Stabilizatory stawu skokowego ranking

Ostatnio aktualizowane: 13.12.24

 

Stabilizator stawu skokowego Zamst A2-DX oraz model Oppo 1109 to produkty, które zyskały największą przychylność konsumentów w 2024 roku i dlatego znalazły się na szczycie naszego rankingu. Jak wyłoniliśmy te modele? W czasie analizy rynku uwzględniliśmy oceny użytkowników, to jakie certyfikaty mają dane produkty, jak również to, czy spełniają wszelkie kryteria dotyczące stabilizatorów, które umieściliśmy w naszym poradniku. Pierwszy z wymienionych produktów, czyli stabilizator Zamst nie ogranicza ruchów i pozwala na swobodne chodzenie. Stanowi propozycję dla tych, którzy chcą chronić stopę przed ponowną kontuzją. Prezentowany model wykonano z solidnych materiałów, które są odporne na uszkodzenia i nie podrażniają skóry. Natomiast stabilizator Oppo 1109 ma taśmy mocujące, które dodatkowo wspierają nogę. Też chroni przed ponownym skręceniem i jest zalecany przy rehabilitacji. Jeśli jednak szukasz nieco innego produktu, na przykład usztywniającego stopę, również po złamaniu, zapraszamy Cię do dalszej części naszego artykułu, w którym umieściliśmy kilka innych, równie ciekawych propozycji. Przygotowaliśmy też poradnik dotyczący zakupu stabilizatora.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Nawet po założeniu stabilizatora możemy swobodnie ruszać stopą. Nic nas nie uciska, więc mamy zapewniony odpowiedni komfort w trakcie noszenia. Produkt wykonany jest z dobrych gatunkowo materiałów. Nie przegrzewa stopy i jest wyjątkowo lekki, dlatego nie czuć go na stopie.

Wady

Prezentowany model jest stosunkowo drogi. W efekcie nie każdy może sobie pozwolić na jego zakup. Niektóre osoby mają problem z jego założeniem.

Podsumowanie

Stabilizator zyskał wiele pozytywnych opinii, dlatego jest chętnie wybierany przez konsumentów. Produkt będzie odpowiedni jako ochrona przed kontuzją, a także w trakcie rekonwalescencji po skręceniu kostki. Jest solidnie wykonany i trwały.

Drugi wybór

Zalety

Taśmy mocujące zapewniają odpowiednią stabilizację stopy i skutecznie chronią przed kontuzją. Stabilizator można kupić w wielu rozmiarach, co pozwala dostosować model do wielkości naszej stopy. Materiał, z którego zrobiono produkt jest łatwy w pielęgnacji.

Wady

Niektórzy konsumenci zauważyli, że po pewnych czasie produkt zaczyna uciskać stopę, co negatywnie wpływa na komfort noszenia. Użytkownicy twierdzą też, że stopa nie ma zapewnionej odpowiedniej wentylacji, dlatego szybko się poci.

Podsumowanie

Produkt dostępny jest w atrakcyjnej cenie. Może być stosowany w wielu przypadkach np. po zdjęciu gipsu ze stopy. Stabilizator łatwo się zakłada. Dostosowuje się on do kształtu naszej stopy. Jest wykonany z dobrych jakościowo tworzyw.

Rozważ też

Zalety

Produkt został wyposażony w specjalną wkładkę silikonową, która zapewnia dobrą amortyzację i podnosi poziom bezpieczeństwa w trakcie użytkowania stabilizatora. Model ten dostępny jest w wielu rozmiarach. Łatwo się go zakłada i jest niemal niewyczuwalny na stopie.

Wady

Pewna grupa użytkowników, która miała okazję przetestować model uważa, że trudno utrzymać go w czystości, szczególnie jeśli zakupimy stabilizator w kolorze beżowym. Minusem jest także to, że po pewnym czasie na powierzchni stabilizatora pojawiają się przetarcia.

Podsumowanie

Prezentowany model jest polecany zarówno przez sportowców, jak i lekarzy. Zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, więc stopa nie poci się zbyt mocno. Stabilizator został zrobiony z miękkich i przyjemnych dla skóry materiałów.

 

 

Najlepsze stabilizatory stawu skokowego w 2024 roku

 

Urazy kostki są zmorą nie tylko wielu sportowców. Gdy zbliża się zima, ogromna ilość osób ląduje w szpitalu ze zwichniętym stawem skokowym. W czasie rekonwalescencji ważne jest ustabilizowanie kostki, co wcale nie musi oznaczać ciągłego leżenia lub siedzenia. Wystarczy dobry stabilizator stawu skokowego. Dlatego też przygotowaliśmy ten ranking, zawierający najlepsze modele dostępne na polskim rynku.

 

Zamst A2-DX

 

Najlepszy stabilizator stawu skokowego to Zamst A2-DX. Jest to produkt, który zabezpieczy nas przed urazami i wesprze nogę w czasie rekonwalescencji po kontuzji. Nie ogranicza nas, jego noszenie nie jest więc przykrym obowiązkiem. Wręcz przeciwnie mamy zapewniony pełen zakres ruchu w stawie, a nasza kostka jest zabezpieczona przed urazami.

Doskonale chroni przed ponownym skręceniem stawu skokowego. Specjalne, krzyżujące się taśmy zapewniają nam odpowiednią stabilizację przednią. Produkt ten ma paski antypoślizgowe wewnętrzne i zewnętrzne, a więc zakładanie i noszenie jest wygodne. Wysoki komfort noszenia to również zasługa lekkiej wagi.

Te wszystkie zalety stabilizatora potwierdzają nie tylko pozytywne oceny konsumentów, ale także sama Francuska Federacja Piłki Siatkowej, gdyż produkt był testowany przez reprezentację Francji. Produkt może być stosowany w rehabilitacji po skręceniu II i III stopnia.

Dostępny jest w rozmiarach: S 37-40 lub 35-39, M 40-44 lub 39-43, L 44-47 lub 43-46 oraz XL 47-52 lub 46-50. Konsumenci w swoich ocenach podkreślają, że to solidnie wykonany produkt, zapewniający nam komfort w czasie chodzenia.

Stabilizator stawu skokowego Zamst A2-DX to produkt stosowany w rehabilitacji po skręceniu stawu skokowego II i III stopnia. Model ten dostępny jest w rozmiarach od S do XL. Polecany jest przez profesjonalnych sportowców.

 

Zalety

Nie ogranicza ruchu: Niektóre stabilizatory bardzo usztywniają nogę i ograniczają nasze ruchy. Na szczęście producent zadbał o to, aby ten produkt zachowywał się zupełnie inaczej. Osoba nosząca prezentowany stabilizator nie musi obawiać się, że ten będzie ograniczał ruchy jej stawów.

Chroni przed ponownym skręceniem: Jest to odpowiednia ochrona kostki nie tylko na czas rekonwalescencji i rehabilitacji, ale również w późniejszym okresie. Taki stabilizator skutecznie chroni nogę przed ponownymi skręceniami.

Paski antypoślizgowe: Wewnętrzne i zewnętrzne paski antypoślizgowe zapewniają nam maksimum ochrony przed poślizgnięciem się. Jest to ważne, aby nie doszło do kolejnej kontuzji.

Odpowiedni przy rehabilitacji: Produkt zalecany jest do stosowania podczas rehabilitacji po skręceniu II i III stopnia. Polecają go różne światowe organizacje, również sportowe.

Wykonanie: Model wykonano z bardzo solidnego materiału, cechującego się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nie można zapomnieć, że tkanina wykorzystana w produkcji jest bezpieczna dla naszej skóry.

 

 

 

 

Oppo 1109

 

Oppo 1109 to dobry i tani stabilizator stawu skokowego z opatentowanym systemem wzmocnień, które zwiększają stabilność stawu skokowego. Ma też dodatkowe taśmy mocujące zapewniające dodatkową stabilizację stopy. Doskonale ochroni kostkę przed skręceniami lub zwichnięciami w obrębie stawu skokowego. Stabilizator jest zalecany podczas rehabilitacji pourazowej.

Jest również niezastąpionym wsparciem dla osób, które mają skłonności do nawrotowych skrętów stawu skokowego. Będzie też niezastąpiony po zdjęciu gipsu ze stopy/kostki, jako dodatkowe wsparcie osłabionej nogi. Produkt dostępny jest w kilku rozmiarach: S 15,6 cm – 20,6 cm; M 21,0 cm – 25,7 cm; L 26,0 cm – 30,8 cm oraz XL 31,1 cm – 35,9 m.

Konsumenci, którzy wybrali produkt Oppo 1109 uważają, że jest solidnie wykonany. Jak zauważają, orteza wyróżnia się wysoką jakością wykonania. Materiał jest mocny i łatwy w pielęgnacji. Poza tym opaska dobrze dopasowuje się do stopy zapewniając jej pełną stabilizację i co istotne nie jest widoczna spod ubrań.

Oppo 1109 to stabilizator stosowany w czasie rehabilitacji po kontuzji stawu skokowego. Jest on dostępny w rozmiarach od S do XL.

 

Zalety

Taśmy mocujące: Nie jest to klasyczny stabilizator przypominający skarpetę bez palców. Ma on dodatkowe taśmy mocujące zapewniające prawidłową stabilizację stopy. Jak zapewnia producent takie rozwiązanie to dodatkowe wsparcie dla naszej kostki oraz stopy.

Chroni przed ponownym skręceniem: Produkt jest odpowiedni jako wsparcie kostki po kontuzji, w czasie rehabilitacji, jak i po jej zakończeniu. Z takim stabilizatorem nasza kostka jest chroniona przed kolejnym skręceniem. Ten model jest zalecany do stosowania podczas aktywności fizycznej.

Solidne wykonanie: Konsumenci w swoich ocenach potwierdzają, że prezentowany stabilizator jest bardzo solidny i odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Materiał: Materiał, który zastosowano w produkcji jest bezpieczny dla naszej skóry, nie podrażnia jej i nie powoduje powstawania alergii. Jednocześnie jest dość elastyczny.

Niewidoczne pod ubraniem: Wśród zalet produktu konsumenci wymieniają to, że jest on praktycznie niewidoczny pod ubraniem, nawet pod rajstopami. Nie musisz się czuć skrępowany tym, że nosisz stabilizator.

 

 

 

 

Oppo 1409

 

Stabilizator stawu skokowego Oppo 1409, ze specjalną wkładką silikonową, to nasza trzecia propozycja. Został on wykonany z oddychającego, perforowanego Breathprenu, który został podszyty bawełną. Takie rozwiązanie wzmacnia staw, ogrzewa go i poprawia krążenie krwi. W pewnym stopniu przyspiesza to regenerację stawu po przebytej kontuzji. Silikonowa wkładka stabilizuje staw, ale nie ogranicza jego ruchów.

Produkt zalecany jest w czasie rehabilitacji pourazowej, nie tylko po skręceniu stawu skokowego, ale również po zdjęciu gipsu, czy też przebytej operacji stopy, czy kostki. Dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: beż i czarny. Produkt można kupić w kilku rozmiarach: S 15,6 cm – 20,6 cm,; M 21,0 cm – 25,7 cm, L 26,0 cm – 30,8 cm lub XL 31,1 cm – 35,9 cm.

Pozwala to na swobodne dobranie stabilizatora do rozmiaru stopy. Produkt polecany jest przez sportowców oraz ortopedów. Skraca okres rekonwalescencji i jednocześnie chroni nas przed powtórnym wystąpieniem kontuzji.

Dzięki zwartej budowie stabilizator dobrze układa się na stopie i bez problemu włożymy na niego obuwie, zapewniając sobie komfort ruchu, również w czasie treningu.

Stabilizator stawu skokowego Oppo 1409 to produkt skierowany do osób po skręceniu lub złamaniu stopy. Można go kupić w rozmiarze od S do XL.

 

Zalety

Materiał: Produkty wykonano z perforowanego Breathprenu, który podszyto bawełną. Materiał ten chroni staw skokowy, ogrzewa go i poprawia krążenie krwi. Poza tym przepuszcza powietrze, co jest gwarancją naszego komfortu.

Silikonowa wkładka: Prezentowany model doskonale stabilizuje staw skokowy, a ponieważ ma silikonową wkładkę zabezpiecza nas przed kontuzjami, jest rozciągliwy i do tego wygodny.

Potwierdzone działanie: Przeprowadzone testy, jak również oceny samych użytkowników, potwierdzają, że prezentowany stabilizator skutecznie chroni nasz staw skokowy przed kolejnymi, bolesnymi kontuzjami.

Dobre dopasowanie: Stabilizator został tak skonstruowany, aby dobrze dopasowywał się do naszej stopy i nie dochodziło do poluzowań lub wręcz przeciwnie zbytniego nacisku, blokującego prawidłowy przepływ krwi.

 

Wady

Nie zabezpiecza kostki zaraz po kontuzji: Stabilizator nie jest zalecany do użycia w czasie leczenia kontuzji, lecz podczas zakończonej już rekonwalescencji.

 

 

 

 

Velocity ES Donjoy

 

Velocity ES Donjoy to nasza czwarta propozycja. Model ten zapobiega nieprawidłowym ruchom stopy, zapewniając jej stabilizację i ochronę. Jednocześnie nie ogranicza ruchów grzbietowych i podeszwowych. Stabilizator jest idealny do obuwia sportowego.

Chroni przed zwichnięciem, skręceniem i złamaniem w obrębie kostki. Jest szczególnie polecany w czasie rehabilitacji, ale także osobom, które często doznają kontuzji stawu skokowego. Nie ogranicza naszych ruchów, są one w pełni swobodne. W przeciwieństwie do poprzednich propozycji, ten stabilizator jest nieco wyższy, zapewniając dodatkowe wsparcie dolnej części łydki.

Chociaż jest stosunkowo drogi cieszy się sporym uznaniem wśród konsumentów. Opinie o stabilizatorach stawu skokowego tej firmy są bardzo pochlebne. Potwierdzają one, że produkt zapewnia odpowiednią stabilizację stopie i kostce. Jednocześnie zauważają, że bardzo dobrze dopasowuje się do naszego ciała i jest bardzo wygodny.

Produkt przeznaczony jest przede wszystkim dla mężczyzn. Wynika to z dostępnej rozmiarówki. W sprzedaży dostępne są stabilizatory o rozmiarach: S < 42, M 42- 46 oraz L > 46.

Velocity ES Donjoy to stabilizator stosowany nie tylko w czasie rehabilitacji, ale również podczas rekonwalescencji. Jest on dostępny w rozmiarach od S do L.

 

Zalety

Nie ogranicza ruchów: Stabilizator nie ogranicza ruchów grzbietowych i podeszwowych. To sprawia, że nasza noga nie jest zbytnio usztywniona. Mamy więc zapewniony komfort noszenia, a do tego rehabilitacja po kontuzji przebiega sprawniej.

Wsparcie dla łydki: Prezentowany model dobrze usztywnia również łydkę, co stanowi dodatkowe wsparcie dla kontuzjowanej nogi. Dlatego też jest to odpowiedni stabilizator do stosowania w czasie rekonwalescencji po złamaniu nogi.

Wykonanie: Konsumenci w swoich ocenach podkreślają, że jest to jedna z solidniejszych propozycji na rynku. Została wykonana z materiałów, które wytrzymują duży nacisk. W tym stabilizatorze można chodzić, jak w bucie bez obawy o jego uszkodzenie.

 

Wady

Cena: Stabilizator kosztuje ponad 300 zł i tym samym stanowi jedną z najdroższych propozycji w tym zestawieniu.

 

 

 

 

Erhem ERH49

 

Nasz ranking stabilizatorów stawu skokowego zamyka model Erhem ERH49. Stanowi świetne zabezpieczenie kostki po przebytych kontuzjach – w okresie rekonwalescencji, w czasie rehabilitacji oraz na długo po kontuzji jako zabezpieczenie podatnej na uszkodzenia kostki. Zakładając takie zabezpieczanie przerzucasz ciężar ciała na mięśnie czworogłowe uda, a kostka nie jest obciążona.

Swobodnie nałożysz na nie obuwie, a więc będzie idealny w czasie treningów. Ponadto przyspiesza proces leczenia i zapobiega ponownym kontuzjom. Zastosowano w nim system taśm krzyżowych, a także boczne usztywnienia. Zalecany jest nie tylko przy skręceniach, ale również osobom z niestabilnością stawu, przy naciągnięciach i uszkodzeniach więzadłowych.

Materiał, z jakiego wykonano stabilizator ma dobrą wentylację i nie podrażnia skóry. Nie tylko zapobiega poceniu, ale również stanowi świetną termoizolację. Produkt ten można prać w pralce, dzięki czemu zawsze będzie świeży. Ten sportowy stabilizator dobrze sprawdza się w czasie treningów – takie opinie wystawiają użytkownicy produktu. Uważany jest za solidny, wygodny i bardzo praktyczny.

Erhem ERH49 to bardzo dobry stabilizator stawu skokowego do 100 zł. Produkt można stosować jako wsparcie w czasie rehabilitacji lub jeszcze w czasie leczenia skręcenia.

 

Zalety

Wsparcie dla stopy i kostki: Prezentowany model doskonale wspiera stopę oraz kostkę, zabezpieczając ją tym samym przed kontuzjami i wspierając podczas rekonwalescencji.

Usztywnienie: Taśmy krzyżowe, a także boczne usztywnienia sprawiają, że model ten odpowiednio stabilizuje stopę i chroni ją przed kolejnym skręceniem.

 

Wady

Problemy z nałożeniem buta: Nie jest to stabilizator, który zastąpi nam but, a ponieważ jest dość obszerny, możemy mieć problem z włożeniem stopy do buta.

Widoczny pod ubraniem: Kobiety rzadko wybierają ten model, gdyż ze względu na kolorystykę oraz budowę jest widoczny pod ubraniem, a zwłaszcza pod rajstopami.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki stabilizator stawu skokowego kupić?

 

Zwichnięcie kostki to jeden z najpopularniejszych urazów, z którym borykają się nie tylko sportowcy. Kiedyś skręcenie, przeciążenie czy zerwanie ścięgna Achillesa związane było z całkowitym zakazem ruszania się oraz długą rekonwalescencją. Dziś, dzięki nowoczesnym stabilizatorom, możemy szybko wrócić do zdrowia i swobodnie się poruszać. Ortezy odciążają staw, zapobiegają powstawaniu dalszych urazów i stanowią dodatkowe wzmocnienie i usztywnienie. Są one również popularne wśród sportowców, gdyż zapewniają komfort i bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń. Obecnie na rynku spotkać można kilka wariantów tego produktu, które różnią się od siebie materiałem, czy rozmiarem. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji przygotowaliśmy ten poradnik, który podpowie Ci, jaki stabilizator stawu skokowego wybrać.

Rodzaje – jaki stabilizator stawu skokowego jest najlepszy?

Stabilizatory stawu skokowego można podzielić ze względu na rodzaj przebytego urazu. Wyróżnia się produkty stosowane bezpośrednio po kontuzji, które są używane jako zamienniki tradycyjnego gipsu. Dzięki temu nie jesteśmy skazani na noszenie ciężkiego opatrunku, który szybko się niszczy. Poza tym, stabilizator można swobodnie ściągać i zakładać, co zapewnia dodatkowy komfort. Stabilizatory stosuje się również przy nasilonych zmianach zwyrodnieniowych. Tego typu modele zmniejszają nacisk na powierzchnie stawowe, przez co ból jest mniej odczuwalny. Istnieje także grupa produktów, które poprawiają sprawność podczas chodzenia. Są one stosowane u osób z niedowładem, spowodowanym różnymi przyczynami.

Ze względu na rodzaj wykonania stabilizatorów, na rynku spotkać możemy modele bezszwowe, neoprenowe oraz siatkowe. Produkty bezszwowe mają zazwyczaj formę opaski, która utrzymuje odpowiednią termikę okolicy stawu. Wykonane są one z elastycznego materiału, dzięki któremu odpowiednio dopasowują się do kostki i stopy, nawet podczas ruchu. Poza tym, nadają się one do każdego typu obuwia. Model ten można stosować przy lekkich przeciążeniach i skręceniach. Zapewnia on dodatkową ochronę i odciąża staw skokowy.

Stabilizatory neoprenowe często zawierają otwory lub elementy z siatki, które gwarantują swobodny przepływ powietrza oraz nie krępują ruchów. Materiał, z którego są wykonane zapewnia dostateczny poziom ciepła, dogłębnie rozgrzewając okolice stawu. Tego typu produkty doskonale sprawdzają się w przypadku urazów stawów, gdyż przyspieszają rekonwalescencję. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla osób, które przebyły kontuzję i chcą szybko powrócić do pełnej aktywności. Model ten pomaga również przy zwalczaniu obrzęków, zmniejsza ból oraz chroni przed urazami.

Modele wykonane z siatki są lekkie i przewiewne, dzięki czemu gwarantują dopływ powietrza do skóry stopy. Zazwyczaj posiadają one elastyczne taśmy na rzep, które regulują siłę ścisku i zwiększają stabilizację chorego miejsca. Takie stabilizatory powinno się stosować w przypadku występowania obrzęku oraz silnego bólu. Często stosowane są także podczas rehabilitacji po złamaniu lub przy osłabieniu więzadeł.

 

Dopasowanie stabilizatora

Należy pamiętać, że nie każdy uraz wymaga stosowania stabilizatora. Decyzję o jego używaniu powinien podjąć lekarz: ortopeda, fizjoterapeuta, neurolog, reumatolog czy traumatolog. Aby osiągnąć pożądane rezultaty, należy stosować się do zaleceń specjalisty, który dopasowuje odpowiedni rodzaj ortezy i wyznacza sposób i czas jej noszenia.

Prawidłowy dobór stabilizatora zależy od celu jego założenia. Należy przekazać lekarzowi, czy ma on służyć profilaktycznie, leczniczo czy może w ramach korekcji. Pod uwagę brany jest także rodzaj schorzenia i jego stopień zaawansowania. Ważnym elementem jest również waga chorego, gdyż im cięższy pacjent, tym stabilizator powinien być trwalszy, mocniejszy i sztywniejszy.

Przez zakupem odpowiedniego modelu warto przeprowadzić próbę użytkową. Dzięki niej pacjent może wybrać optymalną dla siebie wersję oraz ma możliwość oceny stopnia poprawy chodu i zmniejszenia dolegliwości bólowych. W przypadku stabilizatorów stawu skokowego polega ona na chodzeniu po schodach bez trzymania się poręczy, przejściu po nierównym terenie oraz zejściu i wejściu po pochyłym podłożu. Osoby, które chcą stosować stabilizator w sytuacjach maksymalnie przeciążających stawy, mogą ocenić jego dopasowanie w czasie biegu.

Pamiętaj, że nieprawidłowy dobór stabilizatora może mieć niekorzystny wpływ na Twoje zdrowie. Zbyt luźny model nie spełnia swoich funkcji, gdyż nie usztywnia stawów dostatecznie mocno. Z drugiej strony noszenie zbyt ciasnego produktu może doprowadzić do powstania otarć i obrzęków. Co więcej, zwracaj uwagę, czy wybrany model posiada stosowne atesty i certyfikaty oraz działanie rehabilitacyjne potwierdzone medycznie.

Stabilizatory stawu skokowego w dobrych cenach

Najprostsze stabilizatory stawu skokowego są dostępne w sklepach medycznych i ortopedycznych. Można je także nabyć w sklepach sportowych oraz aptekach. Najtańsze są opaski uciskowe, które można kupić już za około 20 zł, jednak warto się najpierw zastanowić, czy rzeczywiście spełnią one nasze wymagania. Mogą być przydatne, gdy ryzyko kontuzji jest niewielkie i nie potrzebujemy dużego wzmocnienia. W przypadku, gdy stabilizator ma wspomagać rehabilitację, warto zainwestować w droższy model, wyposażony w odpowiednie usztywnienia.

Więcej zapłacimy także, jeśli produkt dodatkowo wykonany jest z nowoczesnych materiałów, zapewniających wysoki komfort noszenia. Cena takich modeli sięga nawet 400 zł. Specjalistyczne modele, stosowane przy cięższych urazach, w zaawansowanych zmianach zwyrodnieniowych lub niedowładzie stopy mogą być całkowicie lub częściowo refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

 

Jak używać stabilizatora stawu skokowego?

 

Stabilizator stawu skokowego jest wyjątkowo przydatny w czasie rehabilitacji po przebytym urazie. O zakupie takiego produktu powinniśmy pomyśleć, zwłaszcza jeśli przez dłuższy czas musieliśmy chodzić z nogą unieruchomioną w gipsie. Jak prawidłowo założyć taką ortezę? Jaki stabilizator stawu skokowego jest polecany przez ortopedów?

Zakładanie usztywniacza na staw skokowy

Jeśli dobraliśmy odpowiedni rozmiar stabilizatora, z pewnością nie będziemy mieć problemu z zakładaniem go. Najpierw ortezę należy rozsznurować lub rozpiąć rzepy (zależnie od modelu), a później naciągnąć na stopę. Następnie musimy dopasować produkt do stopy, a więc mocno ściągnąć sznurowadła bądź rzepy po obu stronach. Kostka ma być dobrze usztywniona, ale nie powinniśmy czuć dyskomfortu ani nadmiernego ucisku.

 

Czy można używać stabilizatora zaraz po urazie?

Wiele osób zastanawia się, czy tuż po doznaniu urazu można zabezpieczyć nogę przy pomocy stabilizatora. Wątpliwości co do stosowania tak wcześnie ortezy pojawiają się głównie dlatego, że staw skokowy po kontuzji boli, a okolica kostki jest bardzo opuchnięta. Okazuje się jednak, że nie ma przeciwwskazań do założenia stabilizatora. Musimy tylko wziąć model o rozmiar większy od tego, który założylibyśmy bez opuchlizny. Po kilku lub kilkunastu dniach od urazu, kiedy obwód kostki zmniejszy się, należy wyregulować ortezę i mocniej ściągnąć zapięcie (taką możliwość daje większość dostępnych na rynku modeli). Początkowo jej zakładanie może być trudne, głównie z uwagi na odczuwany ból. Z tego względu trzeba zachować ostrożność, aby przypadkowo nie pogłębić urazu.

 

Wskazówki ułatwiające użytkowanie

Kontuzja stawu skokowego przeważnie jest bolesna. Możemy złagodzić swoje dolegliwości poprzez stosowanie maści. Zanim jednak założymy stabilizator, skórę musimy dokładnie oczyścić z resztek preparatu. Okolica stawu skokowego powinna być sucha. Czasami zdarza się, że długotrwałe noszenie ortezy przyczynia się do powstawania otarć i zaczerwienienia. W takim przypadku możemy założyć opatrunek, aby zmniejszyć dyskomfort.

Stabilizator nie może zbyt mocno uciskać stopy, ponieważ może to doprowadzić do zmniejszenia lub całkowitego odcięcia dopływu krwi do kończyny. Co więcej, w czasie użytkowania usztywniacza musimy regularnie kontrolować stan i wygląd skóry w okolicy kostki. Jeśli zauważymy niepokojące zmiany, np. zasinienie, najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Jak długo trzeba nosić stabilizator stawu skokowego?

To, jak długo będziemy nosić stabilizator, w dużej mierze zależy od rodzaju doznanego urazu. Informacje na ten temat bez wątpienia przekaże nam lekarz. Standardowo jednak ortezę po kontuzji nosi się przez 2 lub 3 tygodnie. Samo użytkowanie produktu nie wystarcza, aby szybko powrócić do zdrowia. Konieczna jest też regularna rehabilitacja.

Długotrwałe noszenie stabilizatora stawu skokowego nierzadko powoduje ograniczenie ruchów biernych i czynnych w stawach. Z tego względu należy kilka razy w ciągu doby wykonywać specjalne ćwiczenia bierne, dobierane indywidualnie przez rehabilitanta dla danego pacjenta. Nie ma potrzeby zakładania usztywniacza na noc, pod warunkiem, że lekarz odpowiedzialny za nasze leczenie nie zaleci inaczej.

 

Jak dbać o stabilizator?

Co pewien czas stabilizator powinniśmy wyprać, najlepiej ręcznie. Temperatura wody nie powinna przekraczać 30 st. C, w usunięciu zanieczyszczeń pomoże nam zwykłe mydło. Usztywniacza nie należy prasować ani prać chemicznie, trzeba go także chronić przed działaniem wysokich temperatur. Co prawda przed kąpielą nie musimy zdejmować stabilizatora, niemniej jednak woda (w szczególności słona) może negatywnie wpłynąć na trwałość produktu, zwłaszcza jeśli ma metalowe elementy.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ