Worek treningowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test
W naszym zestawieniu prezentujemy worki treningowe, wśród których na pewno znajdziesz odpowiedni dla siebie model. Potrzebujesz sprzętu stojącego? Możemy Ci polecić produkt Avento Reflex, który jest nadmuchiwany. Żeby zwiększyć jego stabilność, wystarczy napełnić podstawę wodą lub piaskiem (jej pojemność to 30 l). Worek został wykonany z solidnych materiałów, czyli PVC i poliestru, nie zniszczy się w wyniku intensywnej eksploatacji. To model unisex, a więc jest dobrym wyborem zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Jeżeli potrzebujesz cięższego worka pozwalającego na przeprowadzenie efektywnego treningu bokserskiego, przyjrzyj się bliżej DBX Bushido 55 kg. Model ten został wykonany z mocnego, 7-warstwowego materiału i waży 55 kg, ale w razie konieczności można go dociążyć do 70 kg.
Tabela porównawcza
10 najlepszych worków treningowych. Opinie w 2023 roku
Jesteśmy przekonani, że ranking worków treningowych okaże się pomocny w trakcie dokonywania zakupu. Dzięki niemu nie będziesz już musiał porównywać opinii na temat poszczególnych produktów, co jak wiadomo, zajęłoby Ci sporo czasu. W zestawieniu znajdziesz modele w różnych cenach.
Worek treningowy stojący
1. Avento Worek Bokserski Stojący Reflex
Avento Reflex to stojący worek bokserski. Podstawa jest wykonana ze wzmocnionego polietylenu. Można wypełnić ją pisakiem lub wodą, aby zapewnić konstrukcji większą stabilność (jej pojemność wynosi 30 l). Model został wykonany z poliestru oraz PVC, jest nadmuchiwany.
Wymiary gruszki do boksowania to: wysokość – 110 cm i średnica – 30 cm. Worek waży 5,9 kg, a to oznacza, że jeśli pojawi się taka konieczność, łatwo przestawimy go w inne miejsce. Jest on odporny na przetarcia i inne uszkodzenia mechaniczne, dlatego przez długi czas ładnie się prezentuje.
Jak przekonują konsumenci, worek jest bardzo wytrzymały. Regularne treningi dają możliwość poprawienia koordynacji ruchowej, szybkości uderzeń, a także reakcji na uderzenie. Ważne jest to, że prezentowany model gwarantuje bezpieczny trening. Stoi on stabilnie na podłodze i nie kołysze się na boki. Nie należy się obawiać, że worek niespodziewanie przewróci się na podłogę.
Worek treningowy Bushido
2. Mocny Worek Treningowy Bokserski DBX Bushido
Worek treningowy Bushido 55 kg to produkt, którego nie mogliśmy nie uwzględnić podczas przygotowywania tego zestawienia. Wiele osób twierdzi, że jest to bardzo wytrzymały produkt dostosowany do potrzeb najbardziej wymagających sportowców. Worek bokserski ma wymiary: 150 cm x 45 cm. Jego długość łącznie z łańcuchem wynosi ok. 195 cm. Waga jest równa 55 kg, jednak w razie potrzeby istnieje możliwość dociążenia sprzętu do 70 kg.
Ten dobry worek treningowy wykonano z plawilu o odpowiedniej gęstości. Materiał jest odporny na przetarcia. Model ma długie, podwójne przeszywane taśmy, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zostały one dodatkowo wzmocnione grubym pasem okalającym, aby dać użytkownikom pewność, że mają oni do czynienia z dobrej jakości sprzętem. W worek można uderzać nie tylko dłońmi, ale także nogami, co zwiększa możliwości treningowe.
Użytkownikom podoba się to, że znajdujące się na produkcie logo producenta zostało nadrukowanie sitodrukiem, a nie jak to zwykle bywa – wyhaftowane. To przekłada się na jego większą trwałość. Dodatkowym atutem jest możliwość regulacji długości łańcucha, a tym samym wysokości worka. Sprzęt w łatwy sposób dostosowujemy do wielkości pomieszczenia, w którym go zamontujemy, zapewniając sobie w ten sposób maksymalny komfort.
Worek treningowy dla dzieci
3. Worek bokserski dziecięcy Insportline 1584789
Jeśli zdecydujesz się kupić worek treningowy dla dzieci Insportline 1584789, zmotywujesz swoją pociechę do ćwiczeń. Będzie mogła ona trenować nie tylko na zajęciach, ale także w domu, co z pewnością przełoży się na lepsze wyniki. Produkt waży 10 kg, a jego wymiary to: wysokość – 55 cm i średnica – 23 cm. Sprzęt ma czerwony kolor, a na jego powierzchni widnieje biały napis z logo producenta.
Worek jest odpowiedni do ćwiczenia techniki ciosów i kopnięć. Regularnie wykonywane treningi pozwolą nauczyć się dziecku, jak zachować odpowiednią pozycję w trakcie uderzeń. Sprzęt okazuje się nieoceniony do różnych technik walki (m.in. boks i kickboxing). Wypełnienie worka jest ułożone równomiernie i nie ulega zniekształceniom. Materiał wykonania Insportline 1584789 to skóra syntetyczna.
Model jest mocowany do sufitu za pomocą stalowych łańcuchów, które cechuje duża wytrzymałość. Do montażu wykorzystywany jest także solidny karabińczyk wytrzymujący spore obciążenie. Możemy być pewni, że nasza pociecha ma zapewnione bezpieczeństwo w trakcie treningu. Rodzice zaznaczają, że worek treningowy technicznie w niczym nie różni się od modelu dla profesjonalistów. Dzieci uwielbiają na nim ćwiczyć i w ten sposób nie tylko uczą się odpowiedniej techniki walki, ale też mogą rozładować napięcie. Istotną zaletą jest to, że wypełnienie zachowuje swój początkowy kształt.
Worek treningowy wolnostojący
4. Worek treningowy Everlast Omniflex
Chcąc kupić wolnostojący worek treningowy, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na stabilność wybranego przez nas produktu, ponieważ ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo użytkowania. Pod tym względem bardzo dobrze oceniany jest worek treningowy Everlast Omniflex. To model przeznaczony dla osób zaawansowanych, chcących ćwiczyć ciosy i uniki. Produkt jest przeznaczony do różnych technik walk: boks, full contact, kickboxing i Muay Thai.
Prezentowany worek treningowy znajdziesz w sklepie Decathlon. Jego dokładne wymiary to: wysokość – 150 cm – 170 cm i średnica -103 cm. Dołączona do kompletu podstawa mierzy: 26 cm x 65 cm, a do jej produkcji wykorzystano tworzywo sztuczne. W celu zapewniania większej stabilności można wypłenić ją wodą. Stojak wykonano z wytrzymałego aluminium. Powłoka z poliuretanu jest odporna na ścieranie, więc nawet mocne uderzenia nie powodują jej uszkodzenia.
Everlast Omniflex to produkt cieszący się pochlebnymi recenzjami wśród konsumentów. Użytkownicy, którzy regularnie trenują sztuki walki, przyznają, że pole uderzeń jest na tyle duże, że podczas ćwiczeń nie odczuwa się żadnego dyskomfortu. Duże znaczenie ma także wysoka jakość wykonania worka. To, że na jego powierzchni nawet po dłuższym czasie użytkowania nie pojawiają się przetarcia, świadczy o dużej wytrzymałości użytych do produkcji materiałów.
Worek treningowy Everlast
5. Everlast dmuchany worek bokserski Power Tower
Z uwagi na to, że opinie o workach treningowych Everlast są pozytywne, wiele osób szukających dobrej jakości produktu, zwraca uwagę na sprzęty właśnie tej marki. Polecanym przez nas modelem jest Power Tower w kolorze czarno-żółtym z dużym napisem z logo producenta. Worek treningowy Everlast jest polecany szczególnie dzieciom i będzie odpowiedni nie tylko do treningu dla początkujących, ale też do zabawy. Wysokość modelu jest równa 160 cm, a po wypełnieniu wodą jego waga wynosi ok. 7 kg.
Materiał, z którego wykonano produkt to PVC. Tworzywo jest wytrzymałe, więc nawet w momencie mocnego uderzenia nie ma obaw o trwałe uszkodzenie sprzętu. Z uwagi na to, że Everlast Power Tower to model dmuchany, aby przygotować go do użytku, należy na początku nadmuchać pionową kolumnę, następnie wypełnić wodą podstawę. W zestawie znajduje się pompka nożna, która bez wątpienia ułatwi to zadanie.
Wśród wymienianych przez użytkowników zalet worka treningowego warto wyróżnić tę, że zawsze wraca on do pozycji pionowej, bez względu na to, ile siły użyje się do wykonania ciosu. Atutem bez wątpienia jest również to, że produkt można łatwo przechowywać. Po wypuszczeniu powietrza istnieje możliwość złożenia sprzętu i schowania go np. do szafy.
Dmuchany worek treningowy
6. Bokserski Worek Treningowy Dmuchany Trenażer
Bokserski Worek Treningowy Dmuchany Trenażer to model napełniany powietrzem, który ustawia się na podłodze. Aby zwiększyć jego stabilność podstawę należy napełnić wodą. Worek nadaje się do ćwiczenia uderzeń, jak również wykopów, co świadczy o jego uniwersalności.
To, co wyróżnia opisywany model to elektroniczny celownik, który jest zasilany 3 bateriami AAA. Sprawia on, że treningi stają się bardziej atrakcyjne, ponieważ możemy sprawdzić swoją celność i szybkość. Celownik ma dwa tryby działania do wyboru, a więc jednoosobowy i dwuosobowy, dlatego nie musimy ćwiczyć tylko w pojedynkę.
Kupujący przyznają, że to godny uwagi produkt i warto się na niego zdecydować. Worek nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu, a w razie potrzeby można go łatwo zdemontować (wystarczy spuścić powietrze i opróżnić podstawę). Poza tym jest on solidny i stabilny, nie zniszczy się po kilku intensywnych treningach. Co ważne, podczas ćwiczeń nie tylko wzmacniamy mięśnie i kondycję, ale też możemy się odstresować.
Worek treningowy MMA
7. Profesjonalny worek treningowy do treningu Bushido 110 MMA
Bushido 110 to worek treningowy MMA, którego nie mogło zabraknąć w naszym rankingu. Jest to profesjonalny produkt polecany nie tylko do domowego zastosowania, ale także jako wyposażenie sal treningowych w klubach sportowych i siłowniach. Model jest dobrze oceniany przez zawodników sportów walki, co świadczy o wysokiej jakości wykonania. Użyty do produkcji materiał zawiera m.in. wtopiony nylon skutecznie zabezpieczający przed rozerwaniem worka treningowego w trakcie mocnego uderzenia.
Model ma wysokość równą 130 cm, a jego waga wynosi 45 kg. Worek jest montowany do sufitu za pomocą solidnie zrobionego uchwytu. Warto wspomnieć, że łańcuchy wytrzymują duże obciążenie, a dobrze wykonana okrętka zapobiega ich plątaniu. Produkt ma specyficzny kształt przypominający sylwetkę człowieka. W rezultacie trening z Bushido 110 MMA przynosi dobre efekty, a zawodnik może doskonalić specjalne techniki walki (m.in. uderzenie podbródkowe).
Test worków treningowych potwierdził, że rekomendowany przez nas model spełnia oczekiwania użytkowników i na długo zachowuje trwałość. Na powierzchni produktu nie pojawiają się pęknięcia, które mogłyby sugerować słabą jakości materiału. Wypełnienie ma odpowiednią twardość i nie ulega zniekształceniom. Model nawet po wielu miesiącach intensywnych ćwiczeń pozostaje efektywny, a trening z jego użyciem jest wygodny.
8. Worek treningowy Bushido 160×40
Jeśli zależy Ci na zakupie dobrej jakości worka treningowego, polecamy Twojej uwadze Bushido 160×40. Jak sama nazwa wskazuje, jest to model o następujących wymiarach: wysokość – 160 cm i średnica – 40 cm. Produkt waży 55 kg i z pewnością spełni oczekiwania wielu konsumentów.
Prezentowany worek bokserski został zrobiony z 7-warstwowego materiału. Dlatego też możemy mieć pewność, że cechuje go duża wytrzymałość. Do wykonania produktu wykorzystano dobrej jakości plawil, czyli tworzywo odporne na przetarcia. Zaletą jest możliwość regulacji długości łańcucha mocującego. W efekcie użytkownik może dopasować długość worka do swojego wzrostu i pomieszczenia, w którym zamontowany zostanie sprzęt sportowy.
Wiele osób zdecydowało się na zakup modelu Bushido 160×40, co potwierdza jego popularność. Użytkownicy, którzy mają ten produkt w swoich domach podkreślają, że dobrze spełnia on swoje zadanie – jest wytrzymały i gwarantuje bezpieczny trening. Dodatkowo model ma prosty design, co sprawia, że podoba się sporej liczbie Internautów.
Worek treningowy Bushido ma następujące wymiary: wysokość – 160 cm i średnica – 40 cm. Waga modelu wynosi ok. 55 kg. Produkt ma czarny kolor. W zestawie znajduje się łańcuch do zawieszenia.
9. Marbo MC-W180/35 Worek treningowy
Nasza pierwsza propozycja to worek bokserski Marbo MC-W180/35. Materiał, z jakiego wykonano produkt to najmocniejsza odmiana plawilu. Jest on niezwykle odporny na przetarcia i rozerwania. W zestawie znajduje się torpeda, która po napełnieniu suchym piaskiem zwiększa wagę urządzenia do 20 kg.
Torpeda ma wymiary 22 cm x 55 cm i wykonana jest z mocnego poliestru. Solidny suwak daje 100% pewności, że zawartość nie rozsypie się w środku worka. Produkt został wykończony najnowszej generacji nićmi rdzeniowymi Coats Epic, gwarantującymi wytrzymałość na zrywanie.
Dlaczego jest to najlepszy worek treningowy? Jest to nie tylko zasługa trwałego materiału, ale również grubych, podwójnie zakładanych taśm mocujących z mocnymi przeszyciami. W efekcie są one odporne na uszkodzenia, oberwanie i wystrzępienie.
Wysokość worka to 180 cm, a jego średnica to 35 cm. W zestawie znajdziemy kółka mocujące 6 cm x 6 mm i łańcuch 4 cm x 45 cm. Warto również wspomnieć o wielu pozytywnych opiniach na temat tego sprzętu. Produkt doceniono m.in. za mocną konstrukcję.
Marbo MC-W180/35 to dobry worek treningowy do 100 zł. Wymiary modelu to: długość – 180 cm i średnica – 35 cm. Produkt ma czarny kolor.
10. Worek treningowy Allright FIDPB20
Allright FIDPB20 to kolejny przyrząd, który znalazł się w naszym zestawieniu. Jest to świetna propozycja pomagająca poprawić stabilizację ciała. To nietypowy worek, na którym wykonujemy trening podobny do tego z użyciem kettelbells. Badania dowodzą, że takie ćwiczenia pozwalają na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów i doskonale wzmocnią wszystkie partie mięśni.
Jeśli chcesz osiągnąć szybkie efekty, powinieneś zainwestować w ten właśnie sprzęt. Power Bag pomaga poprawić siłę uchwytu oraz siłę mięśni przedramion. Produkt można stosować jako dodatkowe obciążenie w czasie takich ćwiczeń, jak przysiady, wyciskanie, czy wspinaczka.
Materiał, z jakiego wykonano urządzenie, to wysokiej jakości skóra syntetyczna, odznaczająca się niezwykłą odpornością na uszkodzenia. Natomiast uchwyty z PVC oraz worek z piaskiem zapewnią stabilizację w czasie ćwiczeń. Wypełnienie to mocna pianka z PVC.
Jest to świetny zamiennik dla hantli, sztang czy kettlebells, który sprawdza się w treningach siłowo – kondycyjnych. Waga urządzenia wynosi 20 kg. Produkt został doceniony przez użytkowników za świetną jakość wykonania.
Worek treningowy Allright Power Bag ma wymiary: 56 cm x 21 cm, a jego waga jest równa 20 kg. Do produkcji modelu wykorzystano m.in. skórę syntetyczną.
Akcesoria treningowe
Stojak na worek treningowy
Stojak Bokserski Insportline 94
Chcielibyśmy polecić Ci stojak na worek treningowy Insportline 94 o wymiarach: długość – 165 cm, szerokość – 167 cm i wysokość – 218 cm. Jego waga wynosi 30 kg. W zestawie znajduje się niewielki worek treningowy typu gruszka ważący 0,3 kg. Jest on zrobiony ze skóry syntetycznej wykazującej odporność na pęknięcia. To niewielkie akcesorium na długo zachowuje początkowy wygląd.
Model jest dostosowany do uderzeń szkoleniowych. Z jego użyciem zdecydowanie łatwiej ćwiczy się kopnięcia i obroty. Do wykonania stojaka wykorzystano dobrej jakości stal, która nie jest podatna na działanie korozji. Powierzchnię produktu zabezpieczono specjalnym lakierem, aby zapewnić konsumentowi dłuższy czas użytkowania. Model ma dwa uchwyty. Jeden z nich jest przeznaczony do zawieszenia znajdującej się w zestawie gruszki, a drugi służy do montażu profesjonalnego worka treningowego.
Opinie na temat stojaka na worek treningowy Insportline 94 są pozytywne, co świadczy o dobrej jakości jego wykonania. Zdaniem użytkowników najważniejsze jest to, że model jest stabilny. Uderzając w worek treningowy, nie musimy się obawiać, że stalowa konstrukcja tego nie wytrzyma i dojdzie do niebezpiecznej sytuacji. Zaletą jest to, że sprzęt znajdzie zastosowanie na profesjonalnych salach treningowych i w domu.
Przewodnik zakupowy – Jaki worek treningowy kupić?
Ćwiczenia z workiem treningowym niosą za sobą wiele korzyści. Możemy poprawić swoją sprawność, szybkość i koordynację ruchową, pozbyć się negatywnych emocji, a do tego spalić zbędne kalorie i schudnąć. Jednak nie każdy tego typu produkt jest równie solidny i dobrze przystosowany do wybranej aktywności fizycznej. Jak znaleźć właściwy worek treningowy? Dowiesz się tego po lekturze poradnika.
Rodzaje
Wyróżnia się kilka rodzajów worków treningowych. Warto wiedzieć, czym wyróżniają się poszczególne modele, aby kupić spełniający wszystkie oczekiwania. Do wyboru mamy worek:
klasyczny (bokserski) – jest najbardziej uniwersalny, ma walcowaty kształt i jest dostępny w kilku rozmiarach. Model ten jest odpowiedni dla początkujących, jak również bardziej doświadczonych osób. Zależnie od całkowitych wymiarów z pomocą worka bokserskiego można ćwiczyć kopnięcia lub tylko uderzenia ręką;
do MMA – służy do treningu MMA, czyli mieszanych sztuk walki. Jest on specjalnie wyprofilowany i pozwala na wykonywanie ciosów bokserskich, ćwiczenie rzutów, uderzeń łokciem oraz wielu innych ruchów. To dobra propozycja nie tylko dla osób trenujących MMA, ale i tych, które chcą urozmaicić ćwiczenia;
gruszka bokserska – to niewielki worek w kształcie gruszki, który daje możliwość trenowania ciosów hakowych i podbródkowych, a także piąstkowania. Tego typu akcesorium nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu i jest tanie, ale też mniej uniwersalne w porównaniu do klasycznego worka;
hakowy – to model specjalistyczny. Jego górna część jest szersza, a dolna węższa. Worek jest przeznaczony przede wszystkim do ćwiczenia ciosów hakowych oraz podbródkowych, poleca się go zawodnikom MMA, bokserom i osobom uprawiającym inne sporty walki.
Sposób montażu
Niektóre akcesoria do ćwiczeń są bardzo łatwe w montażu, a inne nieco mniej. Jaki worek treningowy wybrać, aby nie okazało się, że zamocowanie go jest zbyt skomplikowane? Jeżeli chcemy uniknąć wiercenia otworu w suficie i zawieszania łańcuchów, poszukajmy modelu wolnostojącego. Wystarczy postawić go w wybranym miejscu, aby zacząć go używać. Nie należy się obawiać, że worek nagle się przewróci. Za jego stabilność odpowiada podstawa, która może być napełniona wodą lub piaskiem. Tego typu akcesoria bez wypełnienia są lekkie i można je przenosić z miejsca na miejsce.
Osoby używające worków wiszących przekonują, że ich mocowanie do sufitu nie jest bardzo trudne, choć przyda się przy tym pomoc innego domownika. Jednak żeby akcesorium było trwałe, musimy przyjrzeć się jego mocowaniom. Należy unikać tzw. ringów, czyli zaczepów w okrągłym kształcie, ponieważ przyczyniają się one do większego obciążenia taśm mocujących, a to z kolei prowadzi do ich zrywania. Znacznie lepiej sprawdzają się mocowania trójkątne.
Materiał
Worek treningowy może być wykonany ze skóry naturalnej lub materiału, który go imituje. Pierwsza wymieniona opcja jest droższa, ale też trwalsza. Akcesoria skórzane zapewniają bardziej komfortowy trening, ale z uwagi na wysoką cenę korzystają z nich głównie zawodowcy. Modele do domowej siłowni najczęściej wykonywane są z plawilu lub innej tkaniny imitującej skórę. Jeśli jest ona odpowiednio gruba, nie trzeba się obawiać o szybkie zniszczenie worka.
Wypełnienie
Wypełnieniem worka treningowego zwykle jest specjalny granulat. Jednak możemy też kupić model pusty, który napełnimy samodzielnie. Co można wykorzystać w tym celu? Do wyboru jest kilka możliwości. Jako wypełnienie worka poleca się piasek, trociny oraz skrawki materiałów. Niektórzy producenci dają możliwość dociążenia napełnionego już akcesorium, jeśli okaże się, że np. jest za lekki i miękki. W tym celu w jego wnętrzu należy umieścić torpedę, czyli materiałowy worek przeznaczony do wypełnienia piaskiem. Są też modele dmuchane, których nie trzeba wypełniać piaskiem czy skrawkami materiałów. Wystarczy je napompować.
Wymiary i waga
Niekiedy słyszy się, że worek powinien być jak największy i najcięższy, żeby nie kołysał się mocno podczas treningu, ale nie do końca jest to prawda. Unieruchomione akcesorium nie daje możliwości wyćwiczenia odpowiedniej siły uderzenia, ponadto nie pozwala na poprawę koordynacji i wyczucia dystansu. Najlepszy worek treningowy powinien się kołysać i nie może być zbyt ciężki.
Biorąc pod uwagę rozmiar produktu, do wyboru mamy modele o wysokości: 130, 140, 150, 160 i 180 cm. Te mniejsze są polecane do treningów wydolnościowych i rekreacyjnych, a większe są odpowiednie dla profesjonalistów, znajdują zastosowanie w klubach sportów walki. Jeżeli szukamy worka do domowej siłowni, odpowiednie akcesorium znajdziemy wśród tych ważących od 30 do 50 kg. Cięższe modele, których waga mieści się w zakresie od 50 do 60 kg, wybierają doświadczeni sportowcy.
Średnica – jaki jest najlepszy worek treningowy?
Średnica worka jest uzależniona od tego, w jakim celu jest wykorzystywany. Model używany do trenowania siły uderzenia nie musi być szeroki, zalecany obwód to 160 cm (co przekłada się na 45 cm średnicy). Nieco węższe worki, których obwód jest równy 110 cm, nadają się do treningu rekreacyjnego i wydolnościowego. Te najszersze, o średnicy wynoszącej 40 cm (126 cm obwodu), są wykorzystywane w sportach walki.
Solidność
Na solidność worka wpływa m.in. sposób zamykania. Częściej polecane są akcesoria sznurowane. Niekiedy modele z suwakiem błyskawicznym okazują się mniej wytrzymałe, ponieważ wypełnienie, a zwłaszcza trociny i skrawki materiałów, mogą przedostać się między ząbki i przyczynić się do zepsucia zamka. Należy też przyjrzeć się zdobieniom umieszczonym na materiale. Mimo że duże logo marki zwiększa atrakcyjność worka, materiał w tym miejscu może być mniej odporny na ciosy.
Worki treningowe w dobrych cenach
Zakup worka treningowego do domowej siłowni nie powinien nadwyrężyć naszego budżetu. Tego typu produkty kosztują od 80 zł do 300 zł, w zależności od marki. Modele dla bardziej doświadczonych sportowców są droższe, gdyż są przystosowane do bardziej intensywnych treningów. Ich cena obejmuje zakres od 500 do 1000 zł.
FAQ
P1: Jak rozpocząć ćwiczenia na worku treningowym?
Zanim zaczniesz agresywnie bić w worek treningowy, jest kilka rzeczy, o których powinieneś wiedzieć. Najważniejsza jest postawa. Jeżeli na samym początku nie będziesz zwracał uwagi na odpowiednią postawę, to może to mieć konsekwencje podczas kolejnych treningów, a taki błąd ciężko naprawić. Warto na początku poćwiczyć odpowiednie ustawienie ciała. Poza tym nie możesz również pominąć tego, jak prawidłowo trzyma się ręce podczas wykonywania ciosu. Na początku lepiej nie korzystać z worka i trenować „na sucho”. To daje okazję, by wyrobić sobie odpowiednie ruchy i późniejsze ćwiczenia z workiem przyniosą lepsze efekty.
P2: Jak bezpiecznie bić w worek treningowy?
Podczas pierwszych treningów z workiem ważne jest, aby dobrze się zabezpieczyć. Kontuzje zdarzają nawet profesjonalistom, a tym bardziej osobom, które dopiero zaczynają swoją bokserską karierę. Pamiętaj o wszystkich zabezpieczeniach. Niektóre osoby decydują się na rękawice bokserskie, co zazwyczaj jest niewystarczające. Zanim założysz rękawice, obwiąż ręce specjalną taśmą bokserską. Dzięki niej kontuzje są mniej prawdopodobne. Największym błędem jest zapominanie o nogach. Pamiętaj, aby włożyć bardzo wygodne buty, które będą gwarantować amortyzację. Wiele osób, co jest bardzo dobrym pomysłem, decyduje się na ochraniacze kolan. Podczas treningu stawy są mocno obciążone, więc warto nosić ochraniacze podczas każdych ćwiczeń.
P3: Co dają treningi na worku treningowym?
Nie wszystkie osoby, które ćwiczą z workiem treningowym, myślą wyłącznie o karierze boksera. Uderzanie w worek treningowy sprawiają, że tkanka tłuszczowa jest bardzo szybko zredukowana. Ćwiczenia są więc idealne dla osób, które chcą w krótkim czasie utracić część tkanki tłuszczowej. Jednak nie jest to jedyna zaleta z uderzania w worek. Ćwiczenia tego typu sprawiają, że zwiększa się wytrzymałość, a poza tym polepsza się kondycja. Worek treningowy jest idealny dla osób, które chcą stracić kilka kilogramów, lecz jednocześnie chcą zbudować więcej mięśni.
P4: Czym wypełnić worek treningowy?
Niektórzy nie lubią gotowych produktów. Jeżeli kupiłeś samą powłoczkę i sam chcesz wypełnić worek, to mamy dla Ciebie kilka propozycji. Jedną z nich jest napełnienie go zwykłym piaskiem. Jest to ogólnodostępny produkt, za który bardzo często nie będziesz musiał nawet płacić. Warto jednak pamiętać, że piasek jest bardzo twardy i poleca się go raczej osobom zaawansowanym w treningach. Pusty worek musi być też dobrej jakości, ponieważ zbyt wątły materiał może być przez piasek przerwany. Jeżeli jesteś początkujący, to najlepiej wypełnij worek skrawkami materiału. Należy jednak pamiętać, że powinny być one bardzo małe i dobrze ubite. Trociny są idealnym wypełnieniem dla osób o każdym stopniu zaawansowania.
P5: Ile kosztuje worek treningowy?
Cena worków treningowych zależy od kilku czynników, a najważniejsze z nich to wykonanie oraz wypełnienie. Jeżeli chcesz po prostu kupić pusty worek, to jego cena nie powinna wyższa niż 50 zł. Najdroższe są zazwyczaj worki wolnostojące, a ich cena może sięgać nawet 1000 zł. Zazwyczaj wypełnia się je wodą lub piaskiem. Worki napełnione innym produktem często różnią się ceną. Worek wypełniony trocinami lub skrawkami zwykle kosztuje maksymalnie około 300 zł. Radzimy kupić cały zestaw treningowy, który często zawiera również „gruchę” i rękawice, ponieważ w komplecie cena jest zazwyczaj atrakcyjniejsza.
Jak zamocować worek treningowy w różnych miejscach w domu?
Kupiłeś już worek, czyli jesteś tuż przed najtrudniejszą czynnością – odpowiednim przymocowaniem go. Nie jest to łatwe zadanie. Przed mocowaniem worka warto wiedzieć, jakie miejsce na to przeznaczyć. Jak zawiesić sprzęt dostatecznie mocno i bezpiecznie, abyś mógł ćwiczyć codziennie bez obaw, że spadnie? Zastosuj się do naszych wskazówek, a będziesz mógł zamocować worek samodzielnie.
Co powinieneś zrobić przed rozpoczęciem zawieszania worka treningowego?
Na początku warto wybrać odpowiednie miejsce na worek. Z pewnością powinno być ono obszerne, abyś podczas uderzenia nie zahaczył nim inny przedmiot w pokoju. Ważne jest również to, aby dane miejsce miało odpowiednie predyspozycje do umieszczania w nim worka. Powinno mieć bardzo mocny sufit, szczególnie jeśli chcesz przymocować sprzęt właśnie do niego. Jeżeli jest to podłoga, to powinna być ona dość twarda w miejscu, gdzie montuje się worek, lecz dostatecznie miękka tam, gdzie skaczesz, ponieważ możesz ulec kontuzji.
Przed przystąpieniem do montażu upewnij się także, że masz wszystko, czego potrzebujesz. Wiele osób zapytanych, jaki worek treningowy jest polecany, odpowiada, że taki, który zawiera wszystkie elementy w zestawie. Są to więc haki, linki oraz inne części, które z pewnością pomogą w odpowiednim zamocowaniu worka. Jeżeli model jest ciężki, to polecamy również poprosić kogoś o pomoc, łatwiej będzie umieścić go na suficie lub na ścianie.
Mocowanie do sufitu
Wydaje się, że zamocowanie worka do sufitu jest najłatwiejszym zadaniem, jednak można się pomylić. Do montowania potrzebne są bardzo dobre kołki, które udźwigną cały ciężar worka. Najlepiej wybierz takie, które obracają się wokół własnej osi. Są zazwyczaj mocniejsze, a szansa, że worek spadnie, jest niewielka. Istnieją również haki z amortyzującą sprężyną, te również sprawiają, że uderzanie w worek jest bezpieczne. Warto przypomnieć, że przed przystąpieniem do pracy należy zaopatrzyć się w wiertarkę z pasującym do elementów montażowych wiertłem.
Montowanie worka na wieszaku
Czasem powieszenie worka na suficie nie jest fizycznie możliwe (sufit może być za słaby lub nie ma wystarczająco miejsca). W tym wypadku możesz zamontować sprzęt na wieszaku. Jest on pewnego rodzaju ramieniem, które montuje się do ściany. W momencie mocowania wieszaka również trzeba wywiercić otwory i włożyć w nie odpowiadające im kołki. Ściana również musi być mocna, a wieszak dopasowany do wagi całego worka. Po zamontowaniu ramienia wystarczy, że powiesisz na nim worek.
Montaż na stojaku bokserskim
W niektórych wypadkach montaż na suficie lub na ścianie nie jest możliwy. Najlepiej w takim wypadku, jeśli kupisz odpowiedni stojak. Jest on dość drogi, lecz czasem jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Stojak na worek treningowy jest wolnostojącym stelażem, który można postawić w wybranym miejscu. Zaletą korzystania ze stojaka jest to, że nie musisz samodzielnie wiercić żadnych otworów. Nie musisz też sprawdzać, czy dana ściana lub sufit nadaje się do tego, aby tam wywiercić dziury. Co więcej, stojak na worek treningowy można zazwyczaj regulować, więc możesz na nim łatwo umieścić każdy worek. Stojaki często mają też miejsce na małe akcesoria typu „grucha”.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ