Ranking 9 najlepszych snowboardow w 2020

Ostatnio aktualizowane: 31.10.20

 

Snowboard – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Potrzebujesz nowej deski snowboardowej? Po zapoznaniu się z umieszczonym na tej stronie rankingiem z pewnością szybko znajdziesz właściwy model. Przygotowaliśmy opisy kilku sprzętów popularnych wśród początkujących, jak i doświadczonych sportowców. Wiele pochlebnych recenzji zebrał snowboard Burton Process Flying V, który jest przeznaczony dla średniozaawansowanych osób. Ma on symetryczny kształt i jest lekki, co zapewnia komfortową jazdę oraz precyzyjne kierowanie. Deska ma spiekany ślizg, który daje możliwość zjeżdżania ze stosunkowo dużą prędkością. Początkujący snowboardziści z pewnością będą zadowoleni z zakupu modelu Raven Pearl Mint. Ma on drewniany rdzeń i lakierowaną, odporną na uszkodzenia mechaniczne powierzchnię. Snowboard ma tłoczony, a tym samym łatwy w konserwacji ślizg.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

9 najlepszych snowboardow. Opinie w 2020 roku

 

Ranking snowboardów powstał z myślą o konsumentach poszukujących dobrej jakości sprzętów sportowych. Wskazane w zestawieniu produkty cieszą się zaufaniem konsumentów, co zwiększa szansę, że i Tobie przypadną do gustu.

 

Burton snowboard

 

1. Deska snowboardowa męska Burton Process Flying V

 

Do naszego zestawienia wybraliśmy snowboard Burton Process Flying V, który ma symetryczny kształt i biało-czarny kolor. Na jego powierzchni znajduje się duże logo producenta. Model jest przeznaczony dla średniozaawansowanych użytkowników, którzy czują się pewnie na stoku i oczekują jakości na najwyższym poziomie. Profil PurePop camber gwarantuje komfortową jazdę i możliwość łatwego manewrowania deską. Nawet jeśli w trakcie jazdy zdarzy Ci się popełnić błąd, będziesz mógł szybko go naprawić.

Przy produkcji deski snowboardowej wykorzystano technologię Dualzone EGD, co przekłada się na trwalszą konstrukcję. Włókna drewna w dwóch strefach ułożono prostopadle do pozostałej części. W miejscach, w których najczęściej dochodzi do uszkodzenia sprzętu, użyto najlepszej jakości drewna. Krawędzie Frostbite wykonano w ten sposób, aby zagwarantować użytkownikowi stabilność nawet w trakcie poruszania się po oblodzonym terenie. Wiązania The Channel są uniwersalne i mocne.

Powodem, dla którego model Burton Process Flying V cieszy się tak dużą popularnością wśród konsumentów, jest to, że w procesie jego produkcji wykorzystano wiele nowatorskich rozwiązań wpływających w dużym stopniu na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Trzeba przyznać, że sprzęt sportowy ma także atrakcyjny design. Deska nie jest podatna na zarysowania, więc jej początkowy wygląd utrzymuje się na długo.

 

 

 

 

Raven snowboard

 

2. Deska Raven Pearl Mint

 

Marzy Ci się dobry i tani snowboard? Mamy dla Ciebie ciekawą propozycję. Mowa tutaj o modelu Raven Pearl Mint w kolorze niebiesko-różowym. Jego długość jest równa 151 cm, a promień skrętu wynosi 6,8 m. Jest to sprzęt typu All Mountain i Freestyle, co oznacza, że z jego użytkowania będą zadowolone osoby mające doświadczenie w jeździe na desce snowboardowej i chcące osiągać sporą prędkość i wykonywać skomplikowane manewry. Producent zapewnia, że na zakup modelu mogą zdecydować się także początkujący użytkownicy.

Deska snowboardowa ma drewniany rdzeń. Wykonano ją w całości ręcznie, co dowodzi o staranności. Powierzchnię modelu polakierowano, aby zagwarantować większą wytrzymałość produktu. W procesie produkcji Raven Pearl Mint wykorzystano także włókno szklane (High density biax fiberglass), które nadaje konstrukcji lepszą sprężystość. Tłoczony ślizg Extruded IS4400 jest łatwy w konserwacji, a jego ewentualna naprawa nie jest zbyt kosztowna.

Wiele osób potwierdza, że warto inwestować w produkty Raven. Snowboard, który polecamy, zdobył sporo pozytywnych komentarzy, a większość osób wystawiających opinie na jego temat podkreśla, że jazda na desce jest komfortowa. Protektory zrobiono z kompozytu, który nie jest podatny na działanie niskich temperatur. Materiał ten zwiększa wytrzymałość modelu.

 

 

 

 

Nitro snowboard

 

3. Nitro The Doppleganger Split snowboard 

 

Przygotowane zestawienie nie byłoby kompletne bez modelu Nitro. Snowboard The Doppleganger Split ma czarno-pomarańczowy kolor. Producent zredukował wagę sprzętu poprzez zastosowanie rdzenia KOROYD/BALSA. Ma on mikrokanaliki, a na obrysie i pod insertami znajdują się wzmocnienia. Dzięki odpowiedniej konstrukcji rdzenia możliwa jest jazda nawet po terenie, na którym znajduje się świeży śnieg. Użytkownicy wskazują też, że osiągnięcie satysfakcjonującej prędkości nie jest trudne czy czasochłonne.

Deska snowboardowa ma nieco dłuższy nosek niż tail, co wpływa pozytywnie na komfort jazdy (kształt Directional). Konstrukcja Cam-out sprawia, że manewrowanie sprzętem jest łatwiejsze. Promień skrętu z przodu jest większy niż z tyłu, dlatego przy wychodzeniu z zakrętów możliwe jest osiągnięcie większej prędkości. W modelu zastosowano inserty, które są kompatybilne z systemem Voile. Klamry zabezpieczające są na tyle solidne, że nie ma obaw o ich odpięcie.

Osobom szukającym wytrzymałego sprzętu, polecamy Nitro The Doppleganger Split. Ten dobry snowboard ma odpowiednio zabezpieczoną powierzchnię. Laminat DIAMOND LAMINATES z włókna szklanego jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli będziesz dbał o bezpieczne przenoszenie i przechowywanie deski, zachowa ona początkowe właściwości i sprawność na długi czas. W rezultacie nie będziesz musiał zbyt często inwestować w nowy sprzęt, co jak wiadomo, wiąże się z dużymi kosztami.

 

 

 

 

Snowboard deska

 

4. Lib Tech Deska Libtech Sk8 Banana Btx Fade

 

Twoją pasją jest snowboard? Deska Libtech SK8 Banana BTX Fade bez wątpienia spełni Twoje oczekiwania i uprzyjemni jazdę. Do takich wniosków można dojść po przeczytaniu opinii konsumentów, które w większości zawierają wiele pochlebstw. Nie można też zapominać o tym, że rekomendowany model jest dostępny na rynku od kilkunastu lat i nadal wzbudza duże zainteresowanie kupujących, co świadczy o wysokiej jakości jego wykonania.

Deska snowboardowa ma pofalowaną krawędź z 7 punktami kontaktowymi. Jak wskazuje producent, większość dostępnych na rynku modeli ma tylko 2 punkty kontaktowe. Podczas jazdy na Libtech SK8 Banana BTX Fade użytkownik ma zapewnioną odpowiednią stabilność, co z kolei pozwala na wykonywanie bardziej skomplikowanych manewrów. Ścianki boczne UHMW Sintered Sidewalls są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wykonano je przy wykorzystaniu procesu spiekania. Wzdłuż ścian bocznych zastosowano wzmocnienia Birch Internal Sidewalls.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto inwestować w deskę snowboardową Libtech SK8 Banana BTX Fade, może do jej zakupu zachęci Cię to, że ma ona ekologiczny ślizg TNT, który zapewnia szybką jazdę i jest łatwy w konserwacji. Potwierdzają to osoby, które od dłuższego czasu użytkują ten sprzęt. Wykorzystane do produkcji modelu drewno jest wytrzymałe. Dodatkowe wzmocnienie stanowi włókno szklane.

 

 

 

 

Ride snowboard

 

5. Ride Twinpig Deska snowboardowa

 

Sprzętem, którego nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu, jest snowboard Ride Twinpig, którego długość wynosi 142 cm. W ofercie producenta znajdziemy także modele mierzące: 148 cm, 151 cm i 154 cm. Produkt ma szaro-biały kolor i ciekawą grafikę, która wygląda jak napis wykonany sprayem. Deska snowboardowa jest najczęściej wybierana przez mężczyzn. Nadaje się ona do jazdy typu All mountain i Freestyle, co oznacza, że spełni oczekiwania średniozaawansowanych i zaawansowanych użytkowników.

W modelu zastosowano rdzeń Foundation, dzięki któremu prowadzenie deski jest łatwiejsze, a w razie wystąpienia niebezpiecznych sytuacji łatwiej wyprowadzić ją na odpowiedni tor. Przy produkcji wykorzystano technologię Hybrid Glass, która polega na tym, że na topie znajduje się potrójnie, a na spodzie podwójnie plecione włókno, co zwiększa trwałość sprzętu. Ściankę zrobiono z uretanu (Slimewalls), która zapewnia większą kontrolę podczas jazdy po twardym śniegu.

Czytając opinie na temat deski snowboardowej Ride Twinpig, można dojść do wniosku, że jest to bardzo atrakcyjny model umożliwiający szybką i bezpieczną jazdę po stoku. Sprzęt jest wytrzymały, bo zrobiono go z najlepszych gatunkowo materiałów. Jego powierzchnia przez długi czas jest idealnie gładka i pozbawiona zarysowań. Konserwacja modelu nie jest zbyt skomplikowana. Plusem jest także atrakcyjny design produktu.

 

 

 

 

Gnu snowboard

 

6. Deska snowboardowa Gnu Hyak

 

Snowboard Gnu Hyak ma długość równą 163 cm. Deska jest przeznaczona dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem zimowym. Producent zapewnia jednak, że model jest odpowiedni także dla średniozaawansowanych użytkowników. Produkt ma czerwono-niebieski kolor. Deskę snowboardową przystosowano do jazdy typu All mountain i Freestyle. Ma ona krawędź Magne Traction połączoną miękkim flexem. Dzięki takiej konstrukcji łatwe staje się m.in. skręcanie czy jazda po lodzie.

Rdzeń zrobiono z dwóch rodzajów drewna, które są bardzo mocne. W związku tym ta deska snowboardowa sprawdzi się podczas wielu sezonów. Tłoczony ślizg Co-Extruded Base jest wytrzymały i umożliwia jazdę z dużą prędkością. Co istotne, jego konserwacja nie jest skomplikowana. Aby wzmocnić sprzęt, zastosowano w nim podwójnie kładzione włókno szklane. Warto podkreślić, że model jest produkowany w fabryce Mervin Manufacturing, która jest uznawana za najbardziej ekologiczną (pod względem użytych materiałów i recyklingu).

Po przeczytaniu zamieszczonych w Internecie opinii można zyskać pewność, że deska snowboardowa Gnu Hyak jest jednym z lepszych produktów na rynku. Sprzęt można nazwać uniwersalnym, ponieważ dostosowano go do potrzeb zarówno osób początkujących, jak i zaawansowanych. Model jest wytrzymały, a rozwijanie pożądanej prędkości nie trwa zbyt długo. Jazda na desce jest stabilna, co wpływa dobrze na bezpieczeństwo.

 

 

 

 

K2 snowboard

 

7. Deska snowboardowa K2 Kandi 

 

Wykonany przez użytkowników test snowboardów potwierdził, że bardzo dobrym modelem jest K2 Kandi. Ta deska snowboardowa jest przeznaczona dla młodych dziewczyn, które chcą rozpocząć swoją przygodę z jazdą na stoku. Dla osób początkujących bardzo ważne jest to, aby sprzęt miał odpowiedni kształt gwarantujący maksymalną stabilność. Takim produktem jest rekomendowany przez nas model. Jest on dostępny w rozmiarze: 129 cm, 134 cm, 137 cm i 141 cm.

W desce snowboardowej zastosowano technologię Twin Rocker Baseline (lekko podniesiony przód i tył), która zwiększa płynność jazdy i umożliwia szybką reakcję. Wykonywanie bardziej wymagających manewrów nie jest więc trudne. Produkt zrobiono z najlepszych gatunkowo materiałów, co stanowi gwarancję długiego czasu użytkowania. Snowboard K2 pokryto laminatem BIAXIAL GLASS zapewniającym ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Produkt ma fioletowo-czerwony kolor i bardzo podoba się szczególnie młodym dziewczynom.

Zgodnie z opiniami użytkowników deska snowboardowa K2 Kandi jest estetycznie wykonana i bardzo wytrzymała. Jazda na niej okazuje się wygodna, a wykonywanie manewrów niezbyt trudne. Ślizg 2000-EXTRUDED gwarantuje płynność ruchów. Konserwacja sprzętu nie jest zbyt skomplikowana ani czasochłonna.

 

 

 

 

Capita snowboard

 

8. Deska Snowboardowa Capita Children Of The Gnar

 

Ze względu na to, że opinie o snowboardach Capita są pochlebne, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej oferowanym przez producenta modelom i wybraliśmy spośród nich ciekawą propozycję. Mowa tutaj o desce snowboardowej Children Of The Gnar, która jest przeznaczona dla młodych entuzjastów jazdy na stoku (model Junior). Jest to mniejszy odpowiednik modelu The Black Snowboard Of Death, więc dziecko może mieć ten sam snowboard, co jego rodzic. To duży atut, biorąc pod uwagę, że pociechy często chcą naśladować starszych i mieć to, co oni.

Istnieje możliwość zakupu modelu o długości 141 cm lub 149 cm. Rdzeń wykonano z topoli, która jest wytrzymała. Do produkcji wykorzystano jeden kawałek drewna, co oznacza, że konstrukcja jest gładka. W związku z tym użytkownik ma zapewnioną płynną jazdę. Warto dodać, że drewno ma certyfikat Forest Stewardship Council, co oznacza, że pochodzi ono ze sprawdzonego źródła. Technologia FULL ABS1000 SIDEWALLS gwarantuje solidnie wzmocnienie konstrukcji ścianek bocznych.

Snowboard Capita Children Of The Gnar to model, który warto kupić, o czym zapewniają konsumenci. W desce zastosowano technologię MULTITECH LEVEL 2 DEEPSPACE SILKSCREEN, która polega na odpowiednim sposobie nałożenia laminatu, tak aby dobrze przywierał on do konstrukcji i nie niszczył się szybko.

 

 

 

 

Roxy snowboard

 

9. Deska Roxy Sugar Banana

 

Jeśli jesteś kobietą szukającą dobrej jakości deski snowboardowej, a przy tym chcesz, aby wyglądała ona atrakcyjnie, polecamy Ci model Roxy Sugar Banana. Ma on ciekawy design, więc przyciąga wzrok innych osób. Model jest dostępny w rozmiarze: 142 cm, 146 cm, 149 cm i 152 cm. Sprzęt spełni oczekiwania początkujących fanów jazdy po stoku. Kształt deski to rocker/camber, czyli tzw. hybryda.

Snowboard Roxy Sugar Banana jest miękki, co zwiększa łatwość skręcania. Nawet osoba, która nie ma żadnego doświadczenia w jeździe, będzie mogła łatwo zachować stabilność. Model ma rdzeń Kind Hearted, który wykonano z wysokiej jakości drewna pochodzącego ze sprawdzonego źródła (potwierdzeniem certyfikat FSC). W desce snowboardowej zastosowano podwójnie kładzione włókno szklane poprawiające jej wytrzymałość. Wcięcia boczne są głębsze, aby ułatwić manewrowanie sprzętem. Model ma tłoczony ślizg, który w razie konieczności można bardzo łatwo naprawić.

Jeśli zdecydujesz się na zakup Roxy Sugar Banana, warto dodatkowo zainwestować w dobrej jakości pokrowiec na snowboard. To da Ci pewność, że produkt na długo zachowa atrakcyjny wygląd. Osoby użytkujące rekomendowany przez nas sprzęt, potwierdzają, że ma on wszystkie cechy, jakie powinna mieć dobra deska.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki snowboard kupić?

 

Dla wszystkich snowboardzistów, nie tylko doświadczonych, ale i tych początkujących, przygotowaliśmy poradnik o tym, jaki snowboard wybrać. Sprawdziliśmy, co jest najważniejsze podczas dobierania właściwego sprzętu do szusowania po stoku. Okazało się, że ważną rolę odgrywa nie tylko długość deski, ale też kilka innych cech. Wszystkie potrzebne informacje znajdują się poniżej.

 

 

Rodzaje desek

Sprzęt snowboardowy musi być dopasowany do naszych umiejętności i preferowanego stylu jazdy. Jest kilka rodzajów desek:

All mountain – nadaje się dla początkujących i średniozaawansowanych osób. To stosunkowo tani i najbardziej uniwersalny snowboard, umożliwiający jazdę przodem, a także tyłem. Mimo że deska jest szeroka, można bez trudu zainicjować skręt, a także ćwiczyć swoje pierwsze akrobacje w snow parku;

Freeride – jeżdżą na niej głównie bardziej doświadczeni snowboardziści. Sprzęt ten jest przystosowany do poruszania się po świeżym śniegu, jednak dobrze sprawdza się też na ubitych, przygotowanych trasach. Deska jest długa i szeroka, zwykle można na niej jeździć przodem lub tyłem, choć są też wyprofilowane modele, umożliwiające jazdę tylko jedną stroną;

Freestyle – jest odpowiednia dla osób lubiących wykonywać różne akrobacje. Deska jest miękka i szeroka (najszersza wśród wszystkich rodzajów), można na niej jeździć tyłem i przodem. Dobrze sprawdza się ona na przygotowanej trasie oraz świeżym, miękkim śniegu;

Alpejskie – są długie, wąskie i w większości twarde, nadają się dla miłośników szybkiej oraz agresywnej jazdy. Wśród sprzętów alpejskich znajdziemy modele slalomowe i gigantowe.

 

Długość

Długość snowboardu jest mierzona w centymetrach i obejmuje zakres od 95 cm do 185 cm (niektóre deski są nieco dłuższe). Aby dobrać odpowiedni sprzęt, możemy postawić go przed sobą i zobaczyć, dokąd nam sięga. Krótki snowboard to taki, którego koniec znajduje się na wysokości brody. Poleca się go początkującym osobom, ponieważ można na nim łatwo manewrować. Krótka deska pozwala również na ćwiczenie trików w snow parku. Modele średniej długości, sięgające maksymalnie do nosa, przeznaczone są dla średniozaawansowanych i zaawansowanych osób. Te bardzo długie, których koniec jest na wysokości oczu lub wyżej, nadają się do jazdy po śnieżnym puchu oraz rozwijania dużej prędkości na krawędziach. Po bardzo długie deski sięgają głównie snowboardziści z wieloletnim doświadczeniem.

Żeby dobrać właściwy sprzęt pod względem długości, musimy sprawdzić, ile ważymy, ponieważ waga użytkownika dyktuje to, jaką twardość i elastyczność należy wybrać. Deski są wygięte w centralnej części i nie opierają się w tym miejscu o podłoże, kiedy położy się je płasko na ślizgu. Aby dowiedzieć się, jaki jest najlepszy snowboard, najpierw sami musimy się zważyć i dopiero potem dobrać właściwy model, zapewniający równomierne rozkładanie ciężaru na całej powierzchni. W przypadku kobiet wygląda to następująco:

waga do 40 kg – długość od 135 do 140 cm;

od 40 do 50 kg – długość od 139 do 150 cm;

od 50 do 60 kg – długość od 142 do 155 cm;

od 60 do 70 kg – długość od 150 do 160 cm;

od 70 do 90 kg – długość minimalna to 155 cm;

ponad 90 kg – długość minimalna to 160 cm.

 

W przypadku mężczyzn wartości te są nieco inne:

waga do 40 kg – długość do 150 cm;

od 40 do 50 kg – długość od 145 do 155 cm;

od 50 do 60 kg – długość od 145 do 158 cm;

od 60 do 70 kg – długość od 149 do 160 cm;

od 70 do 80 kg – długość od 153 do 164 cm;

od 80 do 90 kg – długość od 155 do 166 cm;

ponad 90 kg – długość minimalna to 165 cm.

Szukając idealnej deski, zawsze trzeba sprawdzić maksymalną wagę użytkownika. Nie powinniśmy nadmiernie obciążać sprzętu snowboardowego, jeżeli chcemy zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa w czasie jazdy.

 

Szerokość

Nie zawsze węższa deska okazuje się bardziej zwrotna, gdyż sporo w tej kwestii zależy też od naszych umiejętności. Doświadczeni snowboardziści podkreślają, że snowboard nie może być za wąski, a więc pięty i palce nie powinny zbyt mocno wystawać poza jego krawędzie. Szersze deski są polecane mężczyznom, a węższe kobietom.

 

 

Wewnętrzna konstrukcja

Są dwa podstawowe typy wewnętrznej konstrukcji sprzętów snowboardowych: fullcap (cap) i sidewall (sandwich). Różnią się one stabilnością, a także odpornością na wstrząsy. Deski zaliczane do grupy fullcap mają skrzynkową konstrukcję, boki i górna warstwa są wykonane z jednego materiału. Są one lekkie i pozwalają na łatwe manewrowanie, ale też są mniej stabilne. Modele fullcap są wybierane przez osoby początkujące. Sprzęty sidewall mają warstwową konstrukcję, poszczególne warstwy leżą na sobie i są poprzekładane. Brzegi są wzmocnione tworzywem ABS, a wierzch pokrywa się laminatem. Deski sidewall wykazują większą odporność na drgania i są bardziej stabilne. Nadają się one dla zaawansowanych snowboardzistów, lubiących jeździć z dużą prędkością i ćwiczyć akrobacje w snow parku.

 

Rdzeń

Znajdujący się wewnątrz deski rdzeń ma wpływ na jej trwałość i solidność. Zazwyczaj jego materiałem wykonania jest drewno, które stosunkowo dużo waży, ale jednocześnie wyróżnia się elastycznością i wytrzymałością. Do produkcji rdzenia coraz częściej wykorzystywane są też inne, lżejsze materiały. To m.in. kevlar, włókno karbonowe czy włókno szklane. Rdzeń w deskach dla dzieci zazwyczaj jest wykonywany z pianki.

 

Profil

Wyróżnia się cztery główne profile desek snowboardowych. Są to:

camber – snowboard jest wygięty między wiązaniami, co zapewnia dobre trzymanie się krawędzi po osiągnięciu dużej prędkości jazdy, a także stabilność przy lądowaniu. To najbardziej uniwersalny profil;

rocker – deska jest wygięta w przeciwną stronę niż camber. To bardzo dobra propozycja dla początkujących, ponieważ popełnianie drobnych błędów nie wpływa negatywnie na komfort czy bezpieczeństwo jazdy;

flat – to profil płaski, stanowi połączenie głównych cech cambera i rockera. Krawędź deski przylega na całej długości do podłoża;

hybryda – to połączenie wyżej wymienionych profili, występujące w różnych wersjach, np. rocker-camber-rocker czy flat-camber-flat-camber-flat.

 

Ślizg

Od ślizgu uzależnione jest to, jak bardzo rozpędzimy się na stoku. Jeżeli jest on tłoczony (extruded), nie ma potrzeby pamiętania o regularnej konserwacji, a ewentualna naprawa nie powinna być kłopotliwa. Jednak jest to najwolniejszy ślizg, szybszy jest ten spiekany (sintered), wymagający konserwacji co pewien czas. Najszybszym ze ślizgów jest electra (sintered graphite). Systematyczne woskowanie powierzchni ślizgowej to konieczność, aby zachowała swoje właściwości.

 

Flex

Flex to inaczej twardość, zwykle podawana jest w skali od 1 do 10, przy czym 1 oznacza bardzo miękką deskę, a 10 – bardzo twardą. Żeby znaleźć najlepszy snowboard, musimy pamiętać o tym, że wyższy flex zapewnia precyzję prowadzenia deski, ale też wymaga posiadania dużych umiejętności. Czasami lepszym wyborem jest miękki model, zwłaszcza gdy nie mamy dużego doświadczenia w jeździe.

 

 

Design

Design sprzętu snowboardowego nie wpływa na jego wytrzymałość i szybkość jazdy, ale w pewien sposób może wyrażać nasz charakter. Wielu snowboardzistów zwraca dużą uwagę na wygląd deski, dlatego producenci dbają o to, aby oferowane przez nich sprzęty były dostępne w różnych, ciekawych wersjach kolorystycznych. 

 

Snowboardy w dobrych cenach

Często osoby chcące nauczyć się jeździć na snowboardzie obawiają się, że zakup deski będzie zbyt kosztowny i wolą ją wypożyczyć. Jednak nie musi tak być. Nie ma potrzeby inwestowania w drogi sprzęt renomowanego producenta, zwłaszcza gdy nie mamy pewności, że jazda na snowboardzie rzeczywiście się nam spodoba. W sklepach jest sporo desek, które kosztują mniej niż 1000 zł. Za model dla profesjonalisty trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych. 

 

 

FAQ

 

P1: Narty czy snowboard – co łatwiejsze?

Osoby wybierające się na urlop w górach często zastanawiają się, na czym łatwiej można się nauczyć jeździć. Zarówno w przypadku nart, jak i snowboardu, należy zadbać o wzmocnienie mięśni i zwiększenie wydolności organizmu, bo brak kondycji utrudnia uprawianie każdego sportu. Jak twierdzą specjaliści, podstawy jazdy szybciej można opanować na desce snowboardowej, zwłaszcza jeśli mamy doświadczenie w poruszaniu się na deskorolce czy desce surfingowej. Jednak ciekawe jest, że to na nartach można wcześniej rozpocząć naukę jazdy – już od 3. roku życia. Deskę snowboardową mogą założyć dzieci w wieku 4-6 lat, bo poruszanie się na niej wymaga dobrze rozwiniętej koordynacji ruchowej.

 

 

P2: Jak ustawić wiązania snowboardu?

Ustawienie wiązań snowboardowych ma istotny wpływ na komfort jazdy. Po założeniu deski nie powinniśmy odczuwać dyskomfortu, drętwienia ani bólu nóg. Warto więc korygować kąt wiązań, nawet o kilka stopni. Lewa stopa powinna być skierowana lekko na zewnątrz w lewą stronę, a prawa lekko w prawą stronę (nie musimy przy tym zachowywać symetrii, noga prowadząca może być ustawiona pod nieco większym kątem). Jeżeli stopy będą rozstawione za blisko siebie, możemy mieć problem z inicjowaniem skrętów. Z tego względu rozstaw nóg powinien być zbliżony do szerokości barków. Przypinając deskę, należy też zwrócić uwagę na ustawienie pasków, zwłaszcza tego od strony kostek. Ma on znajdować się na zgięciu buta i równomiernie opinać go z każdej strony.

 

P3: Snowboard – jak jeździć?

Przed rozpoczęciem jazdy na desce snowboardowej musimy określić swoją pozycję, czyli wybrać stopę wykorzystywaną do wykonywania manewrów. Pierwsze próby zjazdu zwykle wykonuje się z tylko z jedną przypiętą do wiązań stopą, druga służy do odpychania się od podłoża. W ten sposób można lepiej poznać swój sprzęt snowboardowy i jego możliwości. Po opanowaniu podstaw można już przypiąć obie stopy do wiązań. Prawidłowa pozycja wyjściowa do zjazdu to lekko wysunięte do przodu deski ramiona i głowa zwrócona przed siebie. Ciężar ciała ma być równomiernie rozłożony na stopy. Trzeba unikać nadmiernego pochylania się do tyłu i do przodu, gdyż grozi to niespodziewanym upadkiem.

 

P4: Jak się ubrać na snowboard?

Na stok trzeba się odpowiednio ubrać, aby nie odczuwać mrozu, ale też nie narazić organizmu na przegrzanie czy przewianie. Podstawowym elementem stroju snowboardowego są spodnie, które muszą być ciepłe i odporne na przemakanie. To samo dotyczy kurtki, która ma zakrywać plecy i być dobrze dopasowana do ciała, ale jednocześnie nie może ograniczać swobody ruchów. Kurtka snowboardowa powinna być wodoodporna i wiatroszczelna, przyda się kilka kieszonek na skipass, telefon czy portfel. Nie można też zapomnieć o rękawicach, które chronią dłonie przed odmrożeniem. Ponieważ to głównie one mają kontakt ze śniegiem, muszą być uszyte z solidnych, nieprzemakających materiałów. Strój snowboardzisty uzupełniają: bielizna termoaktywna, ciepłe skarpety i kask. 

 

 

P5: Ile kosztuje snowboard?

Sama deska snowboardowa kosztuje od 300 zł do nawet 5000 zł, w zależności m.in. od producenta. Do tego trzeba też doliczyć koszt zakupu ciepłych i nieprzemakalnych ubrań. To dodatkowe kilkaset złotych, tyle zapłacimy też za buty i kask. Doświadczeni snowboardziści radzą, aby osoby początkujące zaopatrzyły się także w specjalne ochraniacze, dzięki którym można uniknąć siniaków i bólu. Te na biodra kosztują średnio ponad 100 zł, a na kolana ok. 70 zł. Wyjazd na snowboard nie musi wiązać się z bardzo dużym wydatkiem. Przy każdym stoku działają wypożyczalnie. Wypożyczenie sprzętu na cały dzień kosztuje kilkadziesiąt złotych, czasami można trafić na korzystne promocje. 

 

 

Gdzie na snowboard?

 

Jeśli wiesz już, jaki snowboard jest polecany przez doświadczonych sportowców, nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem właściwego sprzętu. Jednak po zakupie deski mogą pojawić się wątpliwości, gdzie najlepiej wypróbować jej możliwości. Oto kilka propozycji, gdzie warto wybrać się na snowboard.

 

 

Czechy

Osoby, które nie chcą wybierać się w zbyt długą podróż za granicę, mogą zdecydować się na wycieczkę do Czech, czyli państwa sąsiadującego z Polską. Jednym z najbardziej popularnych ośrodków jest Szpindlerowy Młyn w Karkonoszach, gdzie są aż trzy snowparki. Miejscem odpowiednim dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych snowboardzistów jest Horní Mísečky, czyli snowpark usytuowany między schroniskami Hořec i Kleč. Jego teren jest oddzielony od tras zjazdowych, dużym udogodnieniem jest też własny wyciąg. To bardzo znane miejsce, gdyż organizowane są tu zawody Pucharu Republiki Czeskiej i inne imprezy sportowe. Ciekawe ośrodki znajdziemy też po czeskiej stronie Beskidów (np. Pustevny) czy na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich, w miejscowości Rejdice.

 

Słowacja

Również na Słowacji można znaleźć wiele miejsc odpowiednich do ćwiczenia swoich snowboardowych umiejętności. To kraj przyciągający zimą coraz więcej polskich turystów, co wynika ze stosunkowo krótkiego czasu podróży, pięknych krajobrazów oraz dobrze rozwiniętej infrastruktury. Snowboardzistom poleca się w szczególności ośrodek Tatrzańska Łomnica, który jest zlokalizowany przy szczycie Łomnica (jego wysokość to 2632 m n.p.m.). Poza dobrze przygotowanymi trasami, także narciarskimi i saneczkarskimi, ośrodek oferuje również wiele ciekawych miejsc na relaks, w tym muzyczny pub, dyskotekę i restaurację w jednym.

W centralnej części Słowacji znajduje się ośrodek Jasná Niżne Tatry zlokalizowany na terenie będącym częścią Parku Narodowego Napant. To miejsce zapewniające dobre warunki do szusowania zarówno snowboardzistom, jak i narciarzom. Do dyspozycji jest tu ok. 50 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Śnieg leży na nich przez minimum 5 miesięcy w roku, co zapewnia nowoczesny system naśnieżania.

 

 

Austria

Ciekawą alternatywą dla Tatr, Beskidów i Karkonoszy są Alpy, a dokładniej ich austriacka część. Snowboardziści z różnych zakątków świata odwiedzają chętnie m.in. położony w Tyrolu Fieberbrunn. Są tu dobrze przygotowane stoki z oświetleniem działającym do późnych godzin wieczornych, zlokalizowanym przy wyciągu funparkiem, a także snowparkiem z halfpipem. Miłośnicy jazdy na snowboardzie często podróżują także do tyrolskiego Zillertal, gdzie działa ośrodek Hochfügen. Jest on otoczony wysokimi górami, a szerokie stoki mają wysokość od 1500 do nawet 2400 m n.p.m. Śnieg na trasach leży bardzo długo, bo od początku grudnia aż do początku maja.

 

Gdzie na snowboard w Polsce?

W Polsce również jest kilka miejsc dobrze przystosowanych do potrzeb snowboardzistów. Obecnie popularnym kierunkiem zimowych wyjazdów jest ośrodek Zieleniec w Kotlinie Kłodzkiej, co wynika z rozbudowanej bazy noclegowej i nowoczesnej infrastruktury. Jest tutaj snowpark i 28 km różnych tras, odpowiednich dla początkujących oraz zaawansowanych osób. Do niedawna głównym ośrodkiem narciarskim i snowboardowym w Polsce był Kasprowy Wierch. Ze szczytu o wysokości 1987 m n.p.m. można podziwiać panoramę Tatr, które zimą przypominają nieco Alpy. Miejsce to jest polecane bardziej doświadczonym snowboardzistom, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności. Dobrze przygotowane trasy znajdziemy też w Szczyrku (ich długość wynosi ok. 20 km) i miejscowości Sienna na Dolnym Śląsku.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments