contact
contact

Kalkulator BMI

Ostatnio aktualizowane: 15.04.24


Résultat

  • Aucun résultat.

 

Co to jest BMI?

Skrót BMI pochodzi z angielskiego skrótu od słów „body mass index”, którym określa się wskaźnik masy ciała. Stworzono prosty wzór do obliczenia wskaźnika BMI dzieląc masę ciała przez kwadrat wzrostu wyrażonego w metrach. Do tego przy określeniu BMI bierze się pod uwagę poza masą ciała i wzrostem również płeć i wiek. Dlatego aby obliczyć swój wskaźnik masy ciała dobrze jest użyć w tym celu dostępny kalkulator BMI. Trzeba wiedzieć, że kalkulator BMI dla mężczyzn wskaże nieco inny wynik, niż ten, którego wynikiem będą obliczenia, gdy te same parametry wpisze kobieta. 

 

Dlaczego warto znać swoje BMI?

Utrzymywanie prawidłowego BMI wiąże się z utrzymywaniem swojego ciała w zdrowiu. Kalkulator BMI pozwoli na określenie stopnia ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia, miażdżycy czy cukrzycy. Zarówno zbyt niska masa ciała jak i za wysoka ma swoje konsekwencje dla naszego zdrowia, dlatego warto poznać wyniki. Trzeba też zdać sobie sprawę, że kalkulator BMI i wyniki obliczeń należy interpretować biorąc pod uwagę tryb życia jaki prowadzimy. Na przykład kulturyści mają wysokie BMI, co nie oznacza u tych osób otyłości. U sportowców innych dyscyplin kalkulator BMI może wskazywać z kolei zbyt niską wartość, co również nie będzie oznaczać zagrożenia dla ich zdrowia. Również ze względu na płeć występują różnice. U pań naturalne jest występowanie większej ilości tkanki tłuszczowej w porównaniu do jej ilości u panów. Zatem zachowajmy zdrowy rozsądek, gdy stosujemy do obliczeń kalkulator BMI. Waga idealna nie dla każdej osoby o tym samym wzroście będzie miała tę sama wartość.

 

BMI kalkulator, dokładny wynik i interpretacja

Dla osoby, która prowadzi tryb życia bez uprawiania sportów wyczynowo czy zawodowo interpretacja wyników nie jest wyzwaniem. Jednak, aby zinterpretować wyliczony wskaźnik BMI jaki obliczył nam kalkulator dobrze jest się posłużyć tabelą, która zawiera wartości BMI i ich tolerancje, a następnie klasyfikuje według wyniku stan naszego organizmu. Aby ułatwić Ci interpretację Twojego wyniku posłuż się poniższą tabelą, a dowiesz się czy Twoja waga zawiera się w normie opracowanej przez światowe organizacje zdrowia. 

 

Tabela BMI – ogólna

Wynik BMI Interpretacja wagi
<16 Poważne niedożywienie
16,1 – 18,4 Umiarkowane niedożywienie
18,5 – 22 Niedowaga
22,1 – 24,9 Normalna waga
25 – 29.9 Nadwaga
30 – 34,9 Otyłość typu I.
35 – 39,9 Otyłość typu II
> 40 Otyłość typu III

 

Kalkulator BMI – Kobiety – interpretacja wyników

Jak już wspomnieliśmy u pań w pewnych obszarach ciała gromadzi się tkanka tłuszczowa w sposób naturalny, bo jest po prostu cechą kobiecej anatomii. Dlatego też Kalkulator BMI różnie wylicza wartości w zależności od płci badanej osoby. Dlatego wszystkim paniom polecamy zapoznanie się z tabelą BMI, która przedstawia normy dla kobiet. Trzeba jednak zaznaczyć, że kalkulator BMI paniom w ciąży nie wskaże właściwych wartości. Kobiety ciężarne nie powinny poddawać się badaniom BMI. 

Wynik BMI Interpretacja wagi
mniej niż 20 Niedowaga
20 – 23.9 Normalna waga
24 – 28,9 Otyłość typu I.
29 – 37 Otyłość typu II
więcej niż 37 Otyłość typu III

Kalkulator BMI – mężczyźni

Skoro opracowano tabele dedykowane paniom, to nietrudno się domyśleć, że podobne zostały opracowane dla panów. Więc Jeśli właśnie wykonałeś obliczenia, porównaj z tabela poniżej, to co wskazał Ci kalkulator BMI. Wiek w jakim jesteś nie ma zasadniczego znaczenia jednak jeśli w kalkulatorze można go wpisać – będzie dokładniejszy. 

Wynik BMI Interpretacja wagi
mniej niż 20 Niedowaga
20 – 24,9 Normalna waga
25 – 29.9 Otyłość typu I.
39 – 40 Otyłość typu II
więcej niż 40 Otyłość typu III

Kalkulator BMI dla dzieci

Kalkulator BMI stosowany do obliczeń prawidłowej masy ciała dorosłych nie może być stosowany do określenia BMI dziecka bez prawidłowej interpretacji. Przede wszystkim dlatego, że rozwój dzieci przebiega dynamicznie nierównomiernie. Dzieci mają okresy szybkiego wzrastania, stabilizacji i szybkiego przybierania masy ciała. Aby określić prawidłową masę ciała dzieci stosuje się metodę percentylową. Polega to na porównaniu wzrostu dziecka, jego masy ciała ze statystykami opracowanymi przez organizacje zdrowia (np. WHO). Podobnie przy zastosowaniu kalkulatora BMI dla młodzieży, uzyskany wynik należy zinterpretować za pomocą siatki percentylowej. 

Dla ułatwienia interpretacji wyniku kalkulatora BMI dzieci do 24 miesiąca życia poniżej prezentujemy wykresy przeznaczone dla tej grupy wiekowej. 

 

BMI dla wieku Kryteria oceny BMI
<3c Znaczny niedobór masy ciała
<10–3c Niedobór masy ciała
<25–10c Szczupłość
25–75c Norma
<75–90c Tendencja do nadwagi
<90–97c Nadwaga
>97c Otyłość

 

Gdy kalkulator BMI wskaże nadwagę

W czasach, gdy nie mamy problemów ze zdobyciem pożywienia coraz więcej osób boryka się z nadwagą lub nawet otyłością. Jest to choroba cywilizacyjna o charakterze przewlekłym. Z medycznego punktu widzenia nadwaga i otyłość różnią się od siebie, choć obie jednostki wynikają ze zgromadzenia nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Różnicę między tymi schorzeniami definiuje to jak wiele jest tej niechcianej tkanki tłuszczowej. Według przyjętych norm dla osoby, która ukończyła lat 15, gdy kalkulator BMI dla nastolatków wskaże wartość 25, ale nie więcej niż 30, mówimy o nadwadze. Gdy kalkulator BMI wyliczy wartość powyżej 30, mówimy już o otyłości. Podobne normy stosuje się do dorosłych osób. Rodzaj otyłości też podlega klasyfikacji i tak gdy kalkulator BMI wyliczy wartość:

  • 30 – 35 – mówimy o otyłości umiarkowanej,
  • 35 – 40 – wskazuje otyłość znaczną,
  • Powyżej 40 to otyłość stanowiąca poważne ryzyko zachorowań.

Najszybciej i najczęściej przy otyłości ujawniają się choroby układu krążenia takie jak: Nadciśnienie tętnicze krwi, cukrzyca typu 2, dyslipidemie i zespól metaboliczny. Przerost lewej komory serca występujący u osób otyłych przyczynia się do choroby niedokrwiennej serca i niewydolności krążenia. Badania pokazują, że dolegliwości te zwiększają się wprost proporcjonalnie do wysokiego wskaźnika wyliczonego przez kalkulator BMI. Wysokie BMI też może być przyczyną chorób nowotworowych, a także wpływa na wystąpienie rozmaitych zwyrodnień stawów w obrębie kończyn dolnych. Nasze nogi są przeciążone i występują bóle, obrzęki i ograniczenia ruchomości stawów. Otyłość wskazana przez kalkulator BMI również jest przyczyną kamicy pęcherzyka żółciowego, w którym żółć przesycona cholesterolem ma doskonałe podłoże do tworzenia złogów. Wśród chorób występujących przy wysokim wskaźniku kalkulatora BMI są też obturacyjny bezdech senny, zaburzenia układu rozrodczego (u kobiet zanik miesiączki) czy nawet zaburzenia psychiczne. Stan otyłości bowiem u wielu osób obniża poczucie własnej wartości i prowadzi do depresji. 

 

Gdy kalkulator BMI wskaże niedowagę

Choć najwięcej literatury i porad możemy znaleźć na temat nadwagi i otyłości, to stan, gdy kalkulator BMI wskaże znaczny niedobór masy ciała, również nie jest wskazany i także bywa dla zdrowia niebezpieczny. Przede wszystkim może to być sygnał mówiący o słabym przyswajaniu przez organizm składników odżywczych. Ich odpowiednia ilość jest niezbędna do utrzymania pracy mózgu, serca czy funkcji trawiennych. Gdy Twój kalkulator BMI wskaże wynik mniejszy niż 20, a wszelka aktywność fizyczna jest dla Ciebie źródłem zmęczenia, to znaczy, że Twój organizm może być wyczerpany. Stan taki spowalnia rozwój dzieci i nastolatków, zaburza ich dojrzewanie płciowe, stanowi przeszkodę w zajściu w ciążę, osłabieniu ulega struktura kości, które staja się łamliwe, a także spada odporność na choroby. Dlatego tak ważne jest, aby systematycznie sprawdzać swoją wagę i używać kalkulatora BMI, aby monitorować ryzyko wystąpienia chorób. Najprościej jest przejść na naszej stronie do kalkulatora BMI online i po wpisaniu danych dotyczących wagi, wzrostu, etc, uzyskać w pełni miarodajną informację. 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ