu piękny Brompton, myślałem, że choć trochę będzie o nich… jeździ jak szosowy (prawie) a składa się do rozmiarów Jifo 16 (na ostatnim zdjęciu). Można głosować? Ta ja głosuję na Bromptona 🙂
Odpowiadać
June 20, 2023 at 8:44 am
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz i rekomendację.
Pozdrawiamy,
Zespol ZdrowyWysilek.pl
Odpowiadać