contact
contact

Morfologia – kiedy zacząć regularnie wykonywać to badanie i dlaczego jest ono istototne w profilaktyce zdrowia?

Ostatnio aktualizowane: 13.12.24

 

Morfologia krwi należy do najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych, a jego znaczenie dla monitorowania zdrowia jest nieocenione. W tym artykule dowiesz się, kiedy warto zacząć regularnie wykonywać morfologię oraz dlaczego to badanie jest tak ważne dla osób, które chcą zachować dobre zdrowie.

 

Morfologia – co to za badanie i na czym polega?

W profilaktyce zdrowia jednym z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych jest morfologia krwi. Morfologia to badanie wykonywane z próbki krwi. Polega na jakościowej i ilościowej ocenie wybranych parametrów, takich jak m.in.:

liczba krwinek czerwonych (erytrocytów), krwinek białych (leukocytów) i płytek krwi (trombocytów);

średnia objętość erytrocytu (MCV);

stężenie hemoglobiny (HGB);

wartość hematokrytu (HCT);

średnia masa hemoglobiny w krwince (MCH).

W celu omówienia wyników morfologii należy skonsultować się z lekarzem. Na podstawie wyników oraz informacji pozyskanych w czasie wywiadu medycznego będzie on w stanie dokonać ogólnej oceny stanu zdrowia pacjenta, a w przypadku ewentualnych nieprawidłowości w wynikach lub występujących dolegliwości skierować podejrzenia na konkretne schorzenia i/lub zlecić pogłębioną diagnostykę.

 

Dlaczego morfologia krwi jest tak ważnym badaniem?

Wyniki morfologii niosą wiele informacji na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Ewentualne odchylenia od norm mogą wskazywać na występowanie różnych schorzeń, w tym m.in.:

zaburzeń krzepnięcia krwi;

anemii lub nadkrwistości;

niedoborów witamin i minerałów oraz ich potencjalnych następstw;

niektórych nowotworów.

Morfologia nierzadko pomaga wykryć ewentualne schorzenia już w ich wczesnym stadium, kiedy nie dają one jeszcze żadnych niepokojących symptomów. Dzięki temu pacjenci mogą mieć większe szanse na ich całkowite wyleczenie lub uniknięcie poważnych komplikacji zdrowotnych.

Na podstawie wyników morfologii lekarz może wydać dalsze zalecenia. Mogą dotyczyć one:

skierowania pacjenta na pogłębioną diagnostykę;

zmian w trybie życia, które mogą dotyczyć np. stosowanej diety czy rozpoczęcia prowadzenia aktywności fizycznej;

wdrożenia odpowiednich metod leczenia.

Kiedy i jak często wykonywać morfologię?

Morfologia to jedno z badań, które warto regularnie wykonywać w ramach profilaktyki zdrowia. Osobom, które nie odczuwają żadnych dolegliwości, zaleca się wykonywać to badanie regularnie raz w roku. Dotyczy to osób dorosłych w każdym wieku.

W przypadku diagnostyki występujących schorzeń lub monitorowania postępów leczenia zdiagnozowanych chorób należy stosować się do zaleceń lekarza i wykonywać morfologię wtedy, kiedy lekarz wyda taką rekomendację.

 

Przygotowanie do morfologii

Przed przystąpieniem do badania pacjent powinien prawidłowo przygotować się do pobrania krwi. Jest to warunek konieczny do uzyskania niezafałszowanych wyników morfologii. O czym pamiętać w czasie przygotowania do morfologii?

Badanie wykonuje się na czczo. Należy być ok. 8–12 godzin po ostatnim posiłku. Przed badaniem dopuszcza się wypicie 1–2 szklanek wody niegazowanej.

Badanie wykonuje się w godzinach porannych, optymalnie między 7 a 9. Na pobranie krwi należy stawić się po całonocnym wypoczynku.

Badanie wykonuje się przed przyjęciem porannej porcji leków i suplementów. Jeśli lekarz wydał inne zalecenia, należy poinformować o tym pielęgniarkę przed przystąpieniem do pobrania krwi.

Przed badaniem należy zachować wstrzemięźliwość od spożywania napojów alkoholowych. Powinna ona obejmować okres 2–3 dni.

Przez kwadrans bezpośrednio przed badaniem należy zrelaksować się w pozycji siedzącej.

Warto poważnie potraktować powyższe zalecenia, ponieważ od wyników morfologii może zależeć dalsze postępowanie. Wiarygodne, niezafałszowane wyniki to warunek konieczny do tego, aby lekarz mógł prawidłowo ocenić stan zdrowia pacjenta i wydać stosowne zalecenia.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ