contact
contact

Słuchawki z redukcją szumów: najlepsze modele na rynku

Ostatnio aktualizowane: 22.02.24

 

Jak zapewne doskonale wiesz, dobrej jakości słuchawki nauszne z dużymi muszlami świetnie nadają się do blokowania odgłosów z otoczenia i pozwalają Ci cieszyć się w pełni ulubioną muzyką, podcastem lub audiobookiem. Oczywiście niektóre słuchawki douszne także mają takie właściwości, jednak o wiele lepsze efekty można zazwyczaj uzyskać w modelach nausznych.

Czasami jednak świat zewnętrzny może przenikać do Twoich uszu, a niepożądane odgłosy samolotów, ruch uliczny i gwar z otoczenia może poważnie zakłócać Twoje wrażenia słuchowe. Jeśli chcesz uniknąć całego tego niepotrzebnego hałasu, powinieneś rozważyć zainwestowanie pieniędzy w słuchawki z aktywną redukcją szumów (określane potocznie jako ANC), aby naprawdę odizolować się od otoczenia.

A to oznacza, że nadszedł teraz dobry moment na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu. Zaprezentujemy Ci w nim kilka sugestii, dotyczących słuchawek ze skuteczną redukcją szumów, ponieważ istniejąca jeszcze do niedawna ogromna przepaść między firmą Bose a innymi producentami audio w końcu zmniejszyła się na tyle, że konkurencja na rynku wreszcie jest stosunkowo wyrównana. Oczywiście Bose nadal oferuje jedne z najlepszych słuchawek z grupy ANC na rynku, ale urządzenia wielu innych marek mają własne rozwiązania tłumienia szumów, do tego o wysokiej jakości i znacznie niższej cenie. Zatem za chwilę dowiesz się, jakie modele słuchawek zasługują na uznanie w różnych kategoriach cenowych, ale najpierw jeszcze omówimy kilka najbardziej istotnych technologii w tego typu urządzeniach.

 

Aktywna redukcja szumów (ANC), a pasywna izolacja szumów

Wielu producentów słuchawek może twierdzić, że ich urządzenia izolują od szumu pochodzącego ze źródeł zewnętrznych lub redukują hałas, ale to nie znaczy, że takie słuchawki oferują odpowiednią aktywną redukcję szumów w postaci technologii ANC.

Pasywna izolacja szumów, czasami określana jako PNC, jest w zasadzie wymyślnym określeniem metody działania zbliżonej do typowych zatyczek do uszu. Mówiąc najprościej, gdy obiekt blokuje dźwięk, jak gruba muszla nausznik z pianką zapamiętującą kształt, która zamyka obszar wokół ucha, w ten sposób zupełnie pasywnie (czyli bez zasilania z choćby baterii) redukuje słyszany hałas otoczenia. Kiedy wkładasz palce do uszu, by nie słyszeć głośnego dźwięku, jest to najbardziej podstawowa forma pasywnej izolacji hałasu.

Natomiast aktywna redukcja szumów jest znacznie bardziej skomplikowana. Wykorzystuje ona mikrofony, które aktywnie rejestrują dźwięk otoczenia w danym pomieszczeniu, a następnie wytwarzają falę odwrotną, która zasadniczo tłumi dźwięk „zerując” go. Pomyśl o tym w ten sposób: Jeśli masz idealną falę sinusoidalną i odtwarzasz ją razem z jej odwrotną falą — lustrzanym odbiciem — rezultatem byłby całkowity brak fali. Oczywiście idealny wynik jest możliwy tylko teoretycznie, w rzeczywistości nie da się całkowicie zredukować odgłosów otoczenia, jako że fale dźwiękowe są zbyt skomplikowane. Ale obecne algorytmy ANC są dość skuteczne w eliminowaniu niskich i średnich częstotliwości. Do działania układów ANC wymagane jest jednak zasilanie bateryjne, stąd bierze się też „aktywna” (active) część nazwy tego rozwiązania.

Prawie wszystkie słuchawki ANC wykorzystują pewien stopień pasywnej izolacji szumów oprócz aktywnych obwodów, przede wszystkim z jednego powodu: jest to łatwy sposób, aby redukcja szumów była jeszcze skuteczna, bo sama technologia ANC zazwyczaj nie jest tak dobra w tłumieniu wysokich częstotliwości w porównaniu z niskimi i średnimi.

Co może, a czego nie może zrobić aktywna redukcja hałasu?

Jeśli nie używałeś wcześniej słuchawek ANC, musisz zrozumieć jedną rzecz: Chociaż redukcja szumów zmniejsza głośność hałasu z otoczenia, nie eliminuje jednak całkowicie wszystkich odgłosów i szumów. Jest też znacznie mniej skuteczna w eliminowaniu różnorodnych dźwięków. To nie jest jak wchodzenie do dźwiękoszczelnej komory za każdym razem, gdy zakładasz słuchawki ANC — to bardziej jak używanie wysoce skutecznych zatyczek do uszu, które, jak zapewne wiesz z doświadczenia, nie zapewniają jednak stuprocentowo skutecznego odcinania od otoczenia.

Co to znaczy? Większość rekomendowanych przez nas słuchawek typu ANC będzie w stanie całkiem nieźle stłumić dudnienie samolotu lub pociągu przejeżdżającego obok. To samo dotyczy warkotu głośnego klimatyzatora lub wentylatora. Ale są to spójne, stosunkowo niezmienne dźwięki — układowi łatwo jest zredukować dźwięki o niskiej i średniej częstotliwości, które niewiele się zmieniają. Ale hałas niejednorodny, taki jak muzyka, rozmowy, szczekanie psów — wszystko, co jest bardziej złożone — z pewnością sprawi układom ANC trochę kłopotów. Najlepsza eliminacja szumów do pewnego stopnia wyeliminuje te dźwięki, ale część z nich nadal będziesz słyszeć.

W tym miejscu powinniśmy również zauważyć, że niektórzy ludzie odczuwają specyficzny ucisk w uszach podczas korzystania z wydajnych układów ANC, podczas gdy inni niczego takiego nie zauważają. Warto zatem przymierzyć kilka par słuchawek w sklepie, zanim zainwestujesz na ślepo w drogi produkt (na przykład kupując przez Internet), który może powodować dyskomfort.

 

Polecane przez nas produkty

Zacznijmy od tego, że optymalny wybór będzie zależeć w dużej mierze od tego, do czego zamierzasz stosować swoje słuchawki. Inny model będzie się sprawdzał do słuchania muzyki na ulicy, inny do biegania w lesie, a jeszcze inny do grania w gry wideo lub te oferowane przez internetowe kasyno w domowym zaciszu.

W każdym razie sugerujemy przyjrzeć się takim modelom, jak na przykład:

  • Sennheiser HD 450BT — idealne słuchawki nauszne do stosowania w domu, kosztujące ok. 500 PLN. Słabo nadają się do noszenia poza domem z racji sporej masy, ale do zastosowań domowych trudno o lepszy sprzęt w tej cenie!
  • Sony WF-1000XM4 — małe słuchawki douszne, świetnie sprawdzające się na przykład na ulicy. Niestety dość drogie, bo kosztują około 1 100 PLN. Jeśli znajdziesz je w niższej cenie i potrzebujesz takiego urządzenia, to będzie to optymalny wybór!
  • Anker Soundcore Life P3 — inny model godnych uwagi słuchawek dousznych w niskiej cenie, ok. 250 PLN.
  • Bose Noise Cancelling Headphones 700 — zapewne najlepszy model w cenie do 400 PLN.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ